العربیه| یکشنبه|05 اسفند 1397|18 جمادی الثانی 1440
کتابهای منتشر شده پژوهشکده در سال ۱۳۹۳
                
حمزة ابن قاسم: نواده حضرت ابوالفضل العباس (عليه السلام) مشهور به حمزه غربي
محمدسعيد نجاتي، 184صفحه، رقعی
نشر: اسفند 1393

يكي از چهره‌هاي پاك خاندان حضرت ابوالفضل (عليه السلام)، جناب ابويعلي حمزة ابن قاسم علوي است كه زيارتگاهش در نزديكي شهر حله عراق، به نام حمزه غربي معروف است. هرچند منابع تاريخي به صورت مستقيم به ايشان نپرداخته‌اند، نويسنده تلاش كرده با بهره گيري از برخي گزارش‌هاي باقيمانده درباره ايشان و روايات متعددي كه از وي در كتب روايي شيعه بر جاي مانده، معرفي كوتاهي از وي در اين كتاب عرضه كند. اين تحقيق شامل چهار فصل با اين عناوين است: فصل نخست: زندگاني و خاندان حمزه، فصل دوم: حيات علمي حمزة ابن قاسم، فصل سوم: مسند حمزة بن قاسم و فصل چهارم: آستان مقدس حمزه. همچنين در پايان كتاب، تصاويري از مزار ايشان آمده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
از قم تا كربلا: سفر به عتبات عاليات؛ بررسي راه قم-قصرشيرين در دوره قاجار
سعیده سلطانی مقدم، 187صفحه، رقعی
نشر: اسفند 1393

در گذشته راه‌ها و جاده‌هاي ارتباطي و تجاري، اهميت فوق‌العاد‌ه‌اي داشت و از نظر سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اثر فراواني بر مناطق واقع در اين راه‌ها و مسير‌ها مي‌گذاشت. تا چندي پيش مسير قم ـ قصرشيرين كه موضوع اين كتاب است، از مهم‌ترين راه‌هاي ارتباطي در ايران و مسير زميني اصلي زائران عتبات عاليات و حجاج بيت‌الله ‌الحرام به شمار مي‌آمد؛ بنابراين كاركرد‌هاي مذهبي و فرهنگي ويژ‌ه‌اي داشت. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
سیره اهل بیت (علیهم السلام) در حج
محمدجواد جوادی، 272صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1393
در این نوشتار سیره و روش معصومین (علیهم السلام) در بهره برداری از ظرفیت عظیم حج برای نیل به اهداف بلند اسلام بررسی شده است. نویسنده مطالبش را ذیل پنج فصل دسته بندی کرده است: سیره اهل بیت (علیهم السلام) در مقدمات و مناسک حج، اهل بیت (علیهم السلام) و بعد عبادی حج؛ اهل بیت (علیهم السلام) و بعد اجتماعی حج؛ اهل بیت (علیهم السلام) و بعد فرهنگی-تبلیغی حج؛ اهل بیت (علیهم السلام) و بعد سیاسی حج.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
کتابشناسی مخطوطات حج
محمدعلی باقرزاده، 840صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1393

مولف در این کتاب ۸۶۶ نسخه خطي در حوزه «حج» را شناسايي كرده و اطلاعات آن‌ها را در اين كتاب‌شناسي آورده‌ است.  پس از هر عنواني، مباحث كتاب‌شناسي (شامل نام كتاب، مؤلف، موضوع، زبان و محتواي كتاب) و نسخع‌شناسي (شامل نوع خط، كاتب و سال كتابت، جلد و...) به طور تفصيلي آورده شده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حج و تعالی جهان اسلام: مروری بر کارکردهای بین المللی حج با تمرکز بر بیداری اسلامی
محسن محمدی، 240صفحه، وزیری
نشر: اسفند 1393

در این کتاب کارکردهای بین المللی حج در راستای بیدارای اسلامی بررسی و تحلیل شده است. مطالب کتاب در دو بخش کلی آمده است: در بخش اول کارکردهای حج در راستای بیداری اسلامی تحلیل شده و در بخش دوم ظرفیت های حج در تقویت بیداری اسلامی بررسی شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
مقام ابراهیم و جایگاه آن در فقه
مهدی درگاهی و رضا عندلیبی، ۲۱۲صفحه، وزیری. 
نشر: اسفند ۱۳۹۳

با توجه به توسعه‌های اخیر در مسجدالحرام و احتمال جابجابی مقام ابراهیم (علیه السلام)، گروه فقه و حقوق پژوهشکده حج و زیارت بر آن شده تا «مقام ابراهیم (ع) و جایگاه آن در فقه» را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد. در این نوشتار، پس از تبیین این فرع فقهی، اقوال و ادله فق‌ها آمده و ضمن جمع بندی تفصیلی آن، امور مستحدثه مربوط به مقام ابراهیم بررسی شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
منابع علم امامان شیعه
سیدمحمدجعفر سبحانی، 212صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1393
از آنجا که هیچ علمی بدون ریشه و منبع نیست، سؤال این است که منبع و سرچشمه علم امامان (علیهم السلام) چیست؟ آن بزرگواران بر اساس چه چیزی احکام و دستورهای اسلام را بیان می کردند؟ از این رو در این نوشتار به بررسی منابع علوم ائمه پرداخته است. نویسنده ضمن تبیین علم اهل بیت (علیهم السلام) به شبهات مربوطه در این باره پاسخ داده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
سيد  تاج الدين حسيني آوي
محمدسعيد نجاتي، 80صفحه، رقعي.
نشر: اسفند 1393

سيد تاج الدين حسيني آوي از سلسله سادات جليله آوه و از دانشمندان بزرگ قرن هشتم هجري است و  با دانش و قدرت بيان و استدلال  خود توانست با همراهي علامه حلي ، ايلخان مغول اولجايتو را به مذهب شيعه در آورد و با اينكار زمينه خدمت به جهان اسلام را فراهم آورد و در نهايت نيز به همين جرم مظلومانه در كنار دجله به شهادت رسيد. در اين نوشتار پس از بررسي نام و نسب اين شخصيت، توضيحاتي درباره چهره هاي شاخص خاندان سيد تاج الدين و خانواده و فرزندان وي و نيز دوران زندگي اوو نقش وي در تشيع اولجايتو آمده است. در ادامه برخي از اقدامات و مناصب سيد تاج الدين و علل قتل وي بررسي شده است. در پايان هم سابقه مرقد و مزار منسوب به سيد تاج الدين بررسي شده و تصاويري از آن آمده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ابراهيم ابن مالك اشتر نخعي (متوفاي 72ق.)
سيدمحمود ساماني،  140صفحه، رقعي.
نشر: اسفند 1393

درباره ابراهيم بن مالك اشتر و عملكرد او در برهه اي حساس از تاريخ اسلام و تشيع، اظهارات متناقضي ارائه شده است. در اين پژوهش تلاش شده تا نخست ضمن اشاره به نقش و جايگاه مالك اشتر در رويداد‌هاي عصر خلفا و بويژه نقش مالك در خلافت اميرمؤمنان (عليه السلام)، در سه فصل بعدي به ابراهيم بن مالك پرداخته شده و زندگي نسبتا جامعي از او ارائه شود. البته بيشترين اطلاعات و داده‌هاي تاريخي از ابراهيم، نقش آفريني او در قيام مختار، نبرد با سپاه اموي به فرماندهي عبيد الله بن زياد و نيز رويگرداني از مختار و همراهي با مصعب بن زبير است. در پايان نيز فصلي به نسل ابراهيم و بقعه‌هاي منسوب به آنان اختصاص داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
يحيي بن عمر علوي
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 124صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

نويسنده درباره وي نوشته: يحيي بن عمر بن يحيي بن حسين بن زيد شهيد (ع) از جمله معدود علوياني است كه در دوره متوكل عباسي توانست بر عليه ظلم و بيداد عباسيان قيام كند. از آنجايي كه وي به زهد و تقوا و علم و صلح مشهور و بسيار شجاع و جنگجو بود، جمع كثيري دورش در كوفه جمع شدند و لرزه بر اندام حكومت عباسي انداختند. اما سرانجام اين نهضت مانند اكثر قيام هاي علويان سرنگون شد و رهبر آن يحيي به شهادت رسيد.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
زينب دختر امام موسي كاظم (ع)
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 91صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

مولف درباره ايشان مي نويسد: يكي از دختران بافضيلت امام موسي كاظم (ع) حضرت زينب است كه در كه در منابع رجالي، تاريخي و انساب، اطلاعات بسيار كمي درباره وي وجود دارد. از آنجا كه در ايران، افغانستان و مصر چندين زيارتگاه به نام اين بانوي مجلله منسوب است، پژوهش درباره صحت و سقم اين مرزها ضروري است تا براي خوانندگان محترم سره از ناسره روشن شود.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ابراهيم مجاب، مدفون در حائر حسيني
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 87صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

مولف درباره وي نوشته: ابراهيم مجاب، فرزند محمد بن امام موسي كاظم (ع) اولين علوي دلباخته اباعبدالله الحسين (ع) بود كه در كربلا اقامت گزيد باعث رفت و آمد و اسكان ديگر علويان در اين شهر مقدس شد. او چون به زهد و تقوا آراسته بود، پس از شنيدن جواب سلام از ضريح امام حسين (ع) به مجاب منتقل شد و اكثر نسل او در كربلا سكونت دارند. در اين كتاب سعي شده تا چهره شفافي از اين نواده بزرگوار امام هفتم (ع) در ذهن خوانندگان و زوار محترم عتبات عاليات ترسيم شود.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
قنبر غلام علی (ع)
احمد خامه یار، 127صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

نويسنده در اين اثر، از چند منظر شخصيت قنبر را بررسي كرده است. كتاب در چهار فصل تنظيم شده كه عناوين آن‌ها به شرح زير است: ۱) قنبر در منابع تاريخي و روايي؛ ۲) فرزندان و نوادگان قنبر؛ ۳) قنبر در ادب و هنر و فرهنگ عامه؛ ۴) زيارتگاه‌ها و مكان‌هاي منسوب به قنبر. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
فتنة التکفیر: جذورها و آثارها فی المجتمع
آیت الله جعفر سبحانی، 132صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

موضوع این کتاب، بررسی اسباب و علل و عواقب پدیده تکفیر در جامعه اسلامی و نیز راهکارهای برون رفت از آن است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
توحيد عبادي از ديدگاه شيعه و وهابيت
مهدي نكويي ساماني، 195صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1393

با توجه به اهميت مسئله توحيد عبادي و تفسير ناروايي كه وهابيان از اين اصل مهم دارند، نويسنده كوشيده است تا موضوع توحيد عبادي را از نگاه وهابيت و شيعه تحليل و بررسي كند. وي همچنين واردكردن نقدهاي متعدد بر عقايد وهابيت در زمينه توحيد عبادي، بي‌اساس بودن تفسير آنان را در اين بحث ثابت مي‌‌كند.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
گفتگویی آرام و مفید در مدینه
احمد اسدنژاد، 152صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1393

این کتاب شرح گفتگوهای تعدادی از روحانیون شهر مدینه با یکی از روحانیون شیعه است. روحانیون مدینه که در صف نمازجماعت نشسته بودند، در برخورد با یکی از روحانیون شیعه، نخست با پرخاشگری و توهین از او پذیرایی می کنند، ولی با ادامه یک یا دو جلسه دیدار میان آنها، همه کینه ها را کنار میگذارند و مانند دو دوست وارد بحث و گفتگو می شوند و در پایان با مهربانی و دعا برای یکدیگر، از هم جدا میشوند. این گفتگوها طی چند جلسه صورت گرفته است. موضوعات جلسات بدین شرح است: جلسه اول: زیارت نامه خواندن دلیل شرک شیعیان، جلسه دوم: شرک بودن توسل و شفاعت خواستن از غیر خدا؛ جلسه سوم: مصادیق اهل بیت پیامبر (ص)؛ جلسه چهارم: ذکر نشدن نام امامان (علیهم السلام) در قرآن؛ جلسه پنجم: لقب صدیق برای ابوبکر یا امیرمؤمنان علی (علیه السلام)؛ جلسه ششم: پاسخ عالمان وهابی به حدیث لا نورث؛ جلسه هفتم: بررسی اسامی خلفا؛ جلسه هشتم: ام کلثوم همسر عمربن خطاب
 متن کامل:  pdf   html
  
  
الشیعة و وسائل الاعلام
جعفر سبحانی تبریزی، 154صفحه، رقعی.
نشر: بهمن 1393
این کتاب پاسخی است به شبهات عثمان الخمیس، یکی از نویسندگان وهابی، که در شبکه های ماهواره ای ای علیه مذهب اهل بیت سخن می گوید و فضای ذهن مسلمانان را مسموم می کند. در این کتاب پاسخ به شبهاتی که وی در موضوعات ذیل مطرح کرده است، بیان شده است: حکم نماز در مساجد شیعه، توسل، جریان فدک، حدیث کساء، مسأله بداء، تولد امام علی (ع)‌ در کعبه.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
تاريخچه آستان مطهر امام علي (ع)
نوشته دكتر صلاح مهدي فرطوسي، ترجمه حسین طه نیا، 500صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1393

در این کتاب جریان پیدایش مدفن شریف امام علی (ع) و روند توسعه و بازسازی آستان مقدس ایشان تا دوره نادرشاه افشار، به تفصیل و بر اساس منابع تاریخی بررسی شده است.  عناونی فصول کتاب عبارتند از: پيدايش شهر نجف و نام هاي آن؛ مكان قبر امام علي (ع) و زيارت آن؛ قبر امام علي (ع) در زمان خلفاي عباسي؛ بناهاي قبر اما علي (ع)؛ بناي كنوني ضريح مطهر امام علي (ع).
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حج گزاری ایرانیان به روایت اسناد عثمانی و قاجاری 
اسرا دوغان و مهری آریانفر، 508صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1393

اين مجموعه شامل بخشي از اسناد موجود در آرشيوهاي تركيه و ايران در خصوص حج و حج‌گزاري ايرانيان در قرون ۱۳ و ۱۴ ه‍. ق و بيانگر روابط سياسي، فرهنگي و اقتصادي مرتبط با دو دولت مي‌باشد كه تصويري مستند و واقعي از روند حج‌گزاري ايرانيان را به خواننده نشان مي‌دهد. خانم «اسرا دوغان» اهل تركيه اين اسناد را از تركي به فارسي ترجمه كرده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
سرزمين منا و مسائل نوپديد
محمدسعید نجاتی، 300صفحه، وزيري.
نشر: بهمن 1393

«منا» از مشاعري است كه همه ساله حجاج بيت‌الله الحرام براي انجام مناسك چهارگانه حج تمتع، رمي جمرات، قرباني، حلق يا تقصير و بيتوته در ليالي تشريق، در آن اجتماع مي‌كنند و محدوديت فضاي آن با وجود جمعيت بسيار، باعث شده تا متوليان امر در صدد توسعه آن برآيند؛ اين تلاش، به توسعه و ساخت قربانگاه‌هاي جديد در بيرون از منا و ساخت جمرات جديد در منا منتهي شده است.
همه اينها مسائلي نوپديد هستند كه يا سابقه ندارند و يا به اين صورت به آنها پرداخته نشده كه دانش فقه وظيفه پاسخگويي به آنان را به عهده دارد.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
تراث كربلاء
سلمان هادي آل طعمة، 504صفحه، وزيري.
نشر: بهمن 1393

كتابي است كه در يازده فصل به معرفي كربلاي معلا از ابعاد مختلف مي‌پردازد. نويسنده كتاب آقاي سلمان هادي آل طعمه وابسته به يكي از خاندان‌هاي قديمي وريشه‌دار كربلاست كه در سال۱۳۸۳قمري (حدودا ۱۳۴۲ شمسي) اين كتاب را به زبان عربي تدوين كرده است. 
اين كتاب در حقيقت دايرة المعارفي كوچك درباره تاريخ علمي و فرهنگي كربلاي معلا محسوب مي‌شود حاوي تصويرهاي كمتر ديده شده و قديمي متعددي درباره كربلاست. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
غروب شرعي از ديدگاه فريقين
حميد كمالي اردكاني، 304صفحه، وزیری.
نشر: دی 1393

در زمينة فقه مقارن فقها، از شيخ طوسي تا علامه، كتاب‌ها نگاشتند و فقه شيعه و اهل سنت را در كنار هم مطرح كردند. يكي از موضوعاتي كه در ابواب فقهي صلاة و صوم و حج تأثيرگذار است «غروب شرعي» است و در سه حكم كثيرالابتلاء مبدأ زماني نماز مغرب، افطار صائم و افاضه از عرفات، مطرح مي‌شود.
در تحقق غروب شرعي بين فقهاي اماميه و اهل سنت اختلاف است؛ هرچند برخي در ميان فقهاي شيعه، با استناد به ادله، همان نظرية اهل سنت را پذيرفته‌اند.
ضرورت تبيين ماهيتِ موضوع در مسائل فقهي، به جهت فراهم نمودن امكان امتثال حكم، گروه فقه و حقوق پژوهشكدة حج و زيارت را بر آن داشته كه در راستاي تعميق معارف فقهيِ روحانيون محترم كاروان‌هاي حج و عمره و تمامي دانش پژوهان رشتة فقه، با تصويب طرح اين موضوع مستنبطة فقهي، انجام آن را در دستور كار قرار دهد.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
مناسبات ايرانيان با حجاز در دوره هاي مختلف تاريخ اسلامي
سيدمحمود ساماني، 252صفحه، وزیری.
نشر: دی 1393

مناسبات ايرانيان با حجاز، در دوره‌هاي مختلف اسلامي، يكي از موضوع‌هاي قابل اعتنا براي بررسي و تحقيق است كه هر دوره‌اي از آن، به بررسي و تأمل جداگانه‌اي نياز دارد. تاكنون تنها برخي دوره‌هاشناسانده شده و بيشتر كارهاي انجام شده ناظر به روابط ايران و عربستان در دوران معاصر است. تحقيق و بررسي درباره مناسبات دولت‌ها با حجاز و اثرگذاري آنها بر تحولات سياسي و اجتماعي، به‌ويژه حج‌گزاري و خدمات در حرمين شريفين كه بخشي از تاريخ بلند اسلام را به خود اختصاص داده است، تأليف چنين نوشتار‌هايي را توجيه‌پذير مي‌كند.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ضیافت پروردگار: ثبت لحظه های شیفتگی در میعاد
زهرا احمدی، 116صفحه، رقعی.
نشر: دی 1393

این کتاب، اثري عرفاني‌ ـ ادبي از خاطرات معنوي نویسنده در سفر عمره است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
برگزاری حج در دوره پهلوی
حمیده سلطانی مقدم، 136صفحه، رقعی.
نشر: دی 1393

در اين نوشتار نويسنده كوشيده روند شكل‌گيري اداره حج و زيارت را در دوره پهلوي دوم، در دو مقطع زماني بررسي كند: ابتدا به دهه بيست و سي مي‌پردازد كه حمله‌داران تنها حاكمان اين عرصه بودند. سپس به دهه چهل اشاره مي‌نمايد كه در آن مدت، وزارت كشور كوشيد تا كنترل بيشتري بر اين سفر داشته باشد. به همين منظور در سال 51 برگزاري حج به سازمان اوقاف سپرده شد تا تنها دولت در اين‌باره تصميم‌گيري نمايد و پاسخگوي مسائل بي‌شمار آن باشد. بي‌شك، شناسايي مشكلات و موانع برگزاري حج در اين دوران و يافتن راه‌حلي براي آنها، از برنامه‌هاي سازمان اوقاف در اين دوره بوده است. همچنين در اين نوشتار، اهداف و برنامه‌هاي دولت و ميزان موفقيت در اجراي برنامه‌ها بررسي شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ساختار سياسي - اجتماعي شيعيان عراق
فرج الله قاسمي، 292 صفحه، رقعی.
نشر: دی 1393
در اين پژوهش ضمن بررسي ساختار سياسي ـ اجتماعي عراق، به وضعيت و تاريخ گذشته و حال شيعيان در این کشور پرداخته شده و در نهايت، انديشه و نگرش سياسي مراجع معاصر عراق بررسي شده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
فرهنگ اصطلاحات حج و عمره (راهنمای زائران سرزمین وحی) 
مسعود فکری، با همکاری سید احمد علائی، ۲۷۸صفحه، زیری. 
نشر: دی ۱۳۹۳

زائران بيت الله الحرام اغلب در كتاب‌ها، نرم افزار‌ها و آموزشهاي حضوري، با اصطلاحات و تعابيري مواجه مي‌شوند كه نيازمند شناخت معنا و كاربرد آن هستند. انبوهي از اصطلاحات فقهي، تاريخي، جغرافيايي و اخلاقي-معنوي در عرصه حج، ذهن و انديشه زائران را به خود مشغول مي‌دارد كه ناگزير از آشنايي اجمالي با آن هستند. از اينرو نويسندگان در اين كتاب برآن شده‌اند تا مجموعه‌اي از اين اصطلاحات را گردآوري كرده و با توضيح مختصري، نياز حجاج و عمره گزاران را برآورده سازند.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
آثار پيامبر (ص) و زيارتگاه‌هاي اهل بيت (ع) در سوريه
احمد خامه يار، 396 صفحه، وزیری.
نشر: آذر 1393
اين كتاب حاصل بخشی از تحقيقات ميدانی و كتابخانه‌ای نویسنده درباره زيارتگاه‌های سوریه، در طول اقامت چندين ساله‌اش در اين كشور (در سال‌هاي پيش از آغاز بحران كنونی سوريه) است. در اين پژوهش بيش از ۱۰ اثر و مكان منسوب به رسول خدا (ص) و حدود ۶۵ زيارتگاه منسوب به اهل بيت آن حضرت معرفی و بررسي تفصيلی شده است. همچنين تعداد قابل توجهی از زيارتگاه‌هايی كه در گذر زمان از ميان رفته، از لابه‌لای متون تاريخی استخراج و معرفی شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
راهنمای مسجد مقدس سهله، مسجد زید و مسجد صعصععه
سیدعلی علوی، 96صفخه، جیبی.
نشر: آبان 1393
مسجد سهله در شهر کوفه، از مساجد متبرکه شیعه در عراق است که زائران عتبات عالیت، از دیرباز نسبت به زیارت و نماز در آن و به جا آوردن اعمال آن اهتمام داشته­اند. با توجه به اهمست مسجد سهله به عنوان یک مقصد زیارتی، این کتاب، که قبلا چاپ شده بوده، با ویرایش و اصلاحات جدید تهیه و منتشر شده است. نویسنده ضمن معرفی مقام­ها و شیوه نمازها و ادعیه مربوط به این مسجد، دو مسجد دیگر را به نامهای صعصعه و زید نیز معرفی کرده و اعمال آنها را بیان کرده است.
 متن کامل:   pdf    html
  
  
حدیث الإثنی عشر خلیفة
سيدمحمد حسینی قزوینی، به کوشش جاسم الموسوي، 60صفحه، پالتويي.
نشر: آبان 1393
از مجموعه مقالات موسوعه رد شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله نخست، حدیث خلفای اثناعشر بر اساس منابع اهل سنت بررسي شده و در ادامه دلالت آن و سپس برخي شبهات درباره آن پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
العصمة فی آیة التطهیر
سید جاسم الموسوي، 60صفحه، پالتويي.
نشر: آبان 1393
از مجموعه مقالات موسوعه رد شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله عصمت اهل بیت(ع) با استناد به آیه تطهیر اثبات شده و برخی شبهات و سوالات در این باره پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
قراءة فی الادلة السلفیة(المجموعة الاولی: النصوص الحدیثیة)
مروان خلیفات، 228صفحه، وزیری.
نشر: آبان 1393
یکی از ترفندهای سلفی­ها برای حق جلوه دادن خود تمسک به ظاهر احادیث است. آنها مدعی هستند تمام اعتقادات خود را از نصوص و روایات گرفته­اند و به عین آنچه خداوند و پیامبر فرموده­اند متکی هستند و عمل می­کنند.
کتاب حاضر برخی روایات معروف را که سلفی­ها به آنها استناد می­کنند آورده و مورد نقد قرار داده است تا روشن نماید علی رغم ادعای آنها بر پایبند بودن به احادیث معتبر، این احادیث به دلیل ضعف سندی یا تعارض داشتنش با روایات و ادله فراوان قابل استناد نیستند. اکثر احادیث نقد شده در موضوع صحابه است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ابعاد اخلاقی حج در پیام­ها و سخنان مقام معظم رهبری
داود حسینی، 168صفحه، رقعی.
نشر: آبان 1393
مقام معظم رهبری هر سال در پیامی به کنگره جهانی حج و در دیدارهای عمومی و خصوصی با دست اندرکاران حج، به جنبه­ های گوناگون حج اشاره ­هایی دارند.  در این کتاب ابعاد گوناگون اخلاقی حج از دیدگاه ایشان بررسی شده و با بهره گیری از آیات و روایات، این دیدگاههای رفیع، تبیین و تحلیل شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ارزیابی ادله قرآنی خلافت خلفا
حامد دژآباد، ۴۵۶صفحه، وزیری. 
نشر: مهر ۱۳۹۳

موضوع این پژوهش، نقد و بررسی مبانی و مستندات قرآنی مفسران اهل‌سنت، به‌ویژه فخر رازی درباره مسئله خلافت و جانشینی پیامبر اکرم (ص) است و هدف آن اثبات ضعف این مبانی و دلایل و بیان نقدهایی است که به شیوه استدلال آن‌ها به آیات قرآن، برای اثبات خلافت ابوبکر و دیگر خلفا وارد است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حکم حکومتی در حج: پژوهشی فقهی پیرامون اعتبار حکم مخالف در امور حج
مهدی درگاهی و رضا عندلیبی، 212صفحه، وزیری.
نشر: شهریور 1393
در موسم حج، با اعلان حاكمان سرزمين وحي و اميرحاج منصوب از طرف ايشان، مناسك آغاز و پايان مي‌يابد. از مسائل مورد ابتلاي شيعيان، حكم حاكم يا قاضي مخالف در امور حج است. اين مسئله در موارد اختلاف در ثبوت هلال، از حساسيت خاصي برخوردار است و در فرض احتمال موافقت و علم به مخالفت حكم حاكم با واقع و نفس الامر، مورد بحث قرار مي‌گيرد. به جهت ارتباط تنگاتنگ اين فرع فقهي با مسائل تقيه و نگاه جديد برخي فقهاي معاصر به تقيه مداراتي و ابعاد فقهي و حكم حاكم شيعي در ثبوت هلال، ديدگاه فق‌ها و ادله ايشان در اين راستا، بيان و بررسي شده است. 
نويسندگان اين اثر در ادامه، اعتبار و نفوذ حكم حاكم مخالف در دو فرض مذكور را از جهت حكم تكلفيي و وضعي بررسي كرده و با جمع آوري اقوال و ادله فق‌ها، به بررسي و جمع‌بندي تفصيلي آن همت گمارده‌اند. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
اشتراکات شيعه و اهل سنت در عقيده مهدويت
جواد جعفری، 96صفحه، رقعی.
نشر: شهریور 1393
اين تحقيق، به برخي نقاط مشترک ميان شيعه و سني در مسئله مهدويت مي‌پردازد. بي‌شک، مراجعه به منابع روايي شيعه و اهل‌سنت و استخراج روايات مشترک، به روشني گوياي اشتراک فراوان و وحدت نظر جهان اسلام در آموزه بالنده مهدويت است. موارد مشترک ميان فرق اسلامي در سه بخش کلي ارائه مي‌شود: بخش اول، مشترکات روايات شيعه و سني درباره شخص امام مهدي(عج). بخش دوم، مشترکات درباره قيام ايشان و بخش سوم مشترکات درباره دوران حکومت امام مهدي (عج)
 متن کامل:  pdf   html
  
  
میقات حج، شماره 87-88، بهار وتابستان 1393
پژوهشکده حج و زیارت
نشر: شهریور ۱۳۹۳
این شماره از نشریه میقات حج داراي ۹ مقاله در موضوعات فقهي، تاريخي، كتاب‌شناسي و كلامي است. عناوین مقالات عبارتند از:
نگاهي گذرا به خمس فاضل مئونه و موارد استثنا/ محمد رحماني زروندي؛  چگونگي انجام وضو نزد فريقين/ علي قمي؛ صورت اعمال و مناسك حج از ديدگاه مذاهب اسلامي/ سيدجواد ورعي؛ خفتگان در بقيع (۱۸): مادر شهيدان واقعه طف/ علي اكبر نوايي؛ ذراع مدينه (تأليف ميان سالهاي ۱۰۴۲-۱۰۳۷)/ رسول جعفريان؛ حرمين شريفين در كتاب ‹الاشارات إلي معرفة الزيارات»/ احمد خامه يار؛ مباني هستي‌شناسي اماميه و مقارنه و تطبيق آراي اماميه و سلفيه در هستي‌شناسي/ علي الله بداشتي؛ تسامح ديني: بازخواني پيملن نامه مدينه منوره/ خيرالدين سيب و حامد فقيهي؛ فن مناظره (يا صنعت ششم)/ محمدباقر شريعتي سبزواري؛ 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حج: از سقوط حکومت ایلخانان تا پایان حکومت تیموریان
مهناز موسوی مقدم تربتی، ۲۴۰صفحه، وزیری. 
نشر: شهریور ۱۳۹۳

این پژوهش درباره مسائل مربوط به حج، از زمان سقوط حکومت ایلخانی تا پایان دوره تیموری است. نویسنده با بررسی چگونگی برگزاری حج و مسائل مربوط به آن، سعی کرده به این پرسش‌ها پاسخ بدهد: الف) عملکرد حکومت‌های قرن هشتم هجری و تیموریان در زمینه حج چگونه بوده است؟ ب) اهتمام به حج تا چه اندازه در مشروعیت سیاسی و کسب منافع اقتصادی و اجتماعی حکومت‌ها مؤثر بوده است؟ ج) مناسبات حکومت‌های مستقر در ایران با سایر حکومت‌ها، همچون ممالیک، چه تأثیری بر مسئله حج داشته است؟ د) تشکیلات و امور اجرایی حج چگونه بوده است؟ ه) چه موانعی در امر برگزاری فریضه حج وجود داشته است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
وهابيان تكفيري[ترجمه تركي استانبولي]
علي اصغر رضواني، 218 صفحه، رقعي.
نشر: مرداد 1393
ترجمه تركي استانبولي كتاب وهابيان تكفيري (نوشته علي اصغر رضواني، تهران، نشر مشعر، 1390) است. نويسنده در اين كتاب به مباحث «ايمان در لغت»، «فرق بين ايمان و اسلام»، «انواع كفر در قرآن كريم»، «عوامل ظهور فكر تكفيري افراطي»، «علاج فكر تكفيري»، «فكر تكفيري و مقابله پيامبر (ص) با آن»، «تكفيري‌هاي قرن چهارم»، «ابن تيميه تكفيري قرن هشتم»، «محمدبن عبدالوهاب تكفير‌ي قرن دوازدهم»، «ضوابط تكفير» و «وهابيت و مسلمانان» پرداخته است. بررسي آثار و عواقب تفكر تكفيري از ديگر بحث­هاي اصلي اين كتاب است.
 متن کامل:   pdf    html
  
  
زيارت دوره: ويژه مكه مكرمه
مجتبي نجفي روحاني، 164صفحه.
نشر: مرداد 1393
اين كتاب، با وجود اختصار، پاسخگوي نيازهاي زائران بيت الله الحرام است. نويسنده كوشيده است، علاوه بر بهره گيري از آثار نگارش شده درباره مكه مكرمه، از تجربه و دانسته هاي مسئولان محترم امور روحانيون بعثه مقام معظم رهبري كه سالهاي متمادي به عربستان رفت و آمد دارند، نيز بهره ببرد و متن را متناسب با زيارتهاي دوره كه براي زائران برگزار مي­شود، تدوين كند. كتاب حاضر افزون بر دارا بودن تصاوير اماكن، داراي نشاني­هاي دقيق امروزي است كه به آساني، طالبان اين اماكن را راهنمايي مي­كند.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حج و حق الناس
داود حسینی، 160صفحه، رقعی.
نشر: مرداد 1393
مسئله «حق الناس» در مناسک حج، اهمیت ویژه ای دارد. از اینرو بر زائران سرزمین وحی لازم است که در ادای حقوق دیگران و گرفتن رضایت صاحبان حق، توجه بیشتری داشته باشند. این کتاب به حقوقی می پردازد که ادای آنها برای هر فرد زائر، قبل از سفر حج ضروری است. عناوین فصول کتاب عبارتند از: مفهوم شناسی؛ اهمیت و جایگاه حق الناس؛ رابطه حج و حق الناس؛ انواع حق الناس؛ آثار حق الناس در حج؛ راهکارهای ادای حق الناس.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
النبوة فی القرآن و روایات اهل البیت (علیهم السلام)
السید حکمت اسد الموسوی، 220صفحه، وزیری.
نشر: مرداد 1393
بررسی ابعاد نبوت از منظر قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام موضوع این نوشتار است. این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است که عبارتند از: کلیات؛ بررسی نبوت عامه از منظر قرآن و روایات علیهم السلام؛ بررسی نبوت خاصه حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم؛ پاسخ به شبهات.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
آية المباهلة
شيخ رافد التميمي، 68صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله ضمن بررسي دلالت آيه مباهله، چهار شبهه درباره دلالت آيه پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
الامامة والعصمة في آية العهد
سيد جاسم الموسوي، 72صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله ضمن بررسي دلالت آيه عهد، برخي شبهات درباره دلالت آيه كه اثبات كننده امامت و عصمت ائمه (ع) است، پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
البداء دراسة في مرويات الامامية و اقوال علمائهم
سيد جاسم الموسوي، 168صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين كتاب،  مسأله بداء از دیدگاه قرآن، روایات اهل سنّت و شیعه بررسى شده و برخي شبهات مطرح شده درباره آن پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حديث الثقلين
زكريا بركات درويش، 80صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله پس از بررسي دلالت حديث، چند شبهه كه درباره دلالت آن وارد شده پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حديث الرية
شيخ عصري الباني، 72صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده و موضوع آن بررسي دلالت و پاسخ به برخي شبهات درباره اثبات و دلالت حديث رايه است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حديث السفينة
شيخ الحكمة الرحمة، 68صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله نخست، اسناد حديث بر اساس منابع اهل سنت بررسي شده و در ادامه دلالت آن و سپس برخي شبهات درباره آن پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
حديث الفئة الباغية
شيخ عصري الباني، 60صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. موضوه اين نوشتار، حديث الفئه باغيه و بررسي طرق و دلالت اين حديث و پاسخ به برخي شبهات دربراه آن است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
رؤية الله تعالي
سيد جاسم الموسوي، 60صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين نوشتار، .ادله نفي رؤيت خداوند مورد بيان شده و شبهات طرفداران رؤيت پاسخ داده شده است
 متن کامل:  pdf   html
  
  
الشفاعة في نظام التشريع
آيت الله سيدكمال الحيدري، به كوشش سيدجاسم الموسوي، 92صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است و موضوع آن بررسی شفاعت از منظر قرآن و سنت و پاسخ به شبهات مخالفین در این باره است.‏
 متن کامل:  pdf   html
  
  
صفات الله تعالي
سيد جاسم الموسوي، 128صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. موضوع اين مقاله بررسي صفات الهي و ديدگاه مذاهب مختلف درباره آن است. همچنين برخي شبهات حول اين موضوع پاسخ داده شده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
عبداله بن سبأ و اشكالية اختراعه لعقيدة اوصية
سيد جاسم الموسوي، 88صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين نوشتار، شبهاتي كه وهابيان با دست مايه قرار دادن داستان ساختگي عبدالله بن سبأ عليه شيعه مطرح مي­كنند، پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
العلم بالغيب
علاء الحسون، به كوشش سيدجاسم الموسوي، 68صفحه، پالتويي.
نشر: مرداد 1393
از مجموعه مقالات موسوعه شبهات است كه به صورت تك نگاري منتشر شده است. در اين مقاله، علم غيب انببيا و ائمه (ع) اثبات شده و به شبهات مخالفين در اين باره پاسخ داده شده است
 متن کامل:  pdf   html
  
  
مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی امام خمینی با حواشی مراجع معظم تقلید و استفتائات جدید (ویرایش جدید ۱۳۹۳) 
پژوهشکده حج و زیارت، 867 صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1393‏ 
ویرایش جدید (سال ۱۳۹۳) مناسک محشی حج با حوشی مراجع بزرگوار تقلید است که توسط پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده است. 
در این کتاب جدید‌ترین استفتائات حضرات آیات عظام خامنه‌ای، سیدعلی سیستانی، مکارم شیرازی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، سید موسی شبیری زنجانی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، جعفر سبحانی، حسین نوری همدانی، محمدفاضل لنکرانی، محمدتقی بهجت و جواد تبریزی آورده شده است. 
این کتاب در بردارنده «مقدمه»، «شرایط وجوب حجة‌الاسلام»، «مسائل متفرقه استطاعت»، «استفتائات استطاعت»، «نیابت در حج»، «استفتائات نیابت»، «حج استحبابی»، «اقسام عمره»، «اقسام حج»، «صورت حج إفراد و عمره مفرده»، «صورت حج تمتع اجمالا» و «استفتائات اقسام عمره و حج» است.
 متن کامل:   pdf    html
  
  
مجموعه مقالات فدک
جمعي از نويسندگان، تهيه كننده پژوهشكده حج و زيارت، 392 صفحه، وزيري
نشر: خرداد 1393‏
این کتاب، مجموعه ای از مقالات منتشر شده در نشریات درباره «فدک» است، که در گروه تاریخ پژوهشکده حج و زیارت ‏گردآوری و تدوین شده است. عناوین و نویسندگان مقالات عبارتند از: «فدک، صدقه نیست»- آیت‌الله جوادی آملی‏؛ «مباحثى ‏پیرامون فدک»- آیت‌الله جعفر سبحانی؛ «فدک : اموالى که از اهل‌بیت پیغمبر(ص) غصب شد»- آیت‌الله علی احمدی میانجی؛ ‏‏«متولیان فدک در عصر خلفا و امویان»- محمدمهدی فقیه بحرالعلوم؛ «متولیان فدک در عصر عباسیان»- محمد مهدی فقیه ‏بحرالعلوم؛ «فدک یک سند تاریخى»- آیت الله جعفر انواری؛ «ماجراى فدک»- علی محمد بشارتی؛ فدک، «نماد مظلومیت ‏اهلبیت(ع)»- محمد تقی رهبر؛ «هماهنگى در اخبار فدک»- سید حسن فاطمی موحد؛ «فدک در گذر تاریخ»-علی اکبر مهدی‌پور‏؛ ‏‏«بررسى مسئله غصب فدک»- حامد کنعانی مقدم‏؛ ‏«فدک» و بازتاب‌هاى تاریخى و سیاسى آن- علی اکبر حسنی‏؛ «بررسى مسئله ‏فدک با  رویکرد فقهى-حقوقى»- فهیمه ملک‌زاده؛ «ام ایمن : شاهدى بر  مدعاى فدک»- شهربانو دلبری؛ «فدک از پیامبر (ص) تا ‏خلافت»- مجید جعفرپور؛ «کتابشناسى فدک»- اباذر نصر اصفهانی
 متن کامل:  pdf   html
  
  
توحید و ش‍رک‌ در ن‍گ‍اه‌ شیعه‌ و وه‍ابیت: ب‍ررسی و ن‍ق‍د اف‍ت‍رائات‌ دک‍ت‍ر قفاری ب‍ر م‍ذه‍ب‌ شیعه [ترجمه اردو]
نوشته احمد ‏عابدی، ترجمه و اضافات سيد مراد رضا رضوي، 480صفحه، وزیری.‏
نشر: خرداد 1393 
عنوان اردو این کتاب توحید و شرک مکتب اهل بیت اور وهابیت کی نگاه مین است و موضوع آن نقد و بررسی باب دوم  کتاب اص‍ول‌ م‍ذه‍ب الشیعة الاثناعشریة از ناصر عبدالله القفاری، از نويسندگان سرشناس وهابي، است.  این ‏باب مربوط به بحث توحید و شرک است. از آنجا که در کتاب القفاری، تلفیقی از مباحث عقلی به صورت ‏جدلی و نقلی آمده، لذا آقای عابدی نیز در نقد خود از همان روش پیروی کرده و بحث­های کلامی، ‏فلسفی، ادبی، تاریخی، رجالی، حدیثی، علوم قرآن، فقهی و حتی کتابشناسی را آورده است و مباحث ‏وی تلفیقی از عقل و نقل است. همچنین ناقد تلاش کرده به تمام مطالب القفاری بپردازد و مطالب صحیح ‏او را نیز نشان داده است. ‏
 متن کامل:   pdf    html
  
  
بزرگداشت اولیای خدا [ترجمه اردو]
یعقوب جعفری،  132صفحه، پالتویی.‏ 
نشر: خرداد 1393
این کتاب با عنوان اولیاء الهی کااحترام ترجمه­ی اردو کتاب بزرگداشت اولیای خدا (یعقوب جعفری، نشر مشعر، 1372) است و موضوع آن بررسی مشروعیت تکریم اولیای الهی است. نویسنده با استفاده از کتاب و سنت و با استناد به سخنان خدا ‏و رسول(ص) و سیره صحابه و تابعین، مشروع و مطلوب بودن اعمالی از قبیل تبرّک‏جویى و توسل و ‏استمداد، زیارت قبور و یادآورى اولیاى خدا، را به اثبات رسانده و نشان داده که این کارها هدفى جز ‏اظهار دوستى با کسانى که خداوند دوستى آنها را لازم کرده است، ندارد و این رفتارها را نمودهایى از ‏محبت و علاقه قلبى به آنها دانسته است.‏
 متن کامل:   pdf    html
  
  
صحابه ایرانی پیامبر (ص) و دیگر مسلمانان ایرانی تبار در عصر نبوی
سیدمحمود سامانی، 96صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1393
شاید برخی چنین تصور کنند که رسول خدا(ص)، از میان ایرانیان، جز سلمان فارسی صحابه ایرانی دیگری نداشته است. اما با ملاحظه در برخی منابع سیره­ای و صحابه­نگاری، به تعداد قابل توجهی از صحابه ایرانی تبار  بر می­خوریم که تاکنون آنگونه که باید، شناسانده نشده­اند. این نوشتار، معرفی کسانی است که در برخی منابع، با منشأ و تبار ایرانی شناخته شده­اند. افزون بر صحابه ایرانی، ایرانیان بسیاری نیز در همان عصر، گرچه محضر آن حضرت را درک نکردند، با شنیدن پیام اسام، به اسلام گرویدند؛ ایرانیان مقیم یمن که با عنوان «ابناء» شناخته می­شوند و نیز ایرانیان ساکن بحرین بزرگ، از آن جمله­اند که در این نوشتار به بررسی چگونگی اسلام آنان پرداخته شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
جدال احسن: نقد و بررسي شبهات وهابيان [ترجمه ترکی استانبولی]
 آيت الله جعفر سبحاني، 306صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1393
اين كتاب با هدف نقد و بررسي شبهات وهابيان و پاسخ‌گويي شبهات و رد تهمت‌ها و بر ملا كردن چهره ‏تزوير مدعيان توحيدمداري تهيه شده است. نويسنده با هدف تيين گزار‌ه‌هاي اصلي اعتقادات شيعه و ‏پاسخ به شبهات اين حوزه در پنج بخش توحيد و شرك، نبوت، قرآن، اهل بيت و امامت و مهدويت ‏مطالبش را تنظيم كرده است. اين كتاب افزون بر پنج بخش پيش‌رو، به شبهات متفرقه ديگري نيز پاسخ ‏داده است كه از آن جمله مي‌توان به عزاداري در عاشورا با امر به صبر در مصيبت چه معني دارد، دليل بر ‏عزاداري براي فرزندان زهرا (س) چيست، مجوز گرامي داشت اولياي الهي چيست، آيا رفتن به غار ‏حراء بدعت است و چرا با معاويه كاتب وحي ناسازگاريد، اشاره كرد.‏
 متن کامل:   pdf    html
  
  
بدعت: معيارها و پيامدها [ترجمه ترکی استانبولی]
جعفر البياتي، ترجمه علی آکین، 206صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1393
موضوع اين كتاب شناخت معنا و مفهوم بدعت و معيارها و ضوابط آن است. نويسنده از چندين تحقيق ‏تخصصي كه از لحاظ تشريعي و تاريخي به بررسي اين مسأله پرداخته بودند بهره جسته است. مطالب ‏كتاب در چهار فصل تنظيم شده است. فصل اول با عنوان «پرتويي در ابتداي راه» به مباحثي چون: پيامد ‏بدعت، بدعت در لغت و اصطلاح، بدعت در قرآن و حديث، عوامل انتشار بدعت، تقسيم بدعت و بدعت ‏در بدعت پرداخته است. در فصل دوم كه نقش اهل بيت پيامبر : در مبارزه با بدعت ها موضوع آن ‏است به مواردي از قبيل: جبر و تفويض، رأي و قياس، تشبيه و تجسيم، نفي رؤيت، تصوف و رهبانيت و ‏مبارزه با حركت غاليان پرداخته است. فصل سوم با عنوان «چيزي كه دليل دارد بدعت نيست» از ‏كارهاي منسوب به بدعت، جشن گرفتن در ميلاد نبوي و مناسبت هاي اسلامي، رفتن به زيارت قبر ‏پيامبر (ص) و ائمه (ع) و صالحان :، بررسي دليل قائلين به تحريم سفر به قصد زيارت قبر رسول خدا (ص) و ‏مناقشه در دليل ابن تيميه بر تحريم بحث مي كند. فصل چهارم نيز با موضوع نمونه هايي از بدعت به ‏بررسي مواردي از قبيل: نهي از متعه حج، اقامه نماز تراويح به جماعت، نماز ضحي و نمونه هاي ديگري ‏از بدعت اختصاص داده شده است.‏
 متن کامل:   pdf    html
  
  
ولایت در کتاب و سنت
غلامرضا مغیثه، 216صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1393
بررسی مسئله ولایت حضرت علی (ع) از منظر کتاب و سنت، موضوع این کتاب است. این مجموعه در دو بخش تنظیم شده که هر بخش دارای چند فصل است: بخش نخست درباره نقد و بررسی ادله خلافت ابوبکر از منظر اجماع،  کتاب و سنت است. در فصل اول بخش دوم، آیات قرآنی درباره امامت حضرت علی (ع) بررسی شده و در فصل دوم، با استناد به چهار حدیث، ولایت آن حضرت اثبات شده است. همچنین در هر بخش به مهمترین شبهات درباره همان بحث، پاسخ داده شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
مناسک حج مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله)(ویرایش جدید)
به کوشش پژوهشکده حج و زیارت، 196صفحه، جیبی.
نشر: خرداد 1393
این کتاب، چاپ پنجم همراه با ویرایش جدید مناسک حج مقام معظم رهبری است. مسائل و استفتائات حج در سه بخش تنظیم شده است: بخش اول: حجه ااسلام و حج نیابی؛ بخش دوم: اعمال عمره؛ بخش سوم: اعمال حج.
 متن کامل:   pdf    html
  
  
پاسخ به پرسشهای كلامی، تاریخی و فقهی
جمعی از نویسندگان، 644صفحه، وزیری.‏
نشر: خرداد 1393
اين كتاب مجموعه ۲۳ مقاله هيئت علمي و پژوهشگران پژوهشكده حج و زيارت در موضوعات كلامي، تاريخي ‏و فقهي است كه در راستاي پاسخ به شبهات و اتهاماتي كه درباره عقايد شيعه بيان مي شود، نوشته شده است. ‏عناوين مقالات عبارتند از: شيعه کيست و چه ميگويد؟؛ تفاوت کلامي شيعه و سني در چيست؟؛ آيا شيعه قرآن ‏را محرَّف مي‌داند  و قرآن ديگري دارد؟؛ ‏اهل‌بيت: نزد شيعه چه جايگاهي دارند؟؛ امام علي نزد شيعه از چه ‏جايگاهي  برخوردار است؟؛ چه ضرورتي در تحقق واقعه ‏غدير بود؟؛ شيعه چه نسبتي با غاليان دارد؟؛ آيا طلب ‏شفاعت شرک  و بدعت است؟؛  آيا توسل به مقام انبيا و اوليا شرک است؟؛ ‏آيا زيارت قبور شرک و حرام ‏است؟؛ آيا شيعه خلفا و عايشه را سب‎ ‎و لعن مي‌کند؟؛ آيا درکتب شيعه روايات صحيح السند تاريخي ‏مبني بر ‏ولادت امام مهدي (عج) وجود دارد؟؛ چه کساني در بقيع مدفونند؟؛ آيا شيعه فقط در ايران است؟؛ ماهيت قيام ‏امام حسين (ع) از ‏منظر عالمان اهل‌سنت چگونه است؟؛ چرا وضوي شيعيان با اهل‌سنت فرق مي‌کند؟؛ چرا ‏شيعيان در اذان و اقامه به ولايت ‏اميرمؤمنان (ع) شهادت مي‌دهند؟؛ چرا شيعيان نمازهاي «ظهر و عصر» و «مغرب ‏و عشا» را با هم مي‌خوانند؟؛ چرا شيعيان ‏تکتّف ندارند؟؛ چرا شيعيان در نماز از «مُهر»استفاده مي‌کنند؟؛ آيا ‏عزاداري و قمه زني جايز است؟؛ چرا شيعيان مسجد ‏پيامبر(ص) را مي‌بوسند؟؛ آيا خواندن دعا کنار قبرستان بقيع ‏جايز است؟
 متن کامل:  pdf   html
  
  
شیوه ­ای نو در بیان احکام حج و عمره مطابق با فتاوای مراجع معظم تقلید (با ویرایش جدید و اضافات)
سیدمحمدعلی فقیهی، 256صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1393
چاپ پنجم این کتاب همراه با ویرایش جدید و اضافات منتشر شده است. این نوشتار شامل مسائل متعارف و مورد نیاز روحانیان کاروان های حج و عمره است. مجموعه حاضر مشتمل بر فتاوای مراجع و آیات عظام: امام خمینی، خوئی، گلپایگانی، اراکی، خامنه ای، سیستانی، فاضل، بهجت، تبریزی، مکارم و صافی می­باشد. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
مهدویت برترین حقیقت تاریخ: ردی بر کتاب عجیب ­ترین دروغ تاریخ
مرتضی مطیعی، 372صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1393
نقد و بررسی کتاب «عجیب ­ترین دروغ تاریخ» نوشته عثمان محمد الخمیس، از نویسندگان سرشناس وهابی، است. اصل این کتاب به زبان عربی و با عنوان «متی یشرق نورک ایها المنتظر» در سال 1429 قمری منتشر شده است. عثمان الخمیس با انتخاب موضوع مهدویت از نظر شیعه اثناعشری، ضمن نادیده گرفتن واقعیت ­ها، حقایقی را تحریف کرده و از مطالبی با پیش فرض باطل ذهنی ، برداشت غلط نموده است.
در کتاب «مهدویت برترین حقیقت تاریخ» با مراجعه به منابع معتبر و متون روایی، تاریخی، تفسیری و کلامی شیعه و سنی به شبهات و تحریفات عثمان الخمیس در موضوع امامت و مهدویت پاسخ داده شده است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
با مسافر كعبه: ره توشه معنوي مسافران حج
سيدحسين اسحاقي، 200صفحه، رقعي.
نشر: خرداد 1393
بيان گوشه هايي از اسرار و معارف حج، موضوع اين كتاب است. مخاطب اصلي اين كتاب زائران بيت الله الحرام هستند. كتاب در سه فصل با اين عناوين تنظيم شده است: فصل يكم: قبسي از آداب، اسرار و رموز حج؛ فصل دوم: بازشناسي اماكن و مناسك حج و برداشت­هاي عرفاني از آن؛ فصل سوم: بايسته­هاي سفر حج از منظر امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
تفسير آيات حج «ویژه جوانان»
محمدعلی رضایی اصفهانی، 184صفحه، رقعی.‏
نشر: اردیبهشت 1393
در این نوشتار، آیات مستقیم حج و آیات غیر مستقیم که موضوعات مرتبط با حج را مثل کعبه، برائت و... بیان می کند، ‏بررسی ‏شده اند. همچنین برخی نکات عرفانی آیات حج از آثار امام خمینی(ره) به بیان شده است. مطالب کتاب در چهار فصل ‏تنظیم شده ‏است. نویسنده، آیات مرتبط با «حج» را در سه بخش «عمره»، «حج» و «اماکن و ایام مقدس مرتبط با حج» تقسیم کرده است.‏
 متن کامل:  pdf   html
  
  
راه سعادت: روابط انسان با دیگران از منظر اخلاق اسلامی
داوود حسینی، 340 صفحه، وزیری.‏
نشر: اردیبهشت 1393
یکی از عرصه‌های اجتماعی که رعایت اخلاق و آداب اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد، عرصه حج و زیارت است. ازاین‌رو این اثر ‏درزمینهٔ سبک زندگی زائرین نوشته ‌شده است. توضیحات نویسنده در زمینهٔ رعایت اخلاق و آداب اسلامی در سفرهای زیارتی ‏ذیل پانزده عنوان آمده است. این عناوین عبارت‌اند از: حسن خلق، رعایت ادب، آراستگی، نشاط در عبادت، عفت، رعایت حقوق ‏دیگران، عفو و گذشت، حفظ آبرو، آیین رازداری، انتقاد سازنده، مزاح و شوخی، صداقت و راستگویی، تغافل و چشم‌پوشی، رفق ‏و مدارا، تعاون و همیاری.‏
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ادله الامامه فی ضوء الکتاب والسنه
میسون بزاز، 228صفحه، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1393
در این کتاب امامت از منظر قرآن و سنت اثبات شده است. این نوشتار در چهار فصل تنظیم شده است. در فصل اول، پس از تبیین امامت، ضرورت آن با توجه به آیات قرآن و روایات پیامبر (ص) بررسی شده است. در فصل دوم خلافت و امامت معصومین (ع) با استناد به آیات انذار، اولی الامر، تبلیغ، تطهیر و ولایت و همچنین احادیث ثقلین، غدیر، سفینه و منزلت اثبات شده است. برتری امامت بر نبوت موضوع فصل سوم است که با استناد به آیات مباهله و ابتلا و نیز احادیث نور، اشباه، سیاده و مدینه العلم اثبات شده است. اثبات مهدویت و امامت حضرت مهدی (عج) موضوع فصل چهارم این کتاب است. 
 متن کامل:  pdf   html
  
  
میقات حج (فصلنامه)، شماره 85، پاییز 1392.
پژوهشکده حج و زیارت
هشتاد و پنجمین شماره مجله «میقات حج» شامل مطالب متنوعی در موضوعات فقه حج، حج‌گزاری و جریان‌های تکفیری است. این شماره دارای هفت مقاله با این عناوین است: آمین بعد از حمد، از نگاه شیعه و اهل سنت/ محمدجواد انصاری؛   نیابت از مخالف اعتقادی در حج/ سید تقی واردی؛ وجوب یا استحباب حلق برای صروره/ حسن صادقی؛ حج‌گزاری زنان مشهور/ مهدی مهریزی؛ ارکان الحج و مسافة الطریق / عبدالرحمان قاری سمرقندی، به کوشش رسول جعفریان؛ پدیده تکفیر در پرتو قرآن و حدیث / آیت‌الله جعفر سبحانی، به کوشش حامد فقیهی؛ مقارنه و تطبیق آرای امامیه و سلفیه در هستی‌شناسی (1) / علی الله بداشتی
 متن کامل:  pdf   html
  
  
زیارت (مجموعه مقالات)
جمعی از نویسندگان، 204صفحه، رقعی
نشر: اردیبهشت 1393
این کتاب شامل یازده مقاله درباره زیارت است که قبلاً در نشریات کشور به چاپ رسیده­اند. این مقالات در تبین موضوع زیارت و پاسخ دهی به شبهات حول این موضوع هستند. عناوین مقالات عبارتند از: آثار سازنده زيارت از ديدگاه قرآن و سنّت؛ مفهوم­شناسي زيارت در فرهنگ اسلامي؛ زيارت رسول الله (ص) در قرآن کريم؛ ‏زيارت در سيره و سخن پيامبر (ص)؛ هدف از زيارت؛ مشروعيت سفر براي زيارت قبور؛ زيارت اهل قبور از ديدگاه پيشوايان ‏اسلام و آثار آن؛  فقه و فلسفه سياسي زيارت پيامبر اعظم (ص)؛ جايگاه زيارت نبي اعظم (ص) در منابع و مذاهب اسلامي؛ ‏گردشگر همراه؛ زيارت اهل بيت پيامبر (ص) از بهترين اعمال براي تقرب به خداوند است.‏
 متن کامل:  pdf   html
  
  
شفاعت (مجموعه مقالات)
جمعی از نویسندگان، 244صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1393
سومین جلد از سلسله «مجموعه مقالات در رد وهابیت» است که شامل هشت مقاله درباره «شفاعت» است. این مقالات قبلا در نشریات کشور منتشر شده­اند. عناوین مقالات عبارتند از: بررسی مسئله شفاعت؛ شفاعت از دیدگاه عقل و نقل؛ شفاعت ضابطه­مند از نظر صدرائیان؛ شفاعت از دیدگاه صدرالمتألهین؛ ‏شفاعت؛ نقد دیدگاه المنار در تفسیر آیات شفاعت؛ سفاعت در قرآن و کلام معصومان (ع)؛ کتابشناسی شفاعت.‏
 متن کامل:  pdf   html
  
  
             
زيارت از ديدگاه علما و عرفاي فريقين
سید محمود طاهری؛ 264صفحه؛ وزیری
نشر: اردیبهشت 1393
بررسي ديدگاه و سيره عالمان و فرهيختگان شيعه و سني درباره مسئله زيارت و نيز نقد و بررسي عقايد فقه وهابيت در اين باره موضوع اين كتاب است. نويسنده طي هشت فصل با عناوين زير مطالبي در اين باره عرضه كرده است. فصل اول: كليات؛ فصل دوم: مصداق هاي زيارت؛ فصل سوم: زيارت از نگاه فريقين؛ فصل چهارم مزارها به روايت اهل سنت؛ فصل پنجم: سيره زيارتي اهل بيت (عليهم السلام) و بزرگان تسنن به روايت اهل سنت؛ فصل ششم: سيره علما و بزرگان شيعي در زيارت اهل قبور  (عليهم السلام)؛ فصل هفتم: آداب زيارت رسول خدا (صلي الله عليه و آله) به روايت اهل سنت؛ فصل هشتم:‌آداب زيارت پيامبر (صلي الله عليه  و آله) و اهل بيت (عليهم (السلام) به روايت عالمان شيعي.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
انبیاء اور ائمه کی قبور حفاظت
جعفر سبحانی تبریزی، ترجمه مرضیه زینب عابدی، 96صفحه، رقعی.
نشر: فروردین 1393
این کتاب ترجمه اردو از کتاب «پاسداری از مراقد پیامبران و امامان: نقدی بر کتاب زیارت» است. کتاب حاضر نقدی بر گزیده کتاب «المزار عندالائمه الاطهار» نوشته عبدالهادی الحسینی است. این اثر در بحرین چاپ شده و توسط فردی به نام زین‌العابدین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده و در مکه ‏و مدینه توزیع شده است. ناقد طی شش فصل به شبهات مطرح شده در این کتاب پاسخ داده است. ‏عناوین فصل‌های کتاب عبارت‌اند از: آثار سازنده زیارت از دیدگاه قرآن و سنت، حفاظت از قبور ‏اولیای الهی، مسجدسازی در کنار مشاهد مشرفه، سوگواری در فراق عزیزان، گناهانی در کنار مزار و ‏موضوعات جانبی(توسل، نذر، سوگند خوردن به غیر خدا و...).‏
 متن کامل:   pdf    html
  
  
حج در اندیشه سیاسی-اجتماعی مقام معظم رهبری
جمعی از نویسندگان،‌به کوشش مسعود معینی پور، 352صفحه، وزیری.
نشر: فروردین 1393
مجموعه مقالاتی درباره دیدگاهها و نظریات مقام معظم رهبری درباره ابعاد سیاسی-اجتماعی حج است. مقام معظم رهبری در پیامها و سخنرانی های خود ضمن بیان ابعاد و ظرفیتهای اخلاقی و معنوی حج، جنبه ­های سیاسی و اجتماعی حج را با تأکید بر این مطال بیان نموذه اند: بیداری اسلامی، وحدت مسلمانان و خودداری از تفرقه افکنی، بیان مشکلات جهان اسلام، لزوم استفاده از حج برای تقویت همدلی در جهان اسلام، برائت از مشرکین و افشای توطئه های دشمنان.
عناوین مقالات این مجموعه عبارتند از: روش شناسی مقام معظم رهبری در تبیین حج؛‌ جایگاه و کارویژه های حج در چارچوب اندیشه مقام معظم رهبری؛ تحلیل راهبردی بیانات مقام معظم رهبری پیرامون حج با محوریت موضوع انسان؛ سیاسیت های فرهنگی جمهوری اسامی ایران در عرصه حج بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری؛ فرهنگ سیاسی حج، جهان اسلام و زمینه های تحول در نظام حکمرانی جهانی؛ حج، سرمایه اجتماعی و قدرت با تأکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری؛ اهمیت و کارکرد اجتماعی حج از منظر مقام معظم رهبری؛ تأثیرگذاری حج در نظم بین الملل اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری؛ مؤلفه های تربیتی حج ابراهیمی در اندیشه مقام معظم رهبری؛ حج مطلوب و راهکارهای تحقق آن از منظر مقام معظم رهبری.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
ره توشه مبلغ در حج: مروري بر بايسته‌ها، ويژگي‌ها و روش‌هاي تبليغ در حج
محسن محمدي، 436 صفحه، وزيري.‌
نشر:  فروردین 1393
اين كتاب بر ظرفيت‌هاي تبليغي حج براي زائران در تمامي سفر حتي قبل و بعد از آن تمركز دارد. در اين رويكرد، روحاني كاروان، مبلغ و فرستنده پيام و زائران بيت‌الله الحرام، مخاطب تبليغ مي‌باشند. در اين تحقيق سعي شده است از سويي به مباني نظري مباحث پرداخته شود و از سويي، به ابعاد كاربردي تحقيق نيز توجه شود تا روحانيان كاروان‌ها بتوانند از مطالب كتاب بهره ببرند. مطالب كتاب در هفت فصل تنظيم شده است. فصل اول: كليات؛ فصل دوم: امتيازات و ويژگي‌هاي تبليغي سفر حج؛ فصل سوم: نوع و محتواي پيام در موقعيت‌هاي تبليغي حج؛ فصل چهارم: ويژگي‌ها و شرايط مخاطب در حج؛ فصل پنجم: اصول ارتباطي-تبليغي مبلغ در حج؛ فصل ششم: روش‌هاي تبليغ در حج؛ فصل هفتم: موانع بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي تبليغ حج.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
گاهنامه بینش کلامی (شماره سوم، بهار 1393)
نشر: فروردین 1393
سومين شماره از گاهنامه بينش، با عنوان «گاهنامه كلامي» به بررسي پديده تكفير پرداخته است. در اين شماره، مقالات و گزارشهايي از مباني اعتقاديَ، زمينه ­هاي تاريخي، سير تطور و نگاهي به عملكرد تكفيريان در بحران هاي سياسي و اجتماعي امروز مسلمانان آمده است. «تكفير: مباني و باورها»، «تكفيري­ هاي اعتقادي»  و «تكفيري ­هاي سياسي»، «معرفي قربانيان تكفير : محمد سعيد رمضان بوطي و شيخ حسن شحاته»، «كتابشناسي تكفير: معرفي كتابهاي انديشمندان اهل سنت پيرامون مسئله تكفير» در كنار اخبار و گزارشهايي از برخي همايشهايي كه در شناخت فتنه تكفير برگزار شده، عناوين مطالبي هستند كه در اين مجله بيان شده است.
 متن کامل:  pdf   html
  
  
 
 
 
  
 
***************************************************************************