العربیه| یکشنبه|27 مرداد 1398|16 ذی الحجه 1440
 
                
فصلنامه میقات حج، شماره 102، زمستان 1396
نشر: اردیبهشت 1397
در یکصد و دومین شماره فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج اين مقالات منتشر شده است: 
واكاوي فقهي تسهيل حج بر بانوان؛  پژوهشي درباره ورود كفار به حرم امامان (عليهم السلام)؛ مناظره امام صادق (عليه السلام) با زنديق مصري؛  تحليل روايت كعبه در قرآن و حديث با تكيه بر آيه «انّ اول بيت وضع للناس...»؛ ارتباط تفسيري «مقام محمودِ» پيامبر (صلي الله عليه و آله) با «شفاعت»؛ رساله‌ها و تأليفات نگاشته شده درباره طائف در ميراث اسلامي؛ زيارت در دائرة المعارف اسلام.
  
  
  
پیدایش و نقد آرای سلفیه و وهابیت (مجموعه مقالات کلامی فصلنامه میقات حج)
گروه کلام و معارف پژوهشکده حج و زیارت، وزیری
نشر: اردیبهشت 1397
اين مجموعه شامل مقالات كلامي منتشره در نشريه ميقات حج است. اين مقالات كه توسط فرهيختگان و صاحب‌نظران اين عرصه نگاشته شده، مي‌تواند به عنوان يكي از مهمترين منابع پژوهشي مورد استفاده قرار گيرد. عناوين مقالات عبارتند از: شناخت سلفيه؛ آشنايي بيشتر با مكتب سلفيه؛ سرچشمه‌هاي انديشه وهابيت؛ پيدايش وهابيت و برخي پيامدهان آن؛ بررسي تطبيقي مباني انديشه سلفيه و شيعه اماميه؛ مباني هستي‌شناسي سلفيه و اماميه؛ آيا خدا در آسمان است؟: بررسي و نقد ديدگاه سلفيه در مكان مندي خدا؛  ايمان اجداد رسول خدا (ص)؛ مفهوم‌شناسي و مصداق‌يابي اهل‌بيت (ع)؛ مدخل آل البيت برگرفته از موسوعة المكة المكرمة والمدينة المنورة؛ المشاهد المشرفة والوهابيون، صحابه و تبرك به آثار پيامبر(ص)؛ گفتاري درباره تبرك؛ آثار سازنده زيارت از ديدگاه قرآن و سنت؛ فلسفه عزاداري از ديدگاه علامه سيد شرف الدين؛ پديده تكفير در پرتو قرآن و حديث.
  
  
  
مناسک همراه: گزیده‌ای از مناسک عمره و حج (چهارده مرجع)
به کوشش منصور مظاهری، 138ص، پالتویی.
نشر: اردیبهشت 1397
در اين مناسك همراه كه همراه با تغييرات جديد است، فتاواي چهارده تن از مراجع عظام تقليد (زنده و درگذشته)، آيات عظام: امام خميني، بهجت، تبريزي، خويي، فاضل لنكراني، گلپايگاني، جوادي آملي، شبيري زنجاني، سبحاني، سيستاني، صافي گلپايگاني، مقام معظم رهبري، مكارم شيرازي، نوري همداني دامت بركاتهم ذكر شده است.
  
  
  
مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی امام خمینی و مراجع معظم تقلید [زنده] (ویرایش جدید- سال 1397)
گروه فقه و حقوق پژوهشکده حج و زیارت، 652ص، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1397
پژوهشكده حج و زيارت در هر سال، كتاب مناسك حج را مورد بازنگري قرار داده و ضمن اصلاح نواقص احتماليِ چاپ‌هاي پيشين، تغييرات فتاواي مراجع معظم و نيز مسائل مستحدثه در آن طرح مي‌گردد.  ويرايش جديد اين مناسك كه مربوط به سال 1397 شمسي است، علاوه بر فتاوای حضرت امام خمینی (ره) حواشي هفت تن از مراجع بزرگوار تقليد (آيات عظام: خامنه‌اي، سبحاني، سيستاني، شبيري زنجاني، صافي گلپايگاني، مكارم شيرازي و نوري همداني) نیز آمده است.
  
  
  
میقات الحج، شماره 49، رجب المرجب 1439
نشر: اردیبهشت 1397
حكم اهل الجدة في وجوب الحج؛ معالم الحج الابراهيمي؛ أثر الكفر؛ فضائل الحرمين الشريفين؛ في رحاب سلسلة «ذخائر الحرمين الشريفين»؛   شخصيّات من الحرمين الشريفين (40): البراء بن عازب الانصاري؛ معلومات حول نفوذ الشيعة الامامية في المدينة؛ - الحج و مكة المكرمة في كتابات المكيّين (2)؛ مرويات اهل البيت (عليهم السلام) من كتب تواريخ المدينة المنورة القديمة
 
  
  
  
کرامت اولیای الهی از دیدگاه شیعه و وهابیت
مهدی نکویی سامانی، 176ص، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1397
هرچند وهابيان، مانند شيعه و اهل سنت، به كرامت اولياي الهي‌ قائل‌‌اند، ولي در مواردي ديدگاه آنان با شيعه متفاوت است. آنان اين كرامت را به‌عنوان يك مقام و منزلت قبول ندارند. از اینرو نویسنده در این تحقیق به بررسی كرامات اولياي الهي، از منظر آموزه‌هاي قرآن و سنت و براهين عقلي پرداخته و اثبات مي‌كند كه اولاً: انبيا و اولياي الهي داراي مقام ولايت و كرامت‌اند و ثانياً: درخواست كرامت از آنان، خواه در حال حيات و خواه بعد از حيات آنان، منافي توحيد ربوبي و عبادي نيست.
 
  
  
  
محاصره مسجدالحرام: ترجمه کتاب‌های «حصر مكه»،‌ «ايام مع جهيمان» و «حتي لايعود الجهيمان»
ترجمه مرتضی آقامحمدی، 440ص، وزیری
نشر: اردیبهشت 1397
گزارشی از داستان هجوم جهيمان العتبی به مسجدالحرام و اشغال آن در سال 1979 میلادی است. این گزارش حاصل ترجمه سه اثر به نام‌هاي «حصر مكه» نوشته یاروسلاو تروفیموف،‌ «ايام مع جهيمان» نوشته ناصر الحزیمی و «حتي لايعود الجهيمان» تألیف توماس هیگهامر است که به تحليل اين واقعه پرداخته‌اند.
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 101، پاییز 1396
نشر: فروردین 1397
در یکصد و یکمین شماره فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج اين مقالات منتشر شده است: 
مشروعيت شد رحال براي زيارت قبور (با تأكيد بر مباني فقهي اهل سنت)؛ تقيه مداراتي در سنت و سيره پيشوايان معصوم (ع)؛ بررسي تطبيقي «شفاعت» از منظر آيات و روايات و دانشمندان فريقين؛ تبيين پيمايشي فرصت‌ها، موانع و راهكارهاي نفوذ قدرت نرم نظام جمهوري اسلامي در حج؛ حج از نگاه مستشرقان (با تأكيد بر دائرة المعارف لايدن)؛ انحرافات وهابيت در توحيد صفات؛ محاسبه هزينه حج از اصل ثلث ماترك ميت در وصيت به حج
  
  
  
قیامگر بصره، کشته باخَمرا (زندگی و قیام ابراهیم بن عبدالله بن حسن مثنی)
محمدسعید نجاتی،  164صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1396
ابراهيم بن عبدالله، معروف به قتيل باخَمرا، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است. وي برادر نفس زكيه، دومين قيام‌كننده علوي عليه خلافت بني‌عباس بود. او پس از برادر خود نفس زكيه، در برابر منصور عباسي در بصره قيام كرد. در قيام ابراهيم، جمع زيادي از زيديان، معتزليان و تعدادي از فقهاي بنام، شركت داشتند؛ اما در نهايت، قيام به نتيجه نرسيد و ابراهيم در سال ۱۴۵ه‍ .ق، در منطقه باخمرا در نزديكي كوفه كشته شد. مطالب اين كتاب در چهار فصل با اين عناوين آمده است: نسب و خصوصيات فردي و خانوادگي ابراهيم؛ ابراهيم در دوران دعوت و قيام؛ قيام و فرجام ابراهيم؛ مدفن ابراهيم بن عبدالله و سر مقدسش.
  
  
  
صحابه ایرانی رسول خدا (ص) و دیگر مسلمانان ایرانی تبار در عصر نبوی
سید محمود سامانی،  140 صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1396
شايد برخي چنين تصور كنند كه رسول خدا(ص)، از ميان ايرانيان، جز سلمان فارسي صحابه ايراني ديگري نداشته است. اما با ملاحظه در برخي منابع سيره ­اي و صحابه­ نگاري، به تعداد قابل توجهي از صحابه ايراني تبار  بر مي­ خوريم كه تاكنون آنگونه كه بايد، شناسانده نشده­ اند. اين نوشتار، معرفي كساني است كه در برخي منابع، با منشأ و تبار ايراني شناخته شده ­اند. افزون بر صحابه ايراني، ايرانيان بسياري نيز در همان عصر، گرچه محضر آن حضرت را درك نكردند، با شنيدن پيام اسام، به اسلام گرويدند؛ ايرانيان مقيم يمن كه با عنوان «ابناء» شناخته مي­شوند و نيز ايرانيان ساكن بحرين بزرگ، از آن جمله­اند كه در اين نوشتار به بررسي چگونگي اسلام آنان پرداخته شده است.
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 100، تابستان 1396
نشر: بهمن 1396
در یکصدمین شماره فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج اين مقالات منتشر شده است: 
گفتگوی با امیرالحاج جمهوری اسلامی ایران (حجت الاسلام قاضی عسکر)؛ اذن ولی در حجّ صبی (کودک) ممیز / احمد صابری مجد؛ بررسی فقهی احراز عمل نایب در حج / سسیدتقی واردی؛ حج و ارتقای سرمایه اجتماعی جهان اسلام/ سید محمدعلوی‌زاده؛ اماکن منسوب به امام علی (ع) در حجاز / احمد خامه‌یار؛  توصیف و بررسی مسجد و مزار عبدالله بن عباس در طائف / علی احمدی؛ زیارت در دائرة المعارف اسلام / اسکات اس. ریس؛ بررسی وضعیت اسکان حجاج در دوره‌های قاجار و پهلوی / علی اکبر زوار؛ حج‌گزاری ایرانیان در دوره افشاریه و زندیه / محمدجواد رحمتی
  
  
  
بررسی تطبیقی طواف نساء و طواف وداع
سیدحامدحسین هاشمی،  160 صفحه، رقعی.
نشر: بهمن 1396
برخي از مناسک،‌ از اختصاصات يک فرقه محسوب مي‌شود که طواف نساء از اين قبيل است. اين طواف از احکام ويژه فقه اماميه است و در فقه اهل سنت، نامي از آن يافت نمي‌شود. در مقابل، اهل سنت، طواف وداع را واجب مي‌دانند، در‌حالي‌که در فقه اماميه، اين طواف مستحب است. اهميت ويژه اين طواف در اثر آن آشکار مي‌شود؛ زيرا طواف نساء، باعث تحلل استمتاعات از همسر مي‌شود. با توجه به اينکه اهل سنت طواف نساء را مشروع نمي‌دانند، پرسش اين است که چگونه استمتاعات از همسر براي آنها حلال خواهد شد؟ تلاش‌هاي فقهي براي جايگزيني طواف وداع به‌جاي طواف نساء‌ و در نتيجه سرايت حکم طواف نساء ‌به طواف وداع شده است تا به دنبال آن، بهره‌مندي‌هاي زناشويي براي اهل سنت نيز حلال باشد. پژوهش پيش رو به بررسي تطبيقي طواف نساء و طواف وداع مي‌پردازد.
  
  
  
برائت از مشرکان و جایگاه آن در فقه
حمید کمالی اردکانی،  272 صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1396
نویسنده در این اثر کوشیده ضمن بیان معنای دقیق برائت و تفاوت آن با واژه‌های همسویی چون لعن و سب، به حکم کلی برائت از مشرکان بپردازد. سپس حکم اعلان برائت را به ویژه در مسم حج بررسی کند و ادله مشروعیت یا عدم آن، و نیز ادله وجوب برائت در حج را ، به ویژه با نگاه حکومتی، بیان کند.
  
  
  
احمد بن حنبل و اهل بیت (علیهم السلام)
علیرضا میرزایی،  136صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1396
این کتاب با هدف تبيين منزلت، شأن و جايگاه اهل بيتِ پيامبر مکرم اسلام (ص) در نگاه احمد بن حنبل، و نماياندن رويکرد اجلالي اين انديشمند تأثيرگذار در ميان اهل سنت، نگاشته شده است تا در ايجاد رويه مسالمت‌آميز و تلطيف فضاي گفتماني ميان پيروان اهل بيت (ع) و ديگر مسلمانان، گامي برداشته شده باشد.
  
  
  
آسیب‌شناسی فرهنگی-اجتماعی عمره مفرده در عربستان سعودی بر حسب عوامل مؤثر
مجتبی عبدخدایی و محمدعلی قائم‌پور،  490صفحه، وزیری.
نشر: دی 1396
نویسندگان با بررسي آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي، كه ابعاد معنوي سفر عمره را تهديد مي‌كند، به عوامل مؤثر در اين مسير، و راهكارهاي فرهنگي كه مي‌تواند از اين آسيب‌ها جلوگيري كند، پرداخته‌اند.
 
  
  
  
فصلنامه فرهنگ زیارت، شماره 30، بهار 1396
نشر: آذر 1396
در سي امين شماره "فرهنگ زيارت" اين مقالات را مي‌خوانيم: حكم ورود و توقف معذورين در مزارات معصومين (ع)/ رضا عندليبي؛ ارتباط زائر و مزور در آيات و روايات اهل سنت/ صديقه خالدي؛ شرايط و موانع تأثيرگذاري زيارت/ غلامرضا رضايي؛ مقام‌هاي حضرت مهدي (عج) در عراق/ احمد خامه‌يار؛ كارنامه حجاج بن يوسف ثقفي در عراق در نيمه دوم قرن اول هجري/ غلامرضا گلي زواره.
 
  
  
  
فصلنامه میقات الحج، شماره 48، محرم 1439ق.
نشر: آذر 1396
در شماره 48 اين مجله شش مقاله در موضوعات حج و حرمين شريفين با عناوين زير منتشر شده است:
حكم اهل الجِدَة في وجوب الحج/ محمدجواد فاضل لنكراني؛ الأصنام/ محسن الأسدي؛ فضائل الحرمين الشريفين في تراث أهل البيت (عليهم السلام)/ محمدعلي المقدادي؛ في رحاب سلسة «ذخائر الحرمين الشريفين»/ محمدحسين الواعظ؛ شخصيات من الحرمين الشريفين: سعد بن عُبادة الأنصاري/ محمد سليمان؛ الحج في الأدب الياباني/ إعداد يوكو (سارة) تاكاهاشة و سمير عبدالحميد إبراهيم
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 99، بهار 1396
نشر: آبان 1396
در شماره نود و نهم فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج اين مقالات منتشر شده است: 
اسرار اعمال حج در قرآن و سنت / زهرا حق زاده؛ تأثیر زیارت بر تربیت اخلاقی / مجتبی حیدری؛ فضیلت زیارت قبور بزرگان دین، در فقه فریقین / مهدی درگاهی؛ آگاهی هایی درباره نفوذ شیعیان امامی در مدینه منوره / رسول جعفریان؛ نقش اصحاب ائمه (ع) در میراث حج و عمره / علی احمدی؛ مناظره امام صادق (ع) با زندیق مصری در هنگام طواف / غلامرضا رضایی؛ نقش حج در نگرش اقتصادی / سیدصادق طباطبایی نژاد.
 
  
  
  
اشتراکات شیعه و اهل سنت در عقیده مهدویت (ترجمه انگلیسی)
جواد جعفری، ترجمه به انگلیسی: علی قنواتی، 114صفحه، رقعی.
نشر: مهر 1396
این کتاب، ترجمه‌ی انگلیسی کتاب  "اشتراکات شیعه و اهل سنت در عقیده مهدویت" نوشته آقای جواد جعفری (تهیه شده در پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 1393) است. نویسنده در این کتاب برخی ویژگیهای مشترک بین شیعه و اهل سنت در موضوع مهدویت را بررسی کرده است.به اعتقاد وی، مراجعه به منابع روایی شیعه و اهل سنت و استخراج روایات مشترک، به روشنی گویای اشتراک فراوان و وحدت نظر جهان اسلام در آموزه بالنده مهدویت است. عنوان کتاب به انگلیسی به صورت زیر است:
Mahdism the common grounds in Shi‘a and sunni beliefs
  
  
  
اشتراکات شیعه و اهل سنت در عقیده مهدویت (ترجمه ترکی استانبولی)
جواد جعفری، ترجمه به ترکی استانبولی: فیرمن کیزماز، 131صفحه، رقعی.
نشر: مهر 1396
این کتاب، ترجمه‌ی ترکی استانبولی "اشتراکات شیعه و اهل سنت در عقیده مهدویت" نوشته آقای جواد جعفری (تهیه شده در پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 1393) است. نویسنده در این کتاب برخی ویژگیهای مشترک بین شیعه و اهل سنت در موضوع مهدویت را بررسی کرده است.به اعتقاد وی، مراجعه به منابع روایی شیعه و اهل سنت و استخراج روایات مشترک، به روشنی گویای اشتراک فراوان و وحدت نظر جهان اسلام در آموزه بالنده مهدویت است. عنوان کتاب به زبان ترکی استانبولی به صورت زیر است:
MEHDİLİK ŞİA VE EHLİSUNNET'TE MEHDİLİK İNANCI UZERİNE ORTAK NOKTALAR
  
  
  
آثار اسلامی مکه و مدینه (ترجمه ترکی استانبولی)
رسول جعفریان، ترجمه به ترکی: صادق آلتونداش، تصحیح و تطبیق: تورگوت آتام، 564صفحه، وزیری 
نشر: مهر 1396
این اثر، ترجمه ترکی استانبولی از کتاب "آثار اسلامی مکه و مدینه" نوشته آقای رسول جعفریان است. ترجمه اخیر بر اساس ویرایش جدید کتاب (چاپ چهاردهم) است که در سال 1390در پژوهشکده حج و زیارت تهیه و توسط نشر مشعر منتشر شده است.
نویسنده در این اثر  به بررسی تاریخ و جغرافیای مکه و مدینه و شناساندن بناها و اماکن و دیگر آثار تاریخی این دو شهر پرداخته است. عنوان کتاب به زبان ترکی به صورت زیر است:
  MEKKE VE MEDİNE'DEKİ İSLAMI ESERLER
 
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 98، زمستان 1395
نشر: مهر 1396
نود و هشتمین شماره فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج شامل اين مقالات است: 
بررسی فقهی اقتدا به اهل تسنن در حرمین شریفین/ حمید کمالی؛ پژوهشی در «اقتراض للحج» / محمدتقی رحمت پناه؛ ابن نجار و کتاب الدرة الثمینة فی اخبار المدینة المنورة/ صلاح الدین شکر؛ دو قصیده و ترکیب بند در ستایش حج از روزگار صفوی/ رسول جعفریان؛ تأثیر «تورم» و «مناسبات سیاسی» بر حج/ مهدی ساجدی؛ کارکدهای دیپلماسی فرهنگی حج در تقویت هویت فرهنگی مسلمانان/ هادی صادق‌زاده.
  
  
  
دانشنامه حج و حرمین شریفین، جلد هفتم
پژوهشکده حج و زیارت،  712صفحه، وزیری.
نشر: مرداد 1396
در جلد هفتم دانشنامه حج و حرمین شریفین که مداخل مربوط به حرف «ح» تا پایان حرف «خ» آمده است، 125 مدخل اصلی و 37 مدخل ارجاعی قرار گرفته است. این جلد با مدخل «حدائق سبعه» آغاز و با مقاله «خیزران» به پایان می‌رسد. 
 
  
  
  
مناسک همراه: گزیده‌ای از مناسک عمره و حج (هفت مرجع)
به کوشش منصور مظاهری،  138 صفحه، پالتویی.
نشر: تیر 1396
اين كتاب براي استفاده روحانيون محترم كاروانهاي حج و عمره و حجاج و زوار بيت الله الحرام تدوين شده است.
در اين مناسك همراه، فتاواي هفت تن از مراجع عظام تقليد، آيات عظام: امام خميني، خوئی، حکیم، سيستاني، فیاض، مقام معظم رهبري و مكارم شيرازي ذكر شده است.
  
  
  
پژوهشنامه حج و زیارت، شماره دوم، پاییز و زمستان 1395
پژوهشکده حج و زیارت، 180صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1396
در دومین شماره پژوهشنامه حج و زیارت، شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زیارت و حرمین شریفین منتشر شده است که عناوین آنها عبارتند از: بررسی فقهی مکان نماز در کنار قبور معصومین (ع)/ رضا عندلیبی؛ تحلیلی بر عوامل تأثیرگذار در مناسبات صفویان و اشراف حجاز/ سیدمحمود سامانی؛ درآمدی بر چیستی شبهه در علم کلام/ سیدمهدی علیزاده موسوی؛ حکم فقهی پیاده‌روی اربعین برای زیارت قبور اولیای الهی و اماکن مقدس/ مهدی درگاهی؛ بیوت مرفّع اهل بیت (ع)/ غلامرضا رضایی؛ امکان‌سنجی احرام از ادنی‌الحل/ روزبه برکت رضایی.
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 97، پاییز 1395
نشر: تیر 1396
شماره نود و هفتم فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج شامل اين مقالات است: 
مال الاجاره نيابت در حج ميت/ سيدتقي واردي؛ گزارشي از راه حج و اماكن مقدسه مكه و مدينه از سال 1296ق./ رسول جعفريان؛ خفتگان در بقيع (23): صادق آل البيت (ع)/ علي اكبر نوايي؛ كاركردهاي ديپلماسي فرهنگي حج در كاهش تعصبات مذهبي و - تعارضات قومي-مليتي/ هادي صادق‌زاده؛ عقيق، ميقاتي ناشناخته/ روزبه بركت رضايي؛ سنجش عملكرد آل سعود با معيارهاي توليت حج از منظر قرآن كريم/ رحيم دهقان سيمكاني
 
  
  
طفلان مسلم و شهدای خاندان عقیل
محمدمهدی فقیه جلالی (بحرالعلوم)،  144صفحه، رقعی.
نشر: تیر 1396
به شهداي خاندان عقيل بن ابي‌طالب و به ويژه جريان طفلان مسلم مي‌پردازد، به آن دليل اهميت دارد كه در ميان خاندان ابوطالب، بيشترين شهيد را در صحراي كربلا، خاندان عقيل تقديم نهضت حسيني كردند. اين مسئله به چند دليل اهميت دارد؛ زيرا علاوه بر اينكه شهداي ابوطالب، فرزندان و نوادگان عقيل بودند، قريب به اتفاق، داماد حضرت امام علي (ع)، شوهر خواهر اباعبدالله الحسين (ع) يا داماد جعفر ابن ابي‌طالب بودند. به بيان ديگر، اگر چه فرزندان عقيل، عموزادگان امام حسين (ع) بودند، اما از طرفي فرزندان خواهر حسين بن علي (ع) به شمار مي‌رفتند كه مصيبت آن حضرت را دوچندان كرد.
 
  
  
بررسی حدیث سفینه از منظر اهل سنت
غلامرضا رضایی،  288، رقعی.
نشر: تیر 1396
نویسنده در این کتاب به شبهاتی که ابن‌تیمیه و برخی از وهابیان درباره سندِ حدیث سفینه مطرح کرده‌اند، پاسخ داده است. همچنین با ذکر دیدگاه علمای بزرگ اهل سنت درباره دلالت حدیث سفینه، به شبهات وهابیان در دلالت این حدیث پاسخ مناسب داده است.
 
  
  
مساجد متبرک (ترجمه مساجد صلّی فیها رسول الله (ص) فی الحرمین الشریفین والجزیرة العربیة) 
نوشته سید ضیاء بن محمد بن مقبول عطار، ترجمه مجتبی باقری،  252صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1396
مؤلف اين اثر، درصدد نگارش مكان‌هايي است كه رسول اعظم (ص)، در طول مدت عمر مباركش، در آنجا نماز گزارد. این اثر در پنج فصل تنظيم شده است: فصل اول، معرفي مساجد شهر مكه مكرمه و اطراف آن، تا منطقه طائف؛ فصل دوم، معرفي مساجد شهر مدينه منوره؛ فصل سوم، معرفی مساجدي كه ميان حرمين شريفين (مكه و مدينه) و در مسير حركت پيامبران بزرگ الهي و مساجدي كه در مسير غزوه بدر قرار داشته است؛ فصل چهارم، مساجدي كه در مسير غزوه خيبر به وجود آمده است، اشاره دارد و سپس در فصل پنجم و پاياني، مساجد احداث شده در مسير غزوه تبوك را مورد كنكاش قرار مي‌دهد.
  
تبرک جستن صحابه به لوازم و آثار رسول خدا (ص)
نوشته محمدطاهر بن عبدالقادر کردی مکی، ترجمه حیدر انصاری،  204صفحه، رقعی.
نشر: تیر 1396
این کتاب ترجمه فارسی «تبرک الصحابة بآثار رسول الله» نوشته محمد طاهر بن عبدالقادر کردی مکی است. مرحوم حجت الاسلام حیدر انصاری در سال 1355 شمسی برای نخستین بار با کسب اجازه از مؤلف، این اثر را با عنوان «ترجمه تبرک الصحابة» منتشر کرد. اکنون پژوهشکده حج و زیارت همان ترجمه را با ویرایش جدید و برخی تصحیحات با عنوان "تبرک جستن صحابه به لوازم و آثار رسول خدا (ص) " منتشر کرده است. نویسنده در این کتاب اخباری از تبرک جستن صحابه و تابعان به آثار پیامبر (ص) که از احادیث و مدارک معتبر نقل شده، آورده است. مطالب کتاب در شش فصل و یک بخش ضمائم که شامل تصاویر برخی از لوازم و آثار مورد بحث است، دسته بندی شده است.
  
  
  
میقات الحج، شماره 47، رجب المرجب 1438ق.
پژوهشکده حج و زیارت، 296صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1396
در شماره جدید نشریه «میقات الحج» هشت مقاله با این عناوین آمده است: - القتیلُ في الزحامِ عند الحنابلة / الشیخ محمد جواد الفاضل اللنکراني؛ العمردةُ المفردةُ للآفاقيّ: وجوبها و عدمه / الشیخ عليّ فاضل الصّدديّ؛ الأصنام (1)/ محسن الأسدي؛ فَضائل الحَرَمین الشَریفین في تُراثِ أَهلِ البیت (علیهم السلام) / محمدعلي المقدادي؛ شَخصیاتُ مِنَ الحَرمینِ الشریفینِ: خُزاعِيّون (عبدالله بن بُدیل الخُزاعي)/ حسن الحاج؛ الوَثیقَة الوَقفيَّة لِقَری الموقوفَة علی مکة الکرمة والمدینة المنورة و هی التي وقعت بَحَوالي شیراز / تحقیق: الشیخ حسین الواثقي؛ ذخائر الحرمين الشریفین (4)/ محمد حسین الواعظ؛ سدانَةُ الکعبة الشریفة عَلی مَرّ العصور/ إعداد: إدارة التحریر
  
  
  
مناسک حج مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی امام خمینی و مراجع معظم تقلید [زنده] -ویرایش سال 1396
تهیه و تنظیم منصور مظاهری، در پژوهشکده حج و زیارت،  655صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1396
جدیدترین ویرایش کتاب مناسک محشی با حواشی هفت تن از مراجع معظم تقلید معاصر و زنده (آیات عظام خامنه ای، سبحانی، سیستانی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی) است.
 
  
  
حج و ولایت، حج و وحدت: مجموعه مقالات فصلنامه میقات حج
گروه کلام و معارف،  136صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1396
در اين كتاب هفت مقاله از مجموعه مقالاتي كه طي 25 سال انتشار اين نشريه در اين فصلنامه منتشر شده انتخاب و در اين مجموعه در كنار هم قرار گرفته اند. عناوين مقالات عبارتند از: حج و ولايت؛ پيوند حج با امامت و ولايت؛ ولايت راز بزرگ حج؛ حج ابراهيمي و تقريب مذاهب اسلامي؛ فلسفه برائت از مشركين؛ مباني ديني «برائت از مشركان».
 
  
  
حج و سبک زندگی اسلامی
مجتبی حیدری،  159صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1396
این نوشتار به بررسي سبك زندگي اسلامي، بر اساس آموزه‌هاي حج، مي‌پردازد و درصدد است تا با دقت در تعاليم ديني مربوط به حج، شيوه زندگي اسلامي را براي زائران و علاقه‌مندان بنماياند.
 
  
  
هدیه‌های الهی در رد افکار وهابیت
نوشته اسماعیل تمیمی مالکی، ترجمه کاظم حاتمی طبری،  296صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1396
اين اثر ترجمه كتاب "المنح الالهية في طمس الضلالة الوهابية" نوشته شيخ ابوالفداء اسماعيل بن محمد تميمي مالكي (1765-1832ق.)، از عالمان و نويسندگان اهل سنت تونسي است.
در زمان ابوالفداء و در دوران حاكميت ابومحمد حموده پاشا حسيني در تونس نوشته‌هايي از وهابيت با عنوان «كشف الشبهات» و «الورقة الوهابة الواردة من المشرق» به وسيله حجاج تونسي در ميان مردم تونس منتشر شد و باعث گمراهي آنان گرديد. حاكم تونس از شيخ ابوالفداء درخواست كرد تا به ادعاهاي وهابيان پاسخ دهد. اسماعيل تميمي در پاسخ، كتاب مفصلي با عنوان «المنح الالهية في طمس الضلالة الوهابية» نگاشت.
  
  
  
عیار حقیقت؛: ترجمه گزیده میزان الحق : شبهات و ردود
نوشته علامه جعفر مرتضی عاملی، ترجمه محمدعلی محسن‌زاده،  812صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1396
در این کتاب تعدادی از شبهاتی که درباره تشیع مطرح شده، پاسخ داده شده است. استاد سید جعفر مرتضی از متخصصان تاریخ و کلام اسلامی و شیعی در کتاب اصلی که چهار جلد است به تک تک شبهاتی که مخالفین تشیع مطرح کرده اند، پاسخ داده است. لیکن در این گزیده تنها شبهاتی که حول مباحث پیامبر اسلام (ص)، خلافت-ولایت، امام علی (ع)، حضرت زهرا (س)، امام حسین (ع)، ائمه (ع)-امامت، خلفای سه گانه، اصحاب پیامبر، عایشه همسر پیامبر، عقاید شیعه و مهدویت بوده‌اند،طرح و پاسخ آنها بیان شده است.
 
  
  
میقات‌های حج و عمره
روزبه برکت رضایی،  280صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1396
در اين نوشتار، مواقيت حج و عمره مكلفاني كه از داخل مكه (مردم مكه، مسافران مقيم و زائران)، خارج مكه يا افرادي كه منازلشان بين حرم ومواقيت بوده‌، بررسي شده است. همچنين بحث احرام از هم‌راستاي ميقات‌‌ها طرح، و ديدگاه‌‌هاي فقهاي عظام (رضوان الله عليهم)، در هر مسئله، به تفكيك بيان شده است.
نويسنده در اين پژوهش، استدلال‌‌هاي فقهي هر موضوع، با توجه به پيشينه تاريخي، اقوال گوناگون و با عنايت به فقه مقارن را مورد بحث و كنكاش قرار داده و در نهايت، با جمع‌بندي ادله، نتيجه‌گيري نهايي و ديدگاه مختار را ارائه كرده است.
 
  
  
رهاوردهای اخلاقی حج
ناصر علی محمدی،  208صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1396
نويسنده در اين اثر با جستجوي كاركردهاي مختلف حج اعم از فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و سياسي به كاركرد اخلاقي حج پرداخته و اين عبادت بزرگ را از بعد اخلاق فردي و اجتماعي بررسي مي‌كند. به اعتقاد مؤلف با بهره‌گيري از كاركردهاي مختلف حج مي توان بسياري از مشكلات سياسي، اقتصادي و ... ملت هاي مسلمان را رفع كرد. مي توان از اين مراسم باشكوه نهايت استفاده را كرد و با همفكري و همياري براي حل اين مشكلات، چاره انديشي كرد و از تجربه هاي يكديگر استفاده كرد.
  
  
  
مساجد مهم جهان اسلام: بررسی تحلیلی و روایی مسجدالاقصی، مسجد قبا، مسجد کوفه و مسجد براثا در منابع فریقین
حامد قرائتی،  244صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1396
مولف كوشيده با تكيه بر منابع تاريخي و حديثي به بررسي جايگاه و اهميت الهي معنوي، پيشينه و سير تطور احداث، توسعه و پيشينه تاريخي و نقش آفريني برخي مساجد مهم همچون مسجد الاقصي، مسجد قبا، مسجد كوفه و مسجد براثا در تحولات اجتماعي، سياسي و فرهنگي در بستر تاريخي بپردازد.
  
  
  
محمد بن حنفیه و فرزندش ابوهاشم و بررسی مزارات منسوب به آنها و نسلشان
سیدمحمود سامانی و محمدمهدی فقیه بحرالعلوم،  284صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1396
محمد بن حنفيه و فرزندش ابوهاشم، به عنوان فرزند و نواده امام علي (ع)، از شخصيت‌هاي اثر‌گذار بر تحولات سياسي ـ اجتماعي سده نخست هجري بودند. در اين پژوهش تلاش شده در بخش اول به زندگاني محمد بن حنفيه پرداخته شود. در فصل نخست به زيست‌نامه او و در فصل دوم به مناسبات او با اهل‌ بيت (ع) پرداخته شده و نقش و جايگاه محمد حنفيه در رويداد‌هاي عصر خلافت امير مؤمنان (ع) و موضع وي در قبال حادثه عاشورا تبيين شده است. فصل سوم متكفل بحث از مواضع محمد بن حنفيه در قبال قيام‌هاي ضد اموي، همچون قيام حره، توابين، مختار و نيز مواضع او در قبال شورش ابن زبير است. در فصل بعدي به روايات منقول از محمد حنفيه پرداخته شده و در فصل آخر، از آثار و اماكن زيارتي منسوب به او و فرزندانش، سخن گفته شده است.
بخش دوم اين اثر به ابوهاشم، فرزند محمد حنفيه اختصاص يافته است. بيشترين اطلاعات و داده‌هاي تاريخي از وي، مربوط به رهبري او بر فرقه كيسانيه است. در پايان نيز فصلي به نسل ابوهاشم و بقعه‌هاي منسوب به آنان اختصاص داده شده است..
  
  
  
مناسک همراه: گزیده‌ای از مناسک عمره و حج 1396
منصور مظاهری،  180صفحه، پالتویی.
نشر: خرداد 1396
اين كتاب براي استفاده روحانيون محترم كاروانهاي حج و عمره و حجاج و زوار بيت الله الحرام تدوين شده است.
در اين مناسك همراه، فتاواي سيزده تن از مراجع عظام تقليد، آيات عظام: امام خميني، بهجت، تبريزي، خويي، فاضل لنكراني، گلپايگاني، سبحاني، سيستاني، شبيري زنجاني، صافي گلپايگاني، مقام معظم رهبري، مكارم شيرازي و نوري همداني ذكر شده است.
  
  
  
نقد وهابیت از منظر تفسیر المیزان
لیلا مرادی،  164صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1396
در مقدمه این کتاب آمده: تاکنون دانشمندان بزرگي، اشتباه بودن برداشت وهابيان را از متون اسلامي گوشزد کرده‌اند. مفسر بزرگ قرآن، علامه طباطبايي نيز در تفسير الميزان به برخي از اين انحرافات پرداخته و پاسخ استدلال‌هاي آنان را بيان کرده است. سرکار خانم ليلا مرادي در پايان‌نامه کارشناسي ارشد خود، اين موارد را از تفسير الميزان استخراج کرده است. تحقيق ايشان پس از ارزيابي و بيان موارد تکميلي به کوشش جناب حجت‌الاسلام و المسلمين غلامرضا رضايي، از اعضاي هيئت علمي اين پژوهشکده به صورت کتاب حاضر در آمده است.
  
  
  
فقه زیارت: بررسی فققهی بایدها و نبایدهای زیارت معصومین (ع)
رضا عندلیبی،  216صفحه، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1396
در اين كتاب تنها جايگاه فقهي زيارت معصومين (ع) تحليل و بررسي شده و به احكام زيارت امامزادگان و ديگر اولياي الهي پرداخته نشده است. ازاين‌ رو براي آشنايي با «فقه‌الزيارة»، پس از بررسي معناي لغوي و اصطلاحي مفاهيم مرتبط با موضوع، از قبيل زيارت، فقه، معصوم، واجب و حرام، در بخش اول، حكم اولي و ثانوي اصل زيارت مورد تحليل فقهي قرار گرفته است؛ سپس در بخش دوم، به واجبات و بايدهاي زيارت توجه شده و موارد و مصاديق واجب در زيارت يك به يك بررسي، و اقوال و ادله فقها در مورد آن ارزيابي شده و نظري كه موافق با اصول و قواعد فقه غني اماميه است بيان شده است؛ در بخش سوم كتاب، به بررسي محرمات و نبايدهاي زيارت، در سه فصل جداگانه با عناوين نبايدهاي زائر نسبت به مزور، نبايدهاي زائر نسبت به خويش و نبايدهاي زائر نسبت به زيارتگاه پرداخته‌‌ شده است.
  
  
  
مبانی دینی و سیاسی برائت از مشرکان (ترجمه انگلیسی)
سیدجواد ورعی، ترجمه مریم شاعری و هادی ولی پور،  160صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1396
این کتاب، ترجمه انگلیسی کتاب "مبانی دینی و سیاسی برائت از مشرکان" نوشته سید جواد ورعی است که برای نخستین بار در سال 1379 به همت مرکز تحقیقات حج (پژوهشکده حج و زیارت فعلی) و توسط نشر  مشعر منتشر شده است.  در این کتاب مؤلف به بررسی برخی ویژگیهای سیاسی حج میپردازد. برائت از مشرکان، از اجزای تفکیک ناپذیر حج ابراهیمی است. عنوان کتاب به زبان انگلیسی:
Politico-Religious Fundamentals for the Declaration of Dissociation from Polytheists
 
 
  
  
محمد بن ابی بکر صحابی امام علی (ع) و استاندار مصر
کامران محمد حسینی،  100صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1396
اين كتاب، نخستين تك نگاري درباره شخصيت محمد بن ابي بكر است و مؤلف در آن كوشيده افزون بر نگاه منصفانه به زندگاني اين صحابي، سيره زندگي و محل وفات و دفن و مزار منسوب به او را بررسي كند. 
محمد بن ابي بكر، فرزند خليفه اول، و از ياران و شيعيان امام علي (ع) است. او از دوران كودكي در خانه امام علي (ع) پرورش يافت و در جواني، از دوستداران آن حضرت بود. از اين رو از شخصيت هاي محبوب نزد شيعيان است.
  
  
  
موسوعه رد شبهات-8: شیعه / جلد دوم
جمعی از نویسندگان،  172صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد هشتم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «شیعه» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: شیعه و مجوس؛ پیدایش شیعه اثناعشریه؛ تکفیر و سبّ و لعن صحابه؛ شیعه و لعن و تکفیر ائمه مسلمین.
  
  
  
موسوعه رد شبهات-7: شیعه / جلد اول
جمعی از نویسندگان،  176صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد هفتم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «شیعه» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: شیعه و وجود نص بر امامت؛ شیعه و تجسیم؛ شیعه و تقریب مذاهب اسلامی؛ شیعه و غلوّ به مقام ائمه (ع).
  
  
  
موسوعه رد شبهات-6: مهدویت 
جمعی از نویسندگان،  192صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد ششم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «مهدویت» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: اثبات حیات امام مهدی (عج)؛ حکم به غیر قرآن «سیره حکومتی امام مهدی (عج)»؛ بررسی و مفهوم شناسی حدیث «من مات و لم یعرف...»؛ تناسخ و رجعت.
 
  
  
  
موسوعه رد شبهات-5: امام علی (ع) / جلد دوم
جمعی از نویسندگان،  192صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد پنجم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «امام علی (ع)» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: بررسی پیمان مؤاخات؛ حدیث یوم الدار؛ خواستگاری علی (ع) از دختر ابوجهل؛ شجاعت امام علی (ع)؛ بیعت امام علی (ع).
 
  
  
  
موسوعه رد شبهات-4: امام علی (ع) / جلد اول
جمعی از نویسندگان،  192صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد چهارم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «امام علی (ع)» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: علی (ع) محور حق؛ امام علی (ع) و تأیید خلافت ابی بکر؛ آیه ولایت؛ حدیث رد الشمس؛ حدیث طیر مشوی.
 
  
  
  
موسوعه رد شبهات-3: اهل‌بیت (ع) / جلد اول
جمعی از نویسندگان،  120صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد سوم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «اهل بیت (ع)» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: خصایص ائمه (ع)؛ حدیث کساء؛ اتهام برتری کربلا بر کعبه؛ اختصاص معرفت کامل قرآن به اهل بیت (ع).
 
  
  
  
موسوعه رد شبهات-2: قرآن 
جمعی از نویسندگان،  120صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد دوم از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «قرآن» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: مصحف آسمانی غیر قرآن؛ اعتقاد به تحریف قرآن برای اثبات امامت؛ شیعه و قرآن خاص.
 
  
  
  
موسوعه رد شبهات-1: توحید 
جمعی از نویسندگان،  120صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
جلد اول از مجموعه "موسوعه رد شبهات" است که به موضوع «توحید» اختصاص یافته است و شامل مقالاتی با این عناوین است: استغاثه به غیر خدا؛ افعال بندگان از منظر کلام امامیه؛ حلول خدا در ائمه!؛ واسطه بین خالق و مخلوق؛ شدّالرحال.
  
  
  
ولایت تکوینی ائمه معصومین (ع)
آفرین قائمی،  304صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
این نوشتار در صدد است  ولايت تکويني ائمه (ع) را با توجه به آيات و روايات و با استفاده از منابع فلسفي، عرفاني، کلامی و اخلاقی اثبات کند و شبهات مربوط به آن را پاسخ دهد. ازاين‌رو  اين سؤالات بررسي و پاسخ داده شده است: 1. حقيقت ولايت تکوينی چيست؟؛ 2. دلايل عقلاني، قرآني و روايي ولايت تکوينی ائمه اطهار: کدام است؟؛ 3. مباني، قراين و نمودهای وصول به اين مقام والا چيست؟ ؛ 4. دامنه و قلمروي مصداقی، زمانی و عملياتی آن تا چه حد است؟ ؛ 5. شبهات مطرح در اين موضوع کدام است و پاسخ مناسب به آنها چيست؟.
  
  
  
پرسش‌های دانشجویی: پاسخ به شبهات اربعین
رحمت الله ضیائی و جمعی از نویسندگان،  248صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1395
در این کتاب به صورت موضوعی، به پرسش‌ها و شبهاتی که دانشجویان عمره گذار در سال 1394 با آن مواجه شده‌اند، پاسخ گفته است. سؤالات و شبهات در هفت فصل تنظیم شده است: توحید و شرک؛ امامت؛ شیعه؛ صحابه؛ فرقه‌ها و مذاهب؛ احکام فقهی؛ مباحث متفرقه.
  
  
  
پیدایش و گسترش تشیع
رمضان محمدی،  252صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1395
این کتاب دارای سه فصل است: فصل نخست در قالب کلیات، ضمن بررسی منابع تاریخی تشیع، به مفهوم شناسی شیعه می‌پردازد و در ادامه، مهمترین فرقه‌های شیعه و اصول و مبانی اعتقادی و اندیشه سیاسی شیعه را بررسی می‌کند و مهمترین دلایل عقلی و نقلی بر حقانیت مذهب تشیع را، به صورت خلاصه بیان می کند. در فصل دوم ضمن مرور اجمالی بر وقایع پس از رحلت رسول خدا (ص)، خاستگاه تاریخی تشیع بررسی شده و اقوال مختلف درباره پیدایی آن نقل، و ضمن نقد آنها، به قول صحیح اشاره شده و برای آن دلایلی اقامه گردیده است. فصل سوم نیم نگاهی به نقش حضرت فاطمه زهرا (س) در تبیین و ترسیم خطوط کلی شیعه، با مروری کوتاه بر خطبه‌ها و کلمات باقی مانده از آن حضرت دارد. 
  
  
  
سیدمحمد پسر امام هادی (ع) مدفون در دجیل
محمدجواد جوادی،  192صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
محمد بن علي بن محمد بن علي بن موسي بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن ابي‌طالب: معروف به سبع‌الدجيل و بنابر مشهور فرزند ارشد و بلافصل امام دهم شيعيان، حضرت هادي (ع) است.
نویسنده در این کتاب کوشیده اکثر مباحث مربوط به سيدمحمد از تولد تا وفات همچون جايگاه ايشان در ميان شيعيان، تصور امامت سيدمحمد بعد از پدر بزرگوارش امام هادي (ع) و مسئله بدا در امامت، فرزندان و نسل سيدمحمد، بارگاه ايشان در گذر زمان و توسعه و بازسازي آن، برخي از کرامات سيدمحمد، و اشعار در مورد ايشان را بررسی کند.
  
  
  
چراغ هدایت: پاسخ به پرسش‌های اربعین
رحمت الله ضیائی و مجتبی باقری،  92صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
این کتاب پاسخ به بیست پرسش و شبهه درباره پیاده‌روی اربعین است. شبهات و سؤالاتی که نویسندگان کوشیده‌اند به آنها پاسخ مناسب دهند، عبارتند از: اساس پیاده‌­روی اربعین؛ ثواب‌های متفاوت برای زیارت اربعین؛ نقش اهل بیت (ع) در زیارت اربعین؛ پیاده‌روی اربعین و خودآزاری؛ تعداد زائران اربعین؛ مشروعیت عزاداری؛ مشروعیت سینه‌زدن؛ نوحه‌گری در روایات؛ عزاداری و بدعت؛ عدم توانایی مزور؛ نذر برای غیر خدا؛ حدیث ارتداد و روایت حضور جابر در اربعین؛ تاریخچه اربعین؛ مکان قبر امام حسین (ع)؛ اعتبار مقتل ابومخنف؛ اربعین و سنت نبوی؛ بازنگشتن اسیران به کربلا؛ اربعین و سیاست؛ اربعین و اهل سنت؛ هزینه‌های زیارت اربعین.
  
  
تکفیر از منظر فقه اسلامی
محمود توکلیان اکبری،  196صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
این تحقیق درصدد است با تبیین و بررسی آرای فقهای عظام، اعم از شیعه و سنی درباره تکفیر، گامی مثبت در ایجاد برقراری اتحاد بیشتر امت اسلامی، از راه کاهش و حذف تکفیرهای ناروا در بین پیروان مذاهب اسلامی، بردارد. این کتاب مشتمل بر مقدمه، چهار فصل و یک خاتمه است. فصل اول در بررسی مفاهیم است. فصل دوم به بررسی اندیشه تکفیر در تاریخ اسلام و ضابطه اسلام و کفر اختصاص دارد. در فصل سوم، تکفیر در آرای فقها بررسی می‌شود و در فصل چهارم، احکام فقهی کفر بحث می‌شود. خاتمه کتاب نیز مشتمل بر ارائه نتایج حاصل از مباحث است.
  
  
  
افراط گرایی مذهبی: آسیب‌شناسی وحدت اسلامی
علی اکبر کلانتری،  152صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1395
در این نوشتار برخی افراط‌گرایی‌های مذهبی در بین بخشی از مسلمانان اعم از شیعه و سنّی بررسی شده است. نویسنده مطالبش را سه فصل تنظیم کرده است: فصل اول: سخنی مشفقانه با افراط گرایان سنیّ؛ فصل دوم: سخنی مشفقانه با افراط گرایان شیعه؛ فصل سوم: سخنی مشفقانه با هر دو گروه. 
  
  
  
گاهنامه بینش، شماره ششم، سال 1395
پژوهشکده حج و زیارت،  164صفحه، وزیری.
نشر: اسفند 1395
در ششمين شماره گاهنامه بينش كه به موضوع «تعطيلي حج در گذر تاريخ» اختصاص دارد مطالب و مقالاتي با عناوين این آمده است: - پيام مقام معظم رهبري به مسلمانان جهان به مناسبت فرارسيدن موسم حج 95؛ -ديدار خانواده‌هاي شهداي منا با رهبر معظم انقلاب؛ -تاريخ تعطيلي حج ايرانيان تا تأسيس دولت صفوي / كامران محمدحسيني؛ -تعطيلي حج از صفويه تا انقلاب اسلامي در ايران / سيدمحمود ساماني؛ -جنايات آل سعود عليه ايران / محمدسعيد نجاتي؛ -صدّ از مسجدالحرام و ديگر مساجد توسط آل سعود / داود حسيني؛ -حج تعطيل شدني نيست؛ گفتگو با نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت؛ -تعطيل حج حربه آل سعود / زهرا ميعادي.
  
  
  
بدعت‌گذاران شرقی: پاسخ اندیشمندان تونسی و مراکشی به نامه محمد بن عبدالوهاب و سعود بن عبدالعزیز
ترجمه کاظم حاتمی طبری،  208صفحه، رقعی.
نشر: بهمن 1395
این نوشتار ترجمه بخشی از کتاب «الرد علی الوهابیة فی القرن التاسع عشر» است. این کتاب توسط حمادی الرّدیسی و اسماء نویرة گردآوری و تدوین شده است. در قسمتی از این کتاب، ردیه و پاسخ اندیشمندان تونسی و مراکشی به ادعاهای محمد بن عبدالوهاب و سعود بن عبدالعزیز آمده است. این متن، ترجمه آن قسمت است.
  
  
  
بررسی روایات خلافت در اندیشه اهل سنت با تأکید بر روایت «اثناعشریه»
رحیم امرایی،  227صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1395
روایت های فراوانی از پیامبر اکرم (ص) درباره جانشینی پس از خویش نقل شده است که اهل سنت، با آنکه مدعی توجه به روایات هستند، به سادگی از کنار آنها می گذرند. یکی از روایات مهم در این زمینه احادیث «اثناعشر  خلیفه» یا «جانشینان دوازده گانه» است. نویسنده در این کتاب به نقد و بررسی توجیه و تفسیرهایی پرداخته است که اهل سنت برای این روایات بیان کرده اند. و در پایان دلیل اصلی رویگردانی اهل سنت از این روایات بیان شده است.
  
  
  
زندانیان هاشمیه: تاریخ زندگی سادات حسنی زندانی در هاشمیّه کوفه
محمدسعید نجاتی،  264صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1395
اين پژوهش درباره حسنياني است كه در مهم‌ترين قيام‌هاي فراگير حسني، نقش برجسته‌اي داشتند و به همين دليل به دستور منصور عباسي در زندان هاشميه كوفه، زنداني و سپس به شهادت رسيدند. ايشان از از فرزندان حسن مثني و فاطمه بنت الحسين (ع) بودند.
  
  
  
حج و محیط زیست
مسعود راعی،  220صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1395
هدف از انجام اين پروژه، تبيين مقايسه‌اي حقوق بين الملل و مناسك حج در زمينه صيانت از محيط زيست با عطف به حقوق بشر نسل سوم بوده است.
نويسنده مسئله اصلي و عمده در اين تحقيق را يافتن ساز و كارهاي حمايتي از محيط زيست در حقوق بين الملل و آموزه‌هاي حج دانسته است.
  
  
  
حج در آینه قرآن
گروه اخلاق و عرفان پژوهشکده حج و زیارت،  592صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1395
اين مجموعه شامل هفده مقاله فصلنامه "ميقات حج"  طي ساليان گذشته است كه در آنها ابعاد مختلف حج از منظر قرآن كريم بررسي شده است. عناوين مقالات عبارتند از:  اسامي كعبه در قرآن؛ حج در قرآن؛ حج در كتاب خداوند؛ وقوف شعور برانگيز در مشعرالحرام؛ حج در كتاب خداوند؛  ميراث بزرگ؛ حج جاهلي، حج محمّدي؛ قلب زمين؛ شهر خدا در كلام خدا؛ مكه مكرمه مركز فرهنگي جهان اسلام؛ - اسرار حج در كتاب خداوند؛ مناسك حج در كتاب خداوند؛ فضايل كعبه؛ حج و ابراهيم در قرآن؛ نام‏ها، ويژگي‏ها و احكام كعبه در قرآن؛ ابعاد حج در قرآن؛ ويژگي‌هاي حج در قرآن.
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 96، تابستان 1395
نشر: دی 1395
در شماره نود و ششم فصلنامه علمی-ترویجی میقات حج اين مقالات آمده است:
نقش مقام ابراهيم در نماز طواف / رضا عندليبي و مهدي درگاهي؛ ضرورت احياي بقيع و آثار اسلامي تخريب شده / محمدسعيد نجاتي؛ بررسي فقهي شرايط استيجار در حج / سيدتقي واردي؛ احرام از جحفه وظيفه چه كساني است؟ / روزبه بركت رضايي؛ حج و جهاني شدن / سيدمهدي عليزاده موسوي؛ ملاحضات و نيازهاي يك مسافر حج در ميانه دوره قاجار / رسول جعفريان.
  
  
  
نسل‌کشی سادات و مسلمانان شیعه
محمدرضا زارع خورمیزی،  830صفحه، وزیری.
نشر: بهمن 1395
اين كتاب گزارش نسبتاً كاملي از نسل‌كشي سادات از ابتداي تاريخ اسلام تا زمان معاصر را به طور مستند ارائه كرده است. نويسنده كوشيده علاوه بر روشن كردن اين زاويه از تاريخ اسلام و تشيع، اثبات‌كننده مظلوميت مسلماناني باشد كه امروزه نيز تنها به دليل ارتباط قلبي با خاندان پيامبر (ص) و پذيرفتن ولايت اين خاندان، قتل‌عام مي‌شوند.
  
  
  
صدها پرسش از وهابیت
محمدعلی حسین‌زاده،  363صفحه، وزیری.
نشر: آذر 1395
در این کتاب در قالب پرسشهایی از وهابیت برخی افکار و اعتقادات این گر.ه نقد  و رد شده است. نویسنده از همین طریق پاسخ برخی از شبهات این فرقه علیه اعتقادات شیعه را نیز داده است. ویاین سؤالات و شبهات را در ده فصل با این عناوین دسته بندی کرده است: تعظیم آثار پیامبر (ص)؛ تقیه؛ توسل؛ تبرک؛ زیارت قبور و برنامه های معنوی؛ ذبح برای غیر خدا؛ قسم به غیر خدا؛ یزید بن معاویه؛ قیام حسین بن علی (ع)؛ عزاداری برای امام حسین (ع).
  
  
  
تحریف سلفیه در میراث مکتوب
ناصر عزیزی،  204صفحه، وزیری.
نشر: آذر 1395
نويسنده در اين كتاب تلاش كرده برخي از تحريف‌هاي انجام شده از سوي سلفيان را جمع آوري و بيان كند وي در مقدمه بيان داشته: «پيش از اين دانشمندان بسياري، برخي از تحريف‌هاي سلفيان را برررسي كرده و به مبارزه با اين جريان انحرافي شتافته‌اند؛ علمايي همچون علامه سيد طيب جزائري، آيت الله سبحاني، آيت الله قزويني، آيت الله ميلاني و آيت الله سيدجعفر مرتضي عاملي. تفاوت اين تحقيق با آثار پيش گفته، آن است كه در هيچ يكي از اين آثار، بحث تحريف ميراث به صورت جامع و مفصل و آن هم درباره همه موضوعات بررسي نشده است و هر كدام به بخشي از آنها اشاره كرده‌اند. بنابراين جاي چنين كاري در اين عرصه خالي بود و ما سعي كرديم تحقيقي جامع ارائه كنيم.
مطالب كتاب در دو بخش عرضه شده است. بخش نخست اختصاص به مفاهيم و كليات دارد. اما در بخش دوم «مصاديق تحريف در ميراث اسلامي» بررسي شده اند. بر همين اساس اين بخش شامل چهار فصل است. فصل اول: تحريف در كتب و موضوعات تفسيري؛ فصل دوم: تحريف در كتب و موضوعات روايي و حديثي؛ فصل سوم: تحريف در كتب و موضوعات تاريخي و سيره‌شناسي؛ فصل چهارم: تحريف در كتب و موضوعات كلامي و اعتقادي.
  
  
  
زید و صعصعه پسران صوحان
کامران محمدحسینی،  136صفحه، رقعی.
نشر: آذر 1395
پسران صوحان (زيد، صعصعه و سيحان) از ياران نزديك و شيعيان بزرگ امام علي(ع) بودند. از ميان اين سه برادر، زيد و صعصعه نزد شيعه شناخته شده ترند. اين سه برادر از آغاز خلافت علي(ع) همراه او بودند و همراه با ديگر اعضاي قبيله عبدالقيس بخشي از سپاه وفادار به آن حضرت را تشكيل مي دادند. زيد و سيحان جانشان را بر سر همين وفاداري گذاشند و در نبرد جمل به شهادت رسيدند. صعصعه بن صوحان در بقيه دوران خلافت امام علي(ع) با همراه آن حضرت بود و بعد از شهادت ايشان نيز تا دوران خلافت امام حسن(ع) و زمان امارت معاويه زنده بود. او با توجه به توانايي ويژه خود در سخنوري در دوره خلافت علي(ع) بارها سفير آن حضرت نزد مخالفان بود. نويسنده در اين كتاب، مختصري از زندگي زيد و صعصعه را بيان كرده و در ادامه زيارتگاههاي منسوب به آنان را معرفي كرده است.
  
  
  
قداست زدایی وهابیان از پیامبر اکرم (ص)
غلامرضا رضائی،  279صفحه، رقعی.
نشر: آبان 1395
آنچه اين نوشتار درصدد آن است، بررسي و تحليل برخي از قداست‌شكني‌هاي فرقه وهابیت است؛ مواردي از قبيل: - نفي عصمت پيامبر اكرم(ص) در تلقي و ابلاغ وحي؛ - نفي عصمت پيامبر اكرم(ص) در ارتكاب گناهان؛ - انكار توان شنيداري پيامبر اكرم(ص) در عالم برزخ؛ - انكار مشروعيت شدّ‌ رحال، (بار سفر بستن براي زيارت پيامبر(ص))؛ - انكار اجماع بر مشروعيت زيارت قبر پيامبر(ص) ؛ - برتري دادن زيارت برخي اماكن، مانند مسجد قبا و قبرستان بقيع، بر زيارت مرقد مطهر پيامبر(ص).
  
  
  
مسافر قبله: آداب سفر عمره و حج از نگاه اهل بيت (ع)
سيدجعفر صادقي فدكي،  368صفحه، وزیری.
نشر: آبان 1395
اين نوشتار در چهار فصل تنظيم شده است: فصل نخست، به مباحث كلي و مقدماتي اين موضوع اختصاص يافته و در آن، اهميت و جايگاه سفر عمره و حج و اهداف و مقاصد اين سفر بيان شده است. سبب طرح اين مباحث قبل از شروع آداب سفر، آن است تا حج‌گزاران و زائران اين سرزمين، نخست به اهميت و عظمت سفرشان و نيز با اهداف آن آشنا شوند؛ زيرا تا فرد شناخت كافي به جايگاه و اهداف سفر خود نداشته باشد، نمي‌تواند آن سفر را شايسته و نيكو انجام داده و بهره لازم را از آن سفر به دست آورد.
در فصل دوم، برخي از آداب و مقدماتي كه حج‌گزار لازم يا شايسته است قبل از حضور در سرزمين وحي انجام دهد، بيان شده است. در فصل سوم ، آداب عمره و حج از زمان آغاز سفر تا پايان مناسك مطرح شده است و در فصل پاياني نيز آداب پس از مناسك عمره و حج و بازگشت به وطن، اشاره و بررسي شده است.
 
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 95، بهار 1395
نشر: آبان 1395
در شماره نود و پنجم فصلنامه علمي-ترويجي ميقات حج  اين مقالات منتشر شده است: ملامهدي نراقي و حج / سيدحسن قريشي كرين؛ محدوده حرم از نگاه حج (بخش 2)/ كريم آدينه؛ بررسي فقهي شرايط موب عنه/ سيدتقي واردي؛ قرن المنازل و يلمم دو ميقات نزديك مكه / روزبه بركت رضايي؛ بازخواني اهداف و انگيزه هاي اشغال مسجدالحرام در سال 1400ق/ مرتضي آقامحمدي؛ مديريت بين الملل اسلامي حج در انديشه آل احمد / سيد محسن موسوي و كيومرث رجبي؛ از اينجا و آنجا [يادداشت هاي درباره حرمين شريفين]/ حسين واثقي؛ سيره اهل بيت (ع) در ايجاد وحدت ميان مسلمانان/ سيدحسن فلاحيان.
  
  
  
فصلنامه فرهنگ زیارت، شماره 26، بهار 1395
نشر: آبان 1395
در بیست و ششمین فرهنگ زیارت، ۹ مقاله با مشخصات زير منتشر شده است: 
احترام اهل بيت (ع) نزد اهل تسنن / رضا استادي؛ محبت اهل بيت (ع) و رستگاري / حسن تركاشوند؛ آداب استشفا به تربت حسيني / كاظم البهادلي، ترجمه جواد محدثي؛ كربلا در يادداشت‌ها / ميربصيري، ترجمه محمدحسين خوشنويس؛ نقش زنان شيعه در انقلابهاي كوفه / محبوبه عظيم‌زاده آراني؛ سيماي مؤسس هيأت علمي و مكتب مرتضوي نجف اشرف / غلامرضا گلي زواره؛ گزارشي از سفر عالم شيعي هند، سسيد محمدهارون زنگپوري به عتبات / علي احمدي؛ مسجد السقط در باب جيرون / محمدامين پوراميني؛ اوضاع فرهنگي، اجتماعي و سياسي نجف اشرف در مطبوعات فارسي / عبدالله اصفهاني.
  
  
  
حج در آینه تاریخ: مجموعه مقالات تاریخی فصلنامه میقات حج
پژوهشکده حج و زیارت، جلد سوم،  352صفحه، وزیری.
نشر: مهر 1395
در سومين جلد  از اين مجموعه 13 مقاله گردآوري شده است كه اطلاعات آنها به شرح زير است: با ياران پيامبر / محمد نقدي؛ اصحاب صفّه / ترجمه جواد محدثي؛ اصحاب صفّه / ترجمه سيدابراهيم سيدعلوي؛ اصحاب صفّه / محمدنقي رفعت نژاد؛ حمزه سيدالشهدا و حرم شريف آن حضرت / محمدصادق نجمي؛ حمزه سيدالشهدا / محمدصادق نجمي؛ حضرت حمزه در جنگ احد / محمدصادق نجمي؛ شهداي جنگ احد / محمدصادق نجمي؛ تلاش دشمنان در مخدوش كردن شخصيت حضرت حمزه / محمدصادق نجمي؛ عقيل ابن ابي طالب در ميزان تاريخ صحيح / محمدصادق نجمي؛ انگيزه سفر عقيل به شام و پذيرفتن هديه از معاويه / محمدصادق نجمي؛ عقيل و سريال امام علي (ع) / محمدصادق نجمي؛ شخصيت و موقعيت ام البنين در اسلام / ترجمه محمدرضا ميرزاجان
  
  
  
حضرت خضر (ع) و مکان‌های منسوب به ایشان (به ضمیه کتاب‌شناسی)
محمدسعید نجاتی و محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 272صفحه، وزیری.
نشر: مهر 1395
حضرت خضر (ع) در آموزه‌های اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که زندگی آن حضرت، اسرار آمیز و طولانی است و برخی از مردم، مدعی ملاقات با آن حضرت شده‌اند. نیز بقعه‌های بسیاری در سرزمین‌های اسلامی به نام این بزرگوار شناخته شده که شناسایی و معرفی کامل آنها، تاکنون انجام نشده است. این کتاب از سه بخش با عناوین «سیمای حضرت خضر (ع) در منابع اسلامی، «مکان‌های منسوب به حضرت خضر (ع) در جهان اسلام» و «کتابشناسی حضرت خضر (ع)» تشکیل شده است.
  
  
  
دوفصلنامه پژوهشنامه حج و زیارت، شماره 1، بهار و تابستان 1395
نشر: شهریور 1395
نخستین شماره دوفصلنامه علمی-تخصصی "پژوهشنامه حج و زیارت" دارای شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زيارت و حرمين شريفين است. عناوين مقالات عبارتند از: «نقد و بررسی قاعده «الهواء تابع للأرض» در اثبات جواز توسعه اماکن مناسک حج»، «حقوق بین الملل و تعهدات و تکالیف دولت عربستان در برابر حج‌گزاران ایرانی»، «اعلان برائت از مشرکان و تحلیل مفهوم «مشرک»، «راهکار‌های فقه شیعه برای مقابله با مسأله ازدحام جمعیت در منا»، «نقش ماه حرام و حرم در دیه شهدای فاجعه منا از منظر فقه اسلامی»، «بررسی ترتیب اعمال منا در فقه امامیه».
  
  
  
گزارشی از فاجعه منا در "طریق یا حاج"
محمدحسن شجاعی‌فرد، 226صفحه، وزیری
نشر: شهریور 1395
اين نوشتار گزارشي از فاجعه منا (مهر 1394/ ذي الحجه 1436) است كه توسط يكي از اساتيد دانشگاه علم و صنعت ايران نوشته شده است. مؤلف در این حادثه حضور داشته و آنچه که دیده و شنیده را همراه با برخی اسناد و مدارک در این کتاب آورده است.
  
  
  
محمد بن اسماعيل بن امام جعفر صادق(ع)
نوشته احمد خامه‌یار، تهیه شده در گروه تاریخ و سیره پژوهشکده حج و زیارت، 112 صفحه، رقعی.
نشر: مرداد 1395
كتاب حاضر نخستين تك‌نگاري درباره شخصيت جنجالي محمد بن اسماعيل، مؤسس فرقه اسماعيليه،  است. در اين اثر، سعي شده علاوه بر نگاه منصفانه به زندگاني او، محل وفات و دفن، و مزارهاي منسوب به وي نيز بررسي شود.
  
  
  
سیره امام سجاد (ع) در حج و عمره
نوشته محمدمهدی کافی، تهیه شده در گروه اخلاق و اسرار پژوهشکده حج و زیارت، 140 صفحه، پالتویی.
نشر: مرداد 1395
نويسنده در اين كتاب كوشيده، با بررسي گفتار و سيره امام سجاد (عليه السلام) الگوي زيبايي از حج براي حج‌گزاران ارائه دهد تا با اسوه قرار دادن آن حضرت در اين سفر معنوي، در جهت كمال خود و همسفران تلاش كنند. كتاب در شش فصل با اين عناوين سامان يافته است: حج و زندگاني پيشواي چهارم، شوق زيارت، امام سجاد (عليه السلام) در سفر حج و عمره، به سوي خانه دوست، مسجدالحرام و نشانه‌هاي الهي، حج و مسئوليت اجتماعي.
  
  
  
رهیابی به مذهب اهل بیت (ع) (ترجمه التحول المذهبی)
نوشته علاء الحسون، ترجمه جعفر آریائی، 264ص، رقعی.
نشر: مرداد 1395
در طول تاريخ، افراد فراواني بوده‌اند كه به اين توصيه اهل ‌بيت (عليهم السلام) عمل كرده‌اند؛ آنان با عبور از مسيري سخت اما شيرين، به نور و حقيقت دست‌يافته و برخي از آنان نيز سرگذشت خويش را نوشته‌اند. كتاب حاضر در چند فصل به نظرات و سخنان كساني مي‌پردازد كه توانسته‌اند با آزادانديشي و بازنگري در مذهب خود، متحول شوند و به مذهب اهل ‌بيت (عليهم السلام) گرايش يابند. 
  
  
  
مسجدالحرام و جایگاه آن در فقه
نوشته رضا عندلیبی، تهیه شده در گروه فقه و حقوق پژوهشکده حج و زیارت، 228 صفحه، رقعی.
نشر: مرداد 1395
در اين نوشتار، پس از تبيين تاريخي محدوده مسجدالحرام، احكام آن در سه بخش احكام اختصاصي مسجدالحرام، احكام غير اختصاصي مسجدالحرام و نقش مسجدالحرام در طواف و نماز طواف با ذكر اقوال و ادله فقها مورد بررسي، ارزيابي و جمع‌بندي قرار گرفته است.
  
  
  
إسماع البريّة؛ ببعض ما نطقت به الوهابية باثولوجيا الكتب الوهابية الموزّعة في موسم الحج والعمرة
نوشته عدنان درخشان، ترجمه به عربي: مهدي صالحي، پژوهشكده حج و زيارت، مرداد 1395، 92ص، رقعي
نشر: مرداد 1395
نگارنده در اين كتاب به آسيب‌شناسي كتاب‌هاي اهدايي وهابيان در ايام حج نظير: «عقيدة اهل سنّت و جماعت»؛ «اصول الايمان»؛ «التحقيق والايضاح» و... پرداخته است. در اين آسيب‌شناسي، سخنان وهابيان دربارة توحيد، نبوت، امامت، ميراث نبوي و سوء استفاده‌هاي آنان از منابع اسلامي به نقد كشيده شده است. همچنين در پايان كتاب، برخي از كتاب‌هاي اهل تسنّن در مخالفت با وهابيان معرفي شده است.
  
  
  
فصلنامه میقات الحج، شماره 45، رجب 1437ق.
نشر: مرداد 1395
در شماره چهل و پنجم مجله «ميقات الحج» كه با تاريخ رجب الحرام 1437قمري منتشر شده است شش مقاله با عناوين زير آمده است:  و هم يصدون عن المسجد الحرام  / حسن محمد؛ الفسوق في الحج / سيدحسين نوري؛  فضائل الحرمين الشريفين في تراث أهل البيت (عليهم السلام) (9)/ محمدعلي مقدادي؛  موارد عصر الرسالة (2) / محسن اسدي؛  في رحاب سلسلة «ذخائر الحرمين الشريفين» (2) / محمدحسين واعظ؛  مقتطفات من رحلة الحج القندهاري (2) وصف المسجد الحرام / احمد خامه‌يار
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 94، زمستان 1394
نشر: مرداد 1395
نود و چهارمین شماره فصلنامه علمی-ترویجی میقات حج دارای هفت مقاله در موضوعات مرتبط با حج و زيارت و حرمين شريفين آمده است. عناوين مقالات عبارتند از: بررسي فقهي شرايط نايب  در حج (بخش سوم)/ تقي واردي؛  محدوده حرم از نگاه فريقين/ كريم آدينه؛ جمال‌الدين وزير (جواد) اصفهاني و خدمات عمراني وي در حرمين شريفين/ احمد خامه‌يار؛ مسيرهاي آسيايي حج جلوه‌هاي تاريخي و جغرافيايي/ ابراهيم احدي قورتولمش؛  گزارشي از مشكلات راه حج، شركت لنج، و قرنطينه طور سينا( از  سال 1914 ميلادي/ 1332 ق / 1293 ش)/ ميرزا محمد خان ناظم الملك؛ به كوشش رسول جعفريان؛ رويكردي نو به حديث غدير  (نقدي بر انديشه‌هاي ابن حزم و ابن تيميه)/ يحيي عبد الحسن الدوخي؛ ترجمه حامد فقيهي؛  تك‌نگاريهاي عالمان اهل سنت در تبيين فضيلت زيارت پيامبر (ص)/ علي احمدي.
  
  
  
حجرالاسود و جايگاه آن در فقه
نوشته رضا عندلیبی، تهیه شده در گروه فقه و حقوق پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 160ص، رقعی.
نشر: مرداد 1395
نویسنده به تبيين جایگاه فقهي «حجرالاسود» پرداخته است. وی در فصل اول، به شناخت مفاهيم كاربردي كتاب، همچون «حجرالأسود»، «استلام»، «ركن»، «فقه» و بيان مطالب كلي مربوط به بحث، همچون اهميت حجرالأسود و تاريخچه آن از منظر روايات پرداخته‌ است. در فصل دوم به بررسي جايگاه حجرالأسود در طواف پرداخته و پس از آن در فصل سوم، فلسفه و آثار استلام حجر، حكم، كيفيت، محدوده آن و سرايت اين احكام به اركان ديگر كعبه را بررسي کرده است. در فصل پاياني كتاب نيز مستحبات ديگر حجرالأسود بيان شده است. 
  
  
  
فاجعه منا به روایت مطبوعات و رسانه‌های خارجی
تهیه شده در پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 600صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1395
در اين كتاب سعي شده است افزون‌ بر تبيين چگونگي پديد آمدن فاجعه منا، از لابه‌لاي انبوه مطالب منتشر شده در مطبوعات و رسانه‌هاي خبري خارجي، علل وقوع آن نيز بيان و جغرافياي منا، محدودة وقوع حادثه و محيط پيراموني آن معرفي شود و با دسته بندي و بيان اظهارات مقامات سعودي و شاهدان عيني در چند محور، نتيجه‌گيري لازم به‌ عمل ‌آيد. 
مطالب اين كتاب در دو قسمت و يك بخش اسناد دسته‌بندي شده است. در قسمت اول «چرايي و چگونگي رخداد فاجعه منا» بررسي شده و در قسمت دوم «اقدامات و عملكرد سعودي‌ها پس از فاجعه منا» كورد بررسي و تحليل قرار گرفته است. در بخش اسناد، كه بخش زيادي از كتاب را به خود اختصاص داده، متن 183 سند درباره فاجعه منا آمده است.
  
  
  
آسیب شناسی سفرهای زیارتی
نوشته حجت الاسلام حافظ نجفی (عضو گروه اخلاق و سیره پژوهشکده حج و زیارت)، نشر مشعر، 232صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1395
نویسنده در این کتاب به شناسایی برخی آسیب های موجود در عرصه حج و زیارت پرداخته و برای رفع آنها نیز راهکارهایی پیشنهاد داده است. وی آسیب شناسی اعمال حج و زیارت را از مهمترین تکالیف دانسته است چراکه با نشناختن آسیب ها، اعمال زائران باطل و بی نتیجه میگردد. این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل نخست به کلیات و مفاهیم اختصاص یافته و در فصلهای دوم تا چهارم، به ترتیب آسیب شناسی پیش از سفر، هنگام انجام اعمال و پس از برگزاری حج و زیارت بررسی شده است. 
  
  
  
ابعاد حقوقی فاجعه منا
جمعی از اعضای هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه قم، زیر نظر عزیزالله فهیمی، تهیه شده در پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 196صفحه، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1395
این کتاب شامل پنج فصل مجزا است که در آن فاجعه منا از منظر حقوق مدني، كيفري، عمومي و حقوق بشر، بين الملل و حقوق گردشگران و مهاجران، مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته است. عناوین فصول عبارتند از: فاجعه منا از منظر حقوق مسئولیت مدنی؛ فاجعه منا از منظر حقوق کیفری؛ حادثه منا از منظر حقوق عمومی و حقوق بشر؛ فاجعه منا از منظر حقوق بین الملل؛ فاجعه منا از منظر حقوق مهاجران و گردشگران.
  
  
  
کتابشناسی عدم تحریف قرآن
به کوشش کاظم استادی، تهیه شده در پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 276صفحه، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1395
این کتاب، گزارشی از منابع و آثار منتشر شده در موضوع "عدم تحریف قرآن" تا سال 1391 شمسی است. در این کتابشناسی، اطلاعات مأخذشناسی بیش از 500 اثر در این موضوع آمده است. آثار معرفی شده در این کتابشناسی شامل کتاب، مقاله و پایان نامه هستند.
  
  
  
نقش اهدای خیرات در تکامل برزخی اموات
نوشته غلامرضا رضایی، تهیه شده در گروه کلام پژوهشکده حج و زیارت، نشر مشعر، 204صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1395
نویسنده در این کتاب، به اثبات تأثیر خیرات در تکامل برزخی اموات، با رویکرد نقد وهابیت می پردازد. این کتاب، در چهار فصل سامان یافته است: فصل اول: مفاهیم و کلیات؛ فصل دوم: حیات برزخی انسان؛ فصل سوم: تکامل برزرخی از منظر عقل و نقل؛ فصل چهارم: خیرات و چگونگی تأثیر آن در تکامل برزخی.
  
  
  
میقات حج (فصلنامه علمی-ترویجی)
شماره 93، پاییز 1394، 174صفحه، وزیری
نشر: اردیبهشت 1395
شماه نود و سوم فصلنامه "میقات حج" که نخستین شماره علمی-ترویجی این نشریه نیز هست و ویژه فاجعه منا است شامل هشت مقاله علمی درباره ابعاد حقوقی، فقهی، کلامی و تاریخی این فاجعه است. عناوین مقالات: نگاهی به عرصه های پژوهشی فاجعه منا؛ گزارش واقعه منا؛ مکان های مقدس در آموزه های اسلامی و حقوق بین الملل؛ بسترهای حمایتی از حجاج آسیب دیده در پرتو مسئولیت بین المللی دولت عربستان؛ اجرت نایب جان باخته در فاجعه منا؛ حادثه منا و قضا و قدر الهی (نقد توجیه وهابیت)؛ نگاهی به تاریخ منا و حوادث آن؛ مهاجران الی الله.
  
  
  
زیارتگاه‌های عراق : معرفی زیارتگاه های مشهور در کشور عراق
نوشته محمدمهدی فقیه بحرالعلوم و احمد خامه یار ، نشر مشعر،  2 جلد، وزیری.
نشر: فروردین و اردیبهشت 1395
در اين پژوهش، تلاش شده تا همه زيارتگاه‌هايي كه در منابعِ در دسترس به آنها اشاره شده است، بررسي شود. در بررسي هر زيارتگاه، آدرس، شرح حال صاحب زيارتگاه، بررسي اعتبار و سند زيارتگاه، تاريخچه و توصيف معماري آن، بيان شده است.
این مجموعه به معرفی 440 زیارتگاه و مکان مقدس در 18 استان عراق پرداخته است. در جلد اول که اختصاص به زيارتگاه هاي چهار استان نجف، كربلا، بغداد و صلاح الدين دارد، 184 زيارتگاه و در جلد دوم، 256 مزار دیگر که در استان های اربیل، انبار، بابل، بصره، دهوک، دیالی، دیوانیه، ذی قار، سلیمانیه، کرکوک، مثنی، میسان، نینوا و واسط قرار دارند، معرفی شده است.
گفتنی است در انتهای هر جلد تصاویری از بقاع متبرکه آمده است و در مجموع 433 تصویر در دو جلد کتاب منتشر شده است.
  
  
آرمیدگان بقیع
نوشته علی اکبر نوایی، نشر مشعر، 408صفحه، وزیری.
نشر: فروردین 1395
این کتاب، مجموعه مقالات منتشر شده در 18 شماره نشریه میقات حج است که با عنوان "خفتگان در بقیع" طی سالیان اخیر در این مجله منتشر شده است. در این مقالات که به صورت سلسله وار از شماره 65 این نشریه منتشر شده و تاکنون نیز ادامه دارد، صحابه و بزرگان مدفون در بقیع معرفی شده اند. در این کتاب، این مقالات با تدوین مجددی در پنج بخش دسته بندی شده اند. فصل اول: بقیع و جایگاه آن؛ فصل دوم: صحابه راستین پیامبر (ص)؛ فصل سوم: دیگر صحابه پیامبر؛ فصل چهارم: وابستگان و خویشاوندگان پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)؛ فصل پنجم: همسران پیامبر (ص).
  
  
  
بررسی تطبیقی خصائص النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) از نگاه فریقین
نوشته سیدمحمد نقیب، 280صفحه، وزیری.
نشر: فروردین 1395
در این کتاب که رساله سطح چهار نویسنده در حوزه علمیه قم است و از جمله آثار برگزیده در جشنواره کتاب سال حوزه است، موضوع خصائص النبی (ص) بررسی شده است. آنچه در این نوشتار پژوهش می شود، خصائصی است که با استناد به آیات قرآن، استنباط شده اند. پس از آن، دیدگاه دانشمندان شیعه و اهل سنت، مورد بررسی و تطبیق قرار گرفته و در مواردی، نقد و ایراد، انجام شده و در پایان، نظریه برگزیده، بیان شده است.
  
  
  
شخصیت و امامت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در اشعار اهل سنت قرن اول هجری
نوشته حافظ زنجانی، 448صفحه، وزیری.
نشر: فروردین 1395
در اين تحقيق ديدگاه شعرا و ادباي اهل‌سنت قرن اول هجري درباره شخصيت حضرت علي (ع) بررسي و تحليل شده است. محقق علت انتخاب اشعار شعراي قرن اول در عنوان تحقيق را اين دانسته است كه بسياري از آنها علي (ع) را از نزديك ديده ‏اند يا اوصاف و ويژگي‏هاي شخصيتي آن حضرت را با يك واسطه از افراد مطمئن شنيده ‏اند. ازاين‌رو سخنان و سروده‌هايشان از اِتقان و استحكام بيشتري در معرفي چهره تابناك حضرت علي (ع) برخوردار است. مطالب اين كتاب در چهار بخش سامان يافته است.
  
  
 
 
 تفکیک بر اساس زمان انتشار
۱۳۷۱۱۳۷۲۱۳۷۳۱۳۷۴۱۳۷۵۱۳۷۶
۱۳۷۷۱۳۷۸۱۳۷۹۱۳۸۰۱۳۸۱۱۳۸۲
۱۳۸۳۱۳۸۴۱۳۸۵۱۳۸۶۱۳۸۷۱۳۸۸
۱۳۸۹۱۳۹۰۱۳۹۱۱۳۹۲۱۳۹۳۱۳۹۴