لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزجمعه30 فروردين 1398 هجري شمسيبرابر با13 شعبان 1440 هجري قمريو19 April 2019 ميلادي|1:17 PM

تاریخ قمري

 • تولد «بيهقي» عالم شافعي مذهب در سال 384 هجري قمري
    «بيهقي» عالم شافعي مذهب و نويسنده متعهد كتابهاي علوم ديني در سال 384 هجري قمري در بيهق متولد شد. او از 15 سالگي در سايه نبوغ خود به محضر استاداني چون حاكم نيشابوري راه يافت. بيهقي شافعي مذهب بود اما به دليل اخلاص ويژه‎اي كه به مولا علي (ع)‌ داشت در برخي منابع وي را شيعه معرفي كرده‎اند. بيهقي در حديث سرآمد هم عصران خود بود و كمتر كسي همانند او احاديث بيشمار در خاطر و ذهنش داشت. از بيهقي مي‎توان كتابهاي «سُنَن كبري» ؛ «الاَسْماء و الصِّفات» و «دلائِلُ النُّبُوة» را نام برد.
 • درگذشت شمس الدين محمّد بن عبدالرَّحمن معروف به ابن صانع حَنَفي در سال 766 هجري قمري
    «شمس الدين محمّد بن عبدالرَّحمن» معروف به «ابن صانع حَنَفي» نحوي، لغوي و محدِّث مصري در سال 766 هجري قمري در قاهره بدرود حيات گفت. ابن صانع تحصيلات مقدماتي را به سرعت پشت سرگذاشت. سپس فقه،‌ حديث و معاني را فراگرفت. ابن صانع بعد از آموختن حديث به رياست علوم نحو و قرائت در مسجد جامع اموي دمشق منصوب شد و پس از مدتي به زادگاهش قاهره بازگشت و به تدريس پرداخت. از ‎آثار ابن صانع نحوي كتابهايي چون «المُنهَجُ القويم في القرآنِ العَظيم» و «المرقاةُ في اعراب لا اله الاّ الله» به جاي مانده است.
 • درگذشت ابوالحسن فروغي از مفاخر علمي و ادبي در سال 1379 هجري قمري
    ابوالحسن فروغي از مفاخر علمي و ادبي ايران در سال 1379 هجري قمري در شهر تهران درگذشت. فروغي تحصيلات مقدماتي در علوم قديم و جديد را در تهران به اتمام رساند و سپس به تدريس تاريخ و جغرافيا اشتغال يافت. فروغي مدتي هم رياست دانشسراي عالي را عهده ‎دار بود و سپس به عنوان استاد دانشگاه تهران مشغول به كار شد. ابوالحسن فروغي از اعضاي فرهنگستان ايران بود و صاحب آثاري چون «تاريخ ادبيات ايران، اوراق مُشوَش، سرمايه سعادت و مجله تعليم و تربيت» به شمار مي‎رود. فروغي كتابي به زبان فرانسه به نام عقائد اجتماعي و فلسفي نوشته است كه در پاريس چاپ و منتشر شده است.

تاریخ شمسی

 • اجراي عمليات كربلاي 10 در سال1366هجري شمسي
  نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عمليات كربلاي 10را با رمز عملياتي يا صاحب الزمان(عج) در سال1366هجري شمسي اجرا كرد. اين عمليات با هدف تصرف و تأمين ارتفاعات مسلط برشهرماووت عراق آغازشد و با موفقيت به پايان رسيد.
 • درگذشت دكتركليم صديقي متفكر، نويسنده و سياستمدار مسلمان انگليسي در سال1375هجري شمسي
  «دكتركليم صديقي» متفكر، نويسنده و سياستمدارمسلمان انگليسي  در سال1375هجري شمسي درگذشت. او درپايان دوره تحصيلات عالي به روزنامه نگاري پرداخت و تا معاونت سردبيري روزنامه پرشمارگاردين ارتقا يافت. دكترصديقي مديريت انستيتومسلمانان انگليس را به عهده داشت و همواره براي ايجاد وحدت ميان فرق اسلامي تلاش مي كرد. وي در سال 1991 ميلادي پارلمان مسلمانان انگليس را به منظورهماهنگ كرن فعاليتهاي مسلمانان اين كشور با150عضو پايه ريزي كرد. دكتركليم صديقي ازانقلاب اسلامي ايران پشتيباني مي كرد و اين انقلاب عظيم را تجسم آرمانهاي مسلمانان مي دانست. مراحلي ازانقلاب اسلامي آخرين اثرمنتشرشده از اين مسلمان مبارز و متفكراست.

تاریخ ميلادی

 • _
  تولد «ژرژ لويي بوفون» طبيعي دان و نويسنده فرانسوي در سال1707ميلادي «ژرژ لويي بوفون» طبيعي دان و نويسنده فرانسوي در سال1707ميلادي متولد شد. اين محقق اروپايي بيشترايام عمرخود را صرف تحقيق علمي كرد و كتاب تاريخ طبيعي را در44جلد تأليف كرد. اين كتاب مجموعه اي ازاطلاعات علمي با ارزش درباره تاريخ طبيعي است كه به سبكي ساده نگاشته شده است. بوفون درسال1753ميلادي درمراسمي به عضويت اكادمي علوم فرانسه پذيرفته شد و نطق او دراين مراسم به نام «گفتاردرسبك» مشهورشد.   درگذشت «لويي پاستور» شيميدان فرانسوي در سال1895ميلادي «لويي پاستور» شيميدان فرانسوي ازخدمتگزاران بشردر سال1895ميلادي دارفاني را وداع گفت. لويي درپايان تحصيلات مقدماتي درپاريس چندسالي را با معلمي گذراند و در27سالگي موفق به كسب درجه دكتري دررشته علوم شد و ازهمان زمان با سمت استاد شيمي مشغول تدريس شد. و همزمان با آن مديريت تحقيقات علمي دانشسراي پاريس را نيزبه عهده گرفت. پاستوردرباره تخميرو بيماريهاي كرم ابريشم و همچنين امراض مُسري بويژه هاري نظريه هاي جديدي ارائه كرد. و دراين موارد به كشفياتي بزرگ دست يافت. پاستوردررفع بيماريهاي عفوني و مبارزه با ميكروبها هم موفقيت هاي بزرگي كسب كرد. اين شيميدان محقق اصول معالجه بيماريها و طريقه درمان امراض را تغيير داد و پايه هاي جديدي دراين زمينه ها بنا نهاد. گفتني است كه به پاس قدرداني اززحمات پاستوردولت فرانسه درسال1888ميلادي انستيتوپاستوررا بنام وي نامگذاري كرد. اين مركزبزرگترين مركزتحقيقاتي طبي است و دراكثركشورهاي جهان شعبه دارد.   استقلال آلباني در سال1915ميلادي آلباني استقلال كامل خود را در سال1915ميلادي باز يافت. اين كشوردرزمان جنگ جهاني اول دچار هرج ومرج شد. درسال1925ميلادي احمد باي زوغو رهبرقيام كنندگان آلباني نظام جمهوري را برقراركرد و خود رئيس جمهورآلباني شد. پس ازاشغال اين سرزمين به دست موسوليني زوغو تبعيد شد. درپايان جنگ جهاني دوم جنبش پارتيزاني به رهبري انورخوجه مجدداً جمهوري را درآلباني اعلام كرد. پس ازمرگ خوجه آليا راميرز حكومت را درآلباني بدست گرفت.