لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزدوشنبه03 مهر 1396 هجري شمسيبرابر با04 محرم 1439 هجري قمريو25 September 2017 ميلادي|1:19 PM

تاریخ قمري

 • مستقر شدن حضرت امام حسين (ع) و يارانش در سرزمين كربلا
    حضرت امام حسين (ع) سيد و سالار شهيدان در سال 61 هجري قمري به اتفاق جمعي از يارانشان پس از ورود به كربلا در آنجا مستقر شدند. در بين راه سپاه حرّ ضمن ممانعت از حركت امام هر از گاهي نيز اهل بيت رسول اكرم (ص) را همراهي مي‎كرد. سرانجام آن حضرت پس از گذراندن روزهاي سخت و پرمشقّت به دشت كربلا رسيدند. در پي ورود امام، سپاه كفر نيز به فرماندهي عمر بن سعد ابن ابي وقّاص به قصد جلوگيري از ادامه حركت كاروان سرور شهيدان وارد كربلا شد. او كه در انديشه دستيابي به قدرت و حكومت بود از هيچ جنايتي براي نيل به اهداف پليد خود فروگذار نكرد. از اين رو درصدد برآمد تا امام را وادار به تسليم و مصالحه كند و در صورتي كه امام حسين (ع) تسليم نشود آن حضرت را شهيد كند. شايان توجه است كه شمار افراد سپاه عمر بن سعد ابتدا بيش از 4000 تن بود اما بتدريج بر عده آنان افزوده شد بطوريكه بعد از استقرار سپاه عمر سعد در كربلا عدّه سربازان به 5000 تن رسيد.
 • به درك واصل شدن نمرود
    نمرود پسر كنعان بن سام بن نوح بود، وى مالك ممالك مشرق و مغرب بود و آن چنان متكبر و خودخواه شد كه دعوى الوهيت كرد. آن ملعون بت هايى به صورت خويش تراشيده و به اطراف فرستاد و مردم را به عبادت آنها مجبور گردانيد. منجمين خبر دادند: شخصى متولد خواهد شد كه مردم را به قبول دين جديد ترغيب خواهد كرد و اساس پادشاهى تو را منهدم خواهد ساخت. نمرود از شنيدن اين سخن دگرگون شد و شبى كه قرار بود بنا به گفته منجمين نطفه ابراهيم (عليه السلام) در رحم مادر قرار گيرد، مأمورانى قرار داد تا مردان را از زنان جدا كرده و بيرون از شهر نگه دارند.
    اتفاقاً آن شب براى نمرود كار مهمى پيش آمد و بنابر اعتمادى كه بر "تارخ" پدر ابراهيم (عليه السلام) داشت او را براى انجام آن كار به شهر فرستاد، او به قصر آمد و مأموريتش را انجام داد، ناگهان در بيرون قصر چشمش به نونا همسر خود افتاد كه به تماشاى قصر نمرود آمده بود. ميل نزديكى بر پدر ابراهيم (عليه السلام) غلبه كرد و نطفه ابراهيم (عليه السلام) منعقد شد، ابراهيم (عليه‌السلام) هنوز متولد نشده بود كه پدرش از دنيا رفت، لذا مادرش او را بعد از تولد در غارى پنهان نمود.
    وى سرانجام در 15 سالگى از اختفاء بيرون آمد. نونا او را به خانه برد و به آزر عموي ابراهيم (عليه‌السلام) نشان داد. آزر سرپرستي او را به عهده گرفت. از اين رو ابراهيم (عليه‌السلام) او را به عنوان پدر مي‌خواند. تا زمانى كه ابراهيم (عليه السلام) به بت ها چيزى نگفته بود، آذر به او محبت مى كرد. از وقتى كه مردم را از عبادت بت ها نهى كرد، چندين مرتبه بين او و  آذر مناظره و مجادله صورت گرفت.
    خبر اين مناظرات به نمرود رسيد و نمرود ابراهيم (عليه السلام) را خواست. ابراهيم (عليه السلام) در مقابل نمرود سجده نكرد. نمرود گفت: چرا سجده نكردى؟ فرمود: من جز بر پروردگارم بر كسى سجده نمى كنم. نمرود گفت: پروردگار تو كيست؟ ابراهيم (عليه السلام) فرمود: او كسى است كه مى ميراند و زنده مى كند. نمرود گفت: اين كار من است، دو نفر زندانى را آورد، يكى را به قتل رساند و ديگرى را آزاد كرد. ابراهيم (عليه السلام) فرمود: پروردگار من آفتاب را از مشرق بيرون مى آورد تو اگر مى توانى از مغرب بيرون بياور. نمرود مات و مبهوت ماند و نتوانست هيچ جوابى بدهد.
    در روز عيد كه نمروديان (اهالى بابل) به صحرا رفته بودند، ابراهيم (عليه السلام) در شهر ماند. پس از رفتن تمامى اهل بابل، ابراهيم (عليه السلام) بت ها را شكست. مردم كه از صحرا آمدند بت ها را شكسته ديدند، به نمرود گزارش دادند. نمرود ابراهيم (عليه السلام) را احضار كرد، گفت: اى ابراهيم تو بت ها را شكسته اى؟ ابراهيم (عليه السلام) فرمود: اين بت بزرگتان، از او بپرسيد. مشركان سر به زير انداختند. ابراهيم (عليه السلام) آنها را موعظه نمود و فرمود: چيزى را ستايش مى كنيد كه نه نفعى دارد و نه ضررى. چرا درك نمى كنيد؟
    نمرود تصميم گرفت، ابراهيم (عليه السلام) را در آتش اندازد. محوطه وسيعى آماده كردند و آتش بزرگى در آن مهيّا ساختند و با منجنيق ابراهيم (عليه السلام) را در آن انداختند. جبرئيل نزد آن حضرت آمد، عرض كرد: حاجتى دارى؟ فرمود: به تو نيازى ندارم، اما به پروردگار جهانيان نيازمندم. در اين هنگام خطاب رسيد: اى آتش بر ابراهيم سرد و سالم باش. ابراهيم (عليه السلام) در گلستانى سبز و خرم قرار گرفت.
    نمرود پس از مدتى به فكر جنگ با خدا افتاد. لذا مناره بلندى آماده كردند، نمرود به آنجا رفت، از آنجا آسمان را آنچنان ديد كه از زمين مى ديد. پايين آمد، سپس مناره ريخت و آواز مهيبى به گوش رسيد كه مردم همه ترسيدند. نمرود به ابراهيم (عليه السلام) پيشنهاد جنگ كرد، آن حضرت قبول نمود. نمرود با لشكر عظيمى به جنگ ابراهيم آمد، ولى آن بت شكن الهى تنها در برابر نمروديان ايستاد. مردم از دليرى آن حضرت در حيرت ماندند. ناگاه به فرمان الهى لشكر پشه رسيد و سر و روى نمروديان را گزيد. نمرود مبهوتانه به قصر خويش پناه برد، ولى پشه در نهايت كوچكى لبش را گزيد و بعد به دماغ نمرود رفت در حالى كه مغز او را مى خورد. مدت چهل سال در نهايت مريضى عمرش سپرى شد و در اين روز به درك واصل شد. وى چهارصد سال سلطنت كرد.
 • درگذشت «ابوالقاسم محمد بغدادي» مشهور به «ابن ناقيا» در سال 485 هجري قمري
    «ابوالقاسم محمد بغدادي» مشهور به «ابن ناقيا» شاعر، كاتب و اديب مشهور عرب در سال 485 هجري قمري درگذشت. او بواسطه طبع روانش اشعار زيبا و پرمعنايي سروده است و صاحبنظران ادبي شعر ابن ناقيا را به زيبايي و شيوايي ستوده ‎اند. افزون بر مقالات وي كه بازگو كننده مفاسد اجتماعي در قالب حكايت و طنز است تفسير ارزنده اي از ابن ناقيا باقيست كه شرح و تفسيري است بر 26 آيه قرآن كريم، «شرحُ الفَصيح وَ الجِمان في تشبيهاتِ القرآن» از ديگر آثار ابن ناقياست.
 • درگذشت ابوعبدالله فاسي مشهور به ابن ادريس در سال 1264 هجري قمري
    ابوعبدالله فاسي مشهور به ابن ادريس وزير، كاتب و شاعر گرانقدر در سال 1264هجري قمري در مكناسه وفات يافت. تحصيلات وي با حفظ كلام خدا آغاز شد و با آموختن نحو و ادبيات ادامه يافت. ابن ادريس با مكتب داري و نسخه برداري از كتب، زندگي شغلي خود را شروع كرد و مدتي در خدمت ابوالقاسم زيّاني مورخ برجسته به كار مشغول شد. او در 28 سالگي كاتب اول فاس شد و مدتي بعد به واسطه لياقت و كارداني خود به حكومت مغرب منصوب گرديد. ابن ادريس مدتي بعد بر اثر سخن چيني دشمنانش به زندان افتاد. اين شاعر و كاتب عرب در بديهه سرايي شهرت فراوان داشت و بيشتر اشعارش در مدح پيامبراكرم (ص) و وصف طبيعت است كه از ظرافت و زيبايي خاصي برخوردارند.
 • درگذشت سيد ابوصالح بن سيد سليمان حسيني در سال 1387 هجري قمري
    سيد ابوصالح بن سيد سليمان حسيني اديب و شاعر عرب در سال 1387 هجري قمري در حِلّه درگذشت. او افزون بر شعر و ادب در فقه نيز دانشي در خور توجه كسب كرده بود. از جمله تأليفات سيد سليمان حسيني مختارات را مي‎توان نام برد كه شامل اشعار خود شاعر و برخي از ديگر شاعران عرب زبان است.

تاریخ شمسی

 • درگذشت حاج محمد علي سيّاح محلاتي معروف به حاج سيّاح در سال1304هجري شمسي
  حاج محمد علي سيّاح محلاتي معروف به حاج سيّاح، جهانگرد و سفرنامه نويس در سال1304هجري شمسي ايراني درگذشت. حاج سيّاح درخانواده اي دوستدارعلم و ادب به دنيا آمد و براي تحصيل اززادگاهش محلات به تهران، كربلا و نجف سفركرد. او درجواني به شوق مطالعه درباره وضع اجتماعي كشورهاي مترقّي آن زمان به سيرو سياحت پرداخت و به كشورهاي مختلفي چون چين، ژاپن، هندوستان و امريكا سفركرد. حاج سيّاح با اندوخته بسيارپس از18سال به وطن بازگشت. ازآثارمهم حاج سيّاح «سفرنامه حاج سيّاح و خاطرات حاج سيّاح» را مي توان نام برد.
   
   
   
   
 • درگذشت محمد يوسف زاده معروف به غمام همداني در سال1321هجري شمسي
  62 سال پيش درچنين روزي - سوم مهرماه سال1321هجري شمسي: محمد يوسف زاده معروف به غمام همداني اديب و شاعرايراني درهمدان درگذشت. او درشهرهاي مختلف منطق، فلسفه اسلامي و ادبيات بويژه شعرفارسي را ازاستادان عصرآموخت و دانش درخورتوجهي كسب كرد. غمام همداني علاوه برتوجه به شعرو ادب، ازمبارزان پرشور نهضت مشروطه بود و درمسيرپيكارهاي سياسي خود با تأسيس انجمن اتحاد؛ نوعي پيوند آگاهانه و جديد ميان مردم پديد آورد. ديوان اشعارتنها اثربجاي مانده ازغمام همداني است.
   
   
   
   
   
 • درگذشت آيت الله حاج ميرزا عبدالكريم روشن تهراني در سال1371هجري شمسي
  آيت الله حاج ميرزا عبدالكريم روشن تهراني عارف نامي و فيلسوف معاصركشورمان در سال1371هجري شمسي درگذشت. آيت الله روشن تهراني ازجواني شوري وصف ناپذيربراي آموختن عرفان و فلسفه اسلامي داشت. ازاين رو براي يادگيري اين علوم ازمحضر بزرگاني چند دانش آموخت. آيت الله عبدالكريم روشن تهراني مدحي در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران عرفان و فلسفه تدريس مي كرد. اين مرد وارسته همواره سخن حضرت علي(ع) را تكرارمي كرد هميشه عبارت«‌يا غايَةَ الآمال العارفين» را برزبانش جاري مي ساخت.
   
   
   
   
   
   
 • درگذشت فريدون مشيري شاعر معاصر در سال1379هجري شمسي
  فريدون مشيري شاعر معاصر و روزنامه نگار قديمي در سال1379هجري شمسي درگذشت. او ازكودكي به شعر علاقه داشت و نخستين بارشعري او با نام «فرداي ما» درهفته نامه ايران ما چاپ شد. درسال1334 اولين مجموعه شعرش را بنام «تشنه طوفان» منتشركرد. درپي آن كتابهايي چون «گناه دريا، نايافته، ابر، ابرو كوچه، بهار را باوركن و پرواز با خورشيد» را به چاپ رساند. مشيري را شاعري دانسته اند كه قالبهاي جديدي بين دو قالب نو وكهن پديد آورده است. راهي كه او برگزيد همان هدف نهايي بنيانگذاران شعرنوبود؛ به اين معنا كه قالبهاي كهن را شكست و با نگاهي تازه به شعرنگريست كه اين امر جلوه اي خاص به اشعارش داده است.
   
   
   
   
   
   
   

تاریخ ميلادی

 • _
  درگذشت راجربِيكن فيلسوف و شيميدان انگليسي در سال1296ميلادي راجربِيكن فيلسوف و شيميدان انگليسي  در سال1296ميلادي در82 سالگي درگذشت. بِيكلن برزبانهاي عبري، يوناني و عربي تسلط كامل داشت و به علوم طبيعي روش تجربي و مشاهده درتعليم و تحقيق اهميت بسيارمي داد. ازاين رود وي را از پيشروان روش جديد علمي دانسته اند. بِيكن دراروپا نخستين كسي بود كه فرمول ساختن باروت را بدست آورد و تأليفاتي هم درزمينه علم كيميا ازخود بجاي گذاشت.   تصرف كشورافريقايي ساحل طلا در سال1874ميلادي كشورافريقايي ساحل طلا از زرخيزترين كشورهاي غربي افريقا در سال1874ميلادي به تصرف انگلستان درآمد. ساحل طلا به علت داشتن معادن سرشار طلا به اين نام معروف شده بود. اما بعد ازاستقلال به غنا يا گانا تغييرنام داد. غَنا 45سال تحت تسلط انگلستان بود و درمارس سال1946ميلادي نخستين گام در راه استقلال اين كشور با تصويب قانون اساسي برداشته شد. سرانجام درسال1957ميلادي غنا به رهبري قوام نكرومه به استقلال رسيد - آغاز تهاجم نظامي آمريكا به مردم مظلوم افغانستان به بهانه ي واهي مبارزه با تروريسم ) 25 سپتامبر سال 2001 ميلادي( سپتامبر سال 2001 ميلادي مصادف است با تهاجم آمريكا به كشور افغانستان. پس از حادثه 11 سپتامبر دولت آمريكا لشگر عظيمي را به بهانه ي مبارزه با تروريسم و يافتن «بن لادن» رهبر شبكه «القاعده» به عنوان مظنون اصلي عمليات تروريستي آمريكا و مقابله با گروه طالبان به افغانستان گسيل داشت. اما آنچه مسلم است طرح حمله نظامي به افغانستان پيش از ?? سپتامبر ???? در دست بررسي و اجرا بوده است. حادثه 11 سپتامبر و ارتباط دادن آن به گروه القاعده و مبارزه با آن؛ تنها بهانه اي بود براي آمريكا تا با شعار مبارزه با تروريسم ؛ پا را فراتر گذاشته و ادعاي رهبرِي جهان را با استفاده از نيروي نظامي خود مطرح كند ؛ تا بدين وسيله راحت تر جهان را به سوي نظام تك قطبي ببرد. در واقع افغانستان قرباني اول تثبيت نظام تك قطبي جهاني آمريكا بشمار ميرود. ملت مظلوم افغانستان كه تازه طعم رهايي از استبداد را چشيده بودند بار ديگر با مستبداني همچون طالبان و  نظاميان آمريكا روبرو شدند. و كشورهايي همچون استعمار پير با پيوستن به آمريكا خواسته يا نا خواسته راه را براي دولتمردان اين كشور و مرداني كه در پس آن نهفته اند هموار كردند. دولت جنگ طلب آمريكا بي اعتنا به مخالفت هاي جهاني نسبت به سياست هاي جنگ طلبانه اش، به همراهي اين متحد اروپائي اش انگليس،  شهرهاي بي دفاع و ملت مظلوم افغانستان را آماج حملات سنگين و بي رحمانه خود قرار داد كه در نتيجه آن، شمار زيادي از مردم بي پناه اين كشور در مراحل مختلف عمليات نظامي آمريكا از بين رفتند. پيامد اين سياست دو سال بعد يعني سال 2003، تجاوز به كشور مسلمان نشين ديگر يعني عراق و اشغال آن بود. در واقع رژيم آمريكا براي تسلط بر جريان حياتي نفت و غارت باقي مانده ي منابع نفتي و حضور موثر در كشورهاي خاورميانه جان هزاران مرد و زن بي گناه را بخطر انداخت. همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند ملت افغانستان فقط به اين دليل در طول يكسال و چند ماه، بمبها و سلاحهاي كشتار جمعي آمريكا و انگليس ونيز دخالت و حضور اهانت بار و اشغالگرانه ي آنان را بر جسم و جان خود لمس كردند. در حال حاضر بر طبق نظر خود دولتمردان آمريكا دولت اين كشور تبديل به منفورترين دولت در نزد مسلمانان جهان شده است. طمع ورزي اين شبكه ي استكباري و ضد بشريت، حد و مرز نمي شناسد، شك نيست كه آمريكا و متحدانش ناكام خواهند شد و دنيا يكبار ديگر شاهد سقوط يك امپراطوري قدرتمند ولي مست خواهد بود.به شرط آنكه امت اسلامي ـ چه دولتها و چه ملتها ـ بموقع و خردمندانه و شجاعانه تصميم بگيرند.    
 • درگذشت راجربِيكن فيلسوف و شيميدان انگليسي در سال1296ميلادي
  راجربِيكن فيلسوف و شيميدان انگليسي  در سال1296ميلادي در82 سالگي درگذشت. بِيكلن برزبانهاي عبري، يوناني و عربي تسلط كامل داشت و به علوم طبيعي روش تجربي و مشاهده درتعليم و تحقيق اهميت بسيارمي داد. ازاين رود وي را از پيشروان روش جديد علمي دانسته اند. بِيكن دراروپا نخستين كسي بود كه فرمول ساختن باروت را بدست آورد و تأليفاتي هم درزمينه علم كيميا ازخود بجاي گذاشت.
 • تصرف كشورافريقايي ساحل طلا در سال1874ميلادي
  كشورافريقايي ساحل طلا از زرخيزترين كشورهاي غربي افريقا در سال1874ميلادي به تصرف انگلستان درآمد. ساحل طلا به علت داشتن معادن سرشار طلا به اين نام معروف شده بود. اما بعد ازاستقلال به غنا يا گانا تغييرنام داد. غَنا 45سال تحت تسلط انگلستان بود و درمارس سال1946ميلادي نخستين گام در راه استقلال اين كشور با تصويب قانون اساسي برداشته شد. سرانجام درسال1957ميلادي غنا به رهبري قوام نكرومه به استقلال رسيد
   
 • آغاز تهاجم نظامي آمريكا به مردم مظلوم افغانستان به بهانه ي واهي مبارزه با تروريسم ) 25 سپتامبر سال 2001 ميلادي(
  سپتامبر سال 2001 ميلادي مصادف است با تهاجم آمريكا به كشور افغانستان. پس از حادثه 11 سپتامبر دولت آمريكا لشگر عظيمي را به بهانه ي مبارزه با تروريسم و يافتن «بن لادن» رهبر شبكه «القاعده» به عنوان مظنون اصلي عمليات تروريستي آمريكا و مقابله با گروه طالبان به افغانستان گسيل داشت. اما آنچه مسلم است طرح حمله نظامي به افغانستان پيش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در دست بررسي و اجرا بوده است. حادثه 11 سپتامبر و ارتباط دادن آن به گروه القاعده و مبارزه با آن؛ تنها بهانه اي بود براي آمريكا تا با شعار مبارزه با تروريسم ؛ پا را فراتر گذاشته و ادعاي رهبرِي جهان را با استفاده از نيروي نظامي خود مطرح كند ؛ تا بدين وسيله راحت تر جهان را به سوي نظام تك قطبي ببرد. در واقع افغانستان قرباني اول تثبيت نظام تك قطبي جهاني آمريكا بشمار ميرود. ملت مظلوم افغانستان كه تازه طعم رهايي از استبداد را چشيده بودند بار ديگر با مستبداني همچون طالبان و  نظاميان آمريكا روبرو شدند. و كشورهايي همچون استعمار پير با پيوستن به آمريكا خواسته يا نا خواسته راه را براي دولتمردان اين كشور و مرداني كه در پس آن نهفته اند هموار كردند. دولت جنگ طلب آمريكا بي اعتنا به مخالفت هاي جهاني نسبت به سياست هاي جنگ طلبانه اش، به همراهي اين متحد اروپائي اش انگليس،  شهرهاي بي دفاع و ملت مظلوم افغانستان را آماج حملات سنگين و بي رحمانه خود قرار داد كه در نتيجه آن، شمار زيادي از مردم بي پناه اين كشور در مراحل مختلف عمليات نظامي آمريكا از بين رفتند. پيامد اين سياست دو سال بعد يعني سال 2003، تجاوز به كشور مسلمان نشين ديگر يعني عراق و اشغال آن بود. در واقع رژيم آمريكا براي تسلط بر جريان حياتي نفت و غارت باقي مانده ي منابع نفتي و حضور موثر در كشورهاي خاورميانه جان هزاران مرد و زن بي گناه را بخطر انداخت.

  همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند ملت افغانستان فقط به اين دليل در طول يكسال و چند ماه، بمبها و سلاحهاي كشتار جمعي آمريكا و انگليس ونيز دخالت و حضور اهانت بار و اشغالگرانه ي آنان را بر جسم و جان خود لمس كردند. در حال حاضر بر طبق نظر خود دولتمردان آمريكا دولت اين كشور تبديل به منفورترين دولت در نزد مسلمانان جهان شده است. طمع ورزي اين شبكه ي استكباري و ضد بشريت، حد و مرز نمي شناسد، شك نيست كه آمريكا و متحدانش ناكام خواهند شد و دنيا يكبار ديگر شاهد سقوط يك امپراطوري قدرتمند ولي مست خواهد بود.به شرط آنكه امت اسلامي ـ چه دولتها و چه ملتها ـ بموقع و خردمندانه و شجاعانه تصميم بگيرند.