العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
کتابهای منتشر شده پژوهشکده در سال ۱۳۸۹
 
آداب سخن و سخنوری، جعفر اسلامی فر، ۱۳۸۹، ۲۰۴ص، رقعی
در این نوشتار سبک‌ها و روش‌های پیاده کردن یک منبر موفق بیان شده است. این کتاب دارای سه بخش است. در بخش اول بایسته‌های مبلّغ دین از جنبه فردی و اجتماعی بیان شده است. بخش دو به روشهای سخنرانی در بیان احکام و فروعات فقهیه و نیز معارف دینی اختصاص داده شده است. بخش سوم درباره مرثیه خوانی و موضوعاتی که باید در آن در نظر گرفت، است. 
 
با کاروان شام، حسین هاشمی نوربخش، ۱۳۸۹، ۲۴۰ص، وزیری
این کتاب به معرفی سرزمین شام و سوریه و اماکن زیارتی و تاریخی دمشق، به انضمام شرح جایگاه زیارت، آداب مسافرت و احکام و مسائل شرعی سفر، اختصاص دارد و می‌تواند به عنوان راهنمایی برای مسافران سرزمین سوریه، مورد استفاده قرار گیرد. 
 
بازگشت خورشید برای امیرالمومنین(ع)، محمدجواد محمودی، ۱۳۸۹، ۲۰۸ص، رقعی. 
در کتاب حاضر، با تکیه بر منابع تاریخی و روایی، نخست به معرفی کتاب و رساله‌های مستقل که درباره حدیث «ردّ الشمس» معجزه بازگشت خورشید برای حضرت علی(ع) به هنگام خواندن نماز عصر ـ نگارش یافته، پرداخته شده است. در ادامه، تعدادی از دانشمندان و نویسندگان که حدیث را روایت کرده‌اند نظیر: «ابوبکر»، «ام سلمه»، «ابوهریره»، «عبدخیر»، «جاریة بن قدامه» و...، معرفی شده‌اند. پس از آن، استدلال فقیهان به حدیث، با تکیه بر زیارت نامه‌ها و ادبیات اسلامی، مطرح شده و در پایان، به طرح اشکالاتی که بر حدیث وارد شده، پاسخ داده شده است. 
 
بررسی فتوای تکفیر در نگاه مذاهب اسلامی، حسین رجبی، ۱۳۸۹، ۸۴ص، پالتویی. 
در این کتاب برای روشن شدن حقیقت مسئله تکفیر، با نگاهی به قرآن و روایات و گفتار بزرگان مذاهب اسلامی، به بررسی فتوای تکفیر در اسلام و سایر مذاهب پرداخته شده است. 
 
بلاد الشام ارض المقدسات، ایوب حائری، ۱۳۸۹/۱۴۳۱ق، ۱۱۵ص، رقعی. 
بررسی اماکن زیارتی سوریه است. نویسنده نخست به معرفی مرقد و مقام حضرت زینب کبری۳ پرداخته و در فصول بعدی به این موضوعات پرداخته است: آثار تاریخی شهر دمشق، مزارات در حومه دمشق، آثار مذهبی در شهرهای حمص، حلب، الرقة و بصری. 
 
تاریخ حج‌گزاری ایرانیان، اسرا دوغان، ۱۳۸۹، ۴۱۸ص. 
ایرانیان، به لحاظ استفاده از راه‌های حج و نیز به دلیل داشتن عقاید مذهبی خاص خود، از روزگار امویان به این سو، همواره مشکلاتی در گزاردن حج داشته‌اند که‌گاه به دلایل سیاسی، سخت‌تر نیز می‌شده است. در کتاب حاضر، که از سه فصل حج‌گزاری ایرانیان تا دوره صفویه؛ حج‌گزاری ایرانیان دوران صفویه؛ و حج‌گزاری ایرانیان بعد از صفویه، تشکیل شده، نگارنده سعی داشته به این موارد پرداخته و راه‌ها و مسیرهای مختلف زائران بیت‌الحرام را بررسی و معرفی نماید. 
 
ترجمه تاریخ کربلا و حائر الحسین (ع)، عبدالجواد کلیددار، ترجمه مسلم صاحبی، ۱۳۸۹، ۳۷۵ص، وزیری. 
کتاب حاضر، نوشته مرحوم دکتر «سید عبدالجواد کلیدار آل طعمه» در سال ۱۳۶۸ هـ. است که در آن درباره تاریخ شهر کربلا و آثار دینی آن و فتنه‌ها و محنت‌هایی که از سر گذرانده و اقداماتی که زمامداران دین اسلام و بزرگان آن، نسبت به عمران و آبادانی کربلا انجام داده‌اند، اطلاعاتی کامل، ارائه شده است. در این کتاب، به ویژه بررسی جامعی درباره «حائر حسینی»، صورت گرفته است. اینکه حائر نام چه مکانی است، آرا و نظریه‌های متفاوتی بیان شده که در فصل‌های این کتاب، به این مسئله پرداخته شده است. 
 
حاجی، تو چرا؟، جواد محدثی، ۱۳۸۹، ۶۴ص، پالتویی. 
نگارنده در اثر حاضر، به شیوه روان در قالب گفت‌وگو صحنه‌های روزمره را که برای زائران در کاروان‌ها و یا در طول سفر و فضای مسجدالحرام و مسجدالنبی و مواقف حج و عمره اتفاق می‌افتد، ترسیم می‌کند. برخی از عناوین عبارت‌اند از: بار اضافی، غار حرا، کار عوامانه، ساده، اما باعظمت، کمبود خواب، مثل محشر، طواف وداع و... 
 
دانستنی‌های جوانان در سرزمین قرآن، محمدعلی قاسمی، ۱۳۸۹، ۲۱۵ص، رقعی. 
کتاب حاضر دربرگیرنده اطلاعات مختلف درباره سفر حج به زبان ساده برای جوانان است که بیشتر به صورت پرسش و پاسخ مطرح شده است. آداب قبل از سفر؛ آداب بازگشتن؛ عقاید مهم وهابی‌ها؛ محرمات مخصوص مردان و زنان؛ حجره و مرقد پیامبر(ص)؛ استوانه تهجد؛ ستون‌های سجده؛ مقام جبرئیل؛ حرکت در صف جماعت؛ غذا خوردن و زیارت دوره از مباحث کتاب است. 
 
درسنامه آداب سفر حج، سید علی قاضی عسکر، ۱۳۸۹، ۲۲۴ص، رقعی. 
بیان آداب سفر حج در قالب درسنامه‌ای برای روحانیون کاروان‌ها است. در درس اول بخشی از آداب سفر حج شامل تعیین هدف، ضرورت کسب آگاهی، دانستنی‌های مورد نیاز، ضرورت فراگیری احکام مناسک حج و نیازهای علمی و معنوی در سفر حج به اختصار توضیح داده شده است. در درس دوم با اهمیت تأمین مخارج خانواده و احادیث و روایات مربوط به آن و موضوع‌های مهمی همچون اهمیت فراهم کردن زاد و توشه حلال، اهمیت خداحافظی و حلالیت‌طلبی، ضرورت انتخاب همراه و شایسته و تشویق دیگران به خوبی‌ها و توصیه ائمه معصومین‌: نسبت به آن‌ها آشنا می‌شویم. درس سوم به بیان ویژگی‌های مدیر کاروان حج، ویژگی‌های همسفران، لوازم و وسائلی که در سفر حج مورد نیاز است و ضرورت آغاز سفر با نماز و دعا و توجه به این نکات که آمادگی زائر را در سفر افزون خواهد ساخت، می‌پردازد. 
 
درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام، سیدعلی می‌رشریفی، ۱۳۸۹، ۲ جلد. 
از پانزده فصلی که کتاب آشنایی با تاریخ اسلام حاوی آن است، هشت فصل آن در جلد نخست آمده و هفت فصل دیگر که شامل مطالب دوران پس از هجرت است، در جلد دوم آمده است و از جنگ احزاب آغاز می‌شود و با سرگذشت رحلت رسول خدا (ص) خاتمه می‌یابد. در پایان هر فصل به خلاصه‌ای از مطالب آن بخش و خودآزمایی پرداخته شده است. برخی از عنوان‌های فصل‌های کتاب بدین‌قرار است: جنگ احزاب و دوران تثبیت قدرت؛ غزوة ذی‌قرد و پیامدهای صلح حدیبیه؛ دعوت جهانی و اسلام عمرو و خالد؛ سریه کعب و مجازات نشدن خالد؛ جنگ حنین و سریة امیرالمومنین به فلس؛ جنگ تبوک و سریة علی بن ابی‌طالب در یمن؛ هیئت ثقیف و سرانجام بر‌ترین انسان. 
 
درسنامه آشنایی با کشورهای اسلامی، حسن روحانی، با همکاری جمعی از پژوهشگران مرکز تحقیقات استراتژیک، ۱۳۸۹، ۳۴۴ص، رقعی. 
این مجموعه کوششی در جهت فراهم ساختن زمینه‌های آشنایی هرچه بیشتر با مسلمانان برخی از کشورهای مهم جهان اسلام می‌باشد. در این کتاب اطلاعاتی درباره ساختارهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی کشورهای عربستان سعودی، عراق، امارات متحده عربی، قطر، کویت، بحرین، عمان، ترکیه، فلسطین، لبنان، مصر، الجزایر، مراکش، تونس، افغانستان، پاکستان، هندوستان، مالزی و اندونزی آمده است. 
 
درسنامه احکام مبتلابه حجاج، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۹، ۱۶۳ص، رقعی. 
یکی از مباحث اساسی و مورد نیاز زائران بیت الله الحرام، احکام دین، عمره و حج است. براساس این نیاز بخشی از فرصت روحانیان معظم کاروان‌ها نیز باید به آموزش این مسائل اختصاص یابد، چرا که درستی و نادرستی اعمال آنان بسته به آگاهی آن‌ها و مطابقت اعمالشان با احکام شرعی است. تقسیم احکام، وجوب شناخت احکام دین، معنی تقلید، وجوب تقلید؛ برای افراد غیرمجتهد و محتاط، شرایط مرجع تقلید و احکام آن، راه شناخت مرجع تقلید، از عناوینی است که در درس اول تا سوم به آن‌ها پرداخته شده است. درس چهارم تا درس ششم به انواع غسل، غسل‌های واجب، شرایط صحیح بودن غسل، چگونگی تیمم، شرایط صحیح تیمم، احکام تیمم، پوشش در نماز، مکان نمازگزار، قبله، نماز در مسجدالحرام و لباس نمازگزار و... می‌پردازد. 
 
درسنامه اسرار حج، محمدتقی فعالی، ۱۳۸۹، ۲۲۸ص، رقعی. 
اثر حاضر، تلخیصی از کتاب اسرار عرفانی حج، شامل شش درس با این عناوین است. جایگاه و اسرار حج؛ اسرار عرفانی کعبه؛ اسرار عرفانی احرام؛ اسرار عرفانی طواف، نماز طواف، سعی و تفسیر؛ اسرار عرفانی عرفات، مشعر، منی، رمی و قربانی و فضایل مدینه منوره. 
 
درسنامه گزیده سیمای عقاید شیعه، جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه جواد محدثی، ۱۳۸۹، ۳۰۸ص، رقعی. 
کتاب حاضر شامل مباحثی درباره شیعه و تشیع؛ اصول اعتقادی؛ معیار توحید و شرک در عبادت؛ جایگاه قرآن نزد شیعه؛ بدعت در قرآن و حدیث؛ امامت نزد شیعه و اهل سنت؛ اهل بیت:؛ امام مهدی منتظر (عج)؛ صحابه وتابعین و وضو و نماز است که به صورت درس‌نامه برای مطالعه در سفر حج و عمره تهیه شده است. 
 
درسنامه مناسک حج، محمدحسین فلاح‌زاده، ۱۳۸۹، ۱۰۳ص، رقعی. 
مناسک عمره و حج یکی از مباحث اساسی و مورد نیاز زائران بیت‌الله الحرام است که براساس این نیاز، بخشی از فرصت روحانیان معظم کاروان‌ها باید به آموزش این مسائل اختصاص یابد. در این کتاب در ضمن دوازده درس مناسک حج آموزش داده شده است. 
 
دعاهای قرآنی، جواد محدثی، ۱۳۸۹، ۹۵ص، پالتویی. 
دعا و مناجات با پروردگار از زبان‌های پرواز آدمیان به سوی کمال مطلق و رسیدن به قرب الهی است. هر انسان برای دست‌یابی به معارف الهی و ارتباط با معبود خود و زمزمه‌های عارفانه، نیاز به دعا و نیایش و مناجات با حق‌تعالی دارد؛ از این رو بخشی از منابع دینی به ویژه قرآن کریم را دعا و نیایش تشکیل می‌دهد. اثر حاضر، به درج آیاتی از قرآنکه دارای مضامین دعا و استغاثه به پروردگار است، و ترجمه ساده و روان این آیات اختصاص دارد. 
 
راهنمای اماکن زیارتی در کشور سوریه (ویژه کارگزاران حج و زیارت)، احسان مقدس، ۱۳۸۹، ۳۲۰ص، وزیری. 
نگارنده در این کتاب کشور سوریه را به همراه تصاویر از جنبه‌های مختلف معرفی نموده که می‌تواند مورد استفاده کارگزاران حج و زیارت قرار گیرد. از جمله مباحث مطرح شده می‌توان به این موارد اشاره کرد: اقوام ساکن در سوریه، استان‌های سوریه، تاریخ سوریه، شهر دمشق، آثار باستانی سوریه و کشور لبنان. 
 
زخم فطرت: پرهیزنامه‌ای از گناه، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۱۴۴ص، رقعی. 
نویسنده در کتاب حاضر کوشیده است با تکیه بر آیات و روایات عوامل گناه و آثار آن و نیز راه‌های پیش‌گیری و مبارزه با گناهان را بیان نماید. 
 
زنان اسوه: حمیده مادر گرامی امام کاظم (ع)، محمد اصغرنژاد، ۱۳۸۹، ۶۵ص، پالتویی. 
چهاردهمین شماره از مجموعه زنان اسوه است که در آن شرح حال بانوى گرامى اسلام، حضرت حمیده، همسر گرامى امام صادق(ع) و مادر امام کاظم(ع) بیان شده است. برخی عناوین مورد بحث درباره این بانو عبارتند از: مشخصات فردی، فضایل و ویژگی‌ها، همسری امام صادق(ع)، پاسخ گویی به معارف دینی بانوان، شاگرد ویژه انسان کامل، مادر امام زمان، فرزندان. 
 
زیارت دوره ویژه مدینه منوره، مجتبی نجفی روحانی، ۱۳۸۹، ۱۳۲ص، جیبی. 
معرفی مختصری از اماکن مهم تاریخی شهر مدینه به همراه تصاویر آنان است. 

سرمه سعادت: جوان و باید و نبایدهای اخلاقی، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۱۸۷ص، رقعی. 
نگارنده در این کتاب به باید‌ها و نبایدهای اخلاقی و مسائل اجتماعی پرداخته است. بر این اساس نخست نگاهی به ویژگی‌های جوانی داشته، سپس بایسته‌ها و ناشایسته‌های اخلاقی را بیان کرده است. در ادامه درباره کار و تلاش، عوامل معنوی رکود و توسعه در زندگی اقتصادی، قانون‌گرایی و شکوه تعبد در سیره عبادی امام اطلاعاتی ارائه داده است. 
 
سلمان محمدی  استاندار مدائن، احمد صادقی اردستانی، ۱۳۸۹، ۱۶۴ص، رقعی. 
در این کتاب زندگی سلمان محمدی که بعد از معصومین از بلندمقام‌ترین افراد امت اسلامی بوده است، در دوازده فصل با این عناوین شرح داده می‌شود. در آغوش اسلام؛ در نگاه معصومان؛ حکمت و فقاهت؛ پیشگویی‌ها در محضر علی و فاطمه (س)، در جبهه‌های جنگ، آموزه‌ها و هدایت‌ها و... 
 
شیعه‌شناسی، آشنایی با مذاهب اسلامی، وحدت اسلامی و پاسخ به شبهات، بشیر سلیمی، ۱۳۸۹، ۱۲۶ص، وزیری. 
کتاب حاضر که برای مطالعه کارگزاران حج و زیارت تدوین شده، شامل دروسی در زمینه شیعه‌شناسی، آشنایی با مذاهب اسلامی و وحدت اسلامی است که از روی ۹ جلسه سخنرانی استاد «بی‌آزار شیرازی» پیاده شده است. کتاب شامل خلاصه دروس، نمونه سئوالات تشریحی و تستی و متون درس‌هاست. برخی عناوین مطالب کتاب از این قرار است: شیعه از نظر قرآن و حدیث؛ اثبات امامت ائمه صحابه و موضع شیعه در مورد نقل حدیث از ایشان؛ مذاهب اهل سنت؛ توسل و وسیله و وحدت اسلامی گامی فرا‌تر از تقریب. 
 
صحیفه مودت: شیوه‌های ارتباط با اهل بیت، علی باقر شیخانی، ۱۳۸۹، ۹۵ص، پالتویی. 
در این کتاب، نویسنده در چهار فصل ارتباط عاطفی؛ ارتباط آرمانی؛ ارتباط استمدادی با امامان معصوم:؛ و رابطه عهد و پیمان با اهل بیت:، به بررسی شیوه‌های ارتباط با اهل بیت:، نتایج آن و موانع و آسیب‌های این مسیر پرداخته است. 
 
کتاب الحج، تصنیف معاویة بن عمار الدهنی، تحقیق محمد عیسی آل مکباس، ۱۳۸۹/۱۴۳۱ق، ۲۰۳ص، رقعی. 
در این کتاب احادیثی از ائمه اهل بیت: درباره حج و ابعاد مختلف آن همچون مواقیت، احرام، طواف، سعی، وقوف، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر و... آمده است. 
 
کلک معرفت: گلبرگهایی از معارف دینی، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۲۰۸ص، رقعی. 
در کتاب حاضر با تکیه بر متون دینی، گوشه‌ای از معارف قرآن کریم و سیره گفتاری و اخلاقی حضرت رسول(ص) و علی(ع)، به رشته تحریر در آمده است. 
 
محبوبیت ائمه بقیع: نزد اهل سنت، سیدحسین اسحاقی، ۱۳۸۹، ۲۵۲ص، رقعی. 
در این گفتار نویسنده کوشیده اوصاف و فضایل ائمه بقیع: را از دیدگاه اهل سنّت با استفاده از آثار نویسندگانی چون داود الهامى، على اصغر رضوانى، على باقر شیخانى، مهدى لطفى، على اصغر قربانى، ابوالفضل هادى منش‏ بیان کند. این کتاب برای زائران بیت الله الحرام و مدینه منوره تهیه شده است. 
 
محمد بن عبدالوهاب: بنیانگذار وهابیت، علی اصغر رضوانی، ۱۳۸۹، ۸۸ص. 
بررسی زندگی و عقاید محمد بن عبدالوهاب، مؤسس فرقه وهابیت، موضوع این نوشتار است. نویسنده پس از بیان زندگینامه وی، عقاید او درباره تکفیر مسلمین را بیان نموده است. از آنجا که از زمان پیدایش وهابیت، عالمان برجسته اهل سنت پیوسته ضد عقاید انحرافى آن‌ها موضع گرفته و افکارشان را نقد کرده‏اند، بخش پایانی این کتاب، دیدگاه علماى اهل سنت درباره محمد بن عبدالوهاب‏ است. 
 
المواقع الاثریة والسیاحیة فی کربلا، ۱۴۳۱ق/۱۳۸۹، ۱۳۹ص، رقعی. 
معرفی آثار تاریخی و مکان‌های زیارتی کربلا است. کتاب حاضر، به زبان عربی تدوین گردیده و تلاشی در راستای معرفی مکان‌های زیارتی و آثار تاریخی به جا مانده در شهر کربلا است. از جمله مناطق مورد توجه در کتاب، می‌توان این موارد را برشمرد: مجیرة الرزّازة؛ عین التمر؛ قصر العونیة؛ قصر عطشان؛ کهوف الکار؛ حصن البرداویل؛ الغاضریة؛ آثار الحائر الحسینی؛ صحن الامام الحسیین(ع)؛ منارة العبد؛ حمام الملاح؛ رخامة فی المخیم الحسینی؛ طاق الدلماء؛ سوق الهرج؛ مستشفی الحسینی؛ القشلة؛ خان النخلیة؛ مقام الامام الحسن(ع)؛ و مقام الامام زین‌العابدین (ع).
 
موسم بیداری: گذری بر خاطرات سفر حج، سیدمهدی علیزاده موسوی، ۱۳۸۹، ۲۳۶ص، رقعی. 
کتاب حاضر دربرگیرنده خاطرات نویسنده از سفر حج است که در آن ضمن بیان خاطرات و حوادث این سفر، فضایل، آداب، مناسک و جنبه‌های سیاسی ـ اجتماعی آن نیز بازگو گردیده است. نویسنده احساسات خود را به عنوان کسی که نخستین سفر حج خود را انجام می‌دهد، آن را در کسوت یک روحانی بر روی کاغذ آورده و تجربیات خود را از لحظه حرکت از ایران، رسیدن به جده و آغاز ضیافت، برنامه‌های مکه، مواسم حج، معرفی جامعه عربستان و نیز رخدادهای مدینه تا وداع با این سرزمین مقدس به رشته تحریر درآورده است. 
 
نجوای عشق: مناجاتی با الهام از ادعیه ائمه اطهار، علی راجی، ۱۳۸۹، ۲۴۰ص، رقعی. 
کتاب حاضر، مجموعه‌ای است از راز و نیاز‌ها و واگویه‌هایی، که با توجه به دعا‌ها و مناجات ائمه اطهار:، تدوین شده است. از جمله این نیایش‌ها می‌توان نیایشی برگرفته از دعاهای ماثوره؛ نیایشی برگرفته از دعای عرفه امام حسین(ع)؛ مناجاتی برگرفته از مناجات خمس عشر؛ مناجات شاکرین؛ مناجات راغبین؛ مناجات محبین؛ و مناجات معتصمین را ذکر کرد. 
 
هشدار در خصوص تکفیرهای بی‌رویه، محمد بن علوی مالکی، ترجمه مرکز تخصصی ترجمان دینی، ۱۳۸۹، ۱۰۴ص، رقعی. 
در عصر حاضر، زمینه‏ساز جریان تکفیر در سرزمین مقدس حجاز، برخى عالمان دربارى این دیار مى‏باشند. اما در این بین، بعضى از عالمان منصف برآمده از فرقه وهابیت، مانند محمد بن علوى مالکى، با قرائتى جدید از آثار سلف خود، با بازخوانى این پدیده، بر آن هستند تا اندیشه‏اى نو ارائه کند. یکی از آثاری که وی در این باره نوشته کتاب التحذیر من المجازفة بالتکفیر است. این نوشتار ترجمه‌ای از این کتاب است. 
 
هفت شهر عشق: نگاهی نو به حماسه کربلا، مهدی خدامیان آرانی، ۱۳۸۹، ۳۰۴ص، وزیری. 
نگارنده در کتاب حاضر، در روایتی داستانی، ضمن بازگویی واقعه عاشورا، به تبیین آموزه‌ها و درس‌های برگرفته از آن، نظیر: خدامحوری، حق‌گرایی، احیای ارزش‌ها، شکیبایی، دنیا گریزی و...، پرداخته است.