العربیه| یکشنبه|28 بهمن 1397|11 جمادی الثانی 1440
تعداد بازديد:786

فراهم شدن زمينه طواف خانه حق / روزبه بركت رضايي

تاريخ انتشار:21/01/1396
 مدتي است اصل و ضرورت رفتن به حج تمتع ناخواسته توسط برخي افراد مورد تشكيك قرار مي‌گيرد؛ به خصوص پس از اتفاقاتي كه در حج دو سال گذشته رخ داد و سبب شد تا شماري از حجاج ايراني و غيرايراني به شهادت برسند. پرواضح است كه زايران خانه خدا فقط به دستور الهي سرتعظيم فرود آورده رهسپار دياري خشك و بي‌آب و علف مي‌شوند كه يادآور توحيد و اقتدا به ابراهيم خليل و انبياي‌الهي است.
در سال جاري به همت مسئولان جمهوري اسلامي ايران مقدمات سفر حجاج، باعزت و كرامت فراهم شد. حضور نمايندگان مكتب اهل بيت (ع) در ميان مسلمانان جهان اسلام بهترين تبليغ عملي و زينت‌بخش آن خواهد بود و صد البته مظلوميت 464 شهيد منا و 12 شهيد حادثه جرثقيل مسجدالحرام با صداي بلند واگويه خواهد شد.
 درحال حاضر يك ميليون و ۳۰۰ هزار نفر از پدران و مادران ايراني سال‌هاست در انتظارند تا واجب الهي خود را انجام دهند، فرهيختگان و رسانه‌ها مي‌بايست زمينه‌هاي فكري بدرقه پرشور و معنوي زايران ايراني را در مرداد 96 فراهم سازند.
جالب است بدانيم، در دو كتاب وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل، بيش از ۹۱۵۰ حديث درباره جايگاه و احكام حج وجود دارد كه نشان‌دهنده اهميت آن در دين اسلام است. در روايتي آمده است: مردى بر امام كاظم (ع) وارد شد. امام از او سؤال فرمودند: به عزم حج آمده‌اى؟ عرض كرد: بله. فرمودند: آيا مى‌دانى براى آدم حج كننده چه فضيلتى است؟پاسخ داد: خير، حضرت فرمودند: كسى كه به حج بيايد و برگردد و بيت را طواف كند و دو ركعت نماز به‌جاآورد، خدا مى‌نويسد براى او ۷۰ هزار حسنه و محو مى‌كند از او ۷۰ هزار سيّئه و بالا مى‌برد براى او ۷۰ هزار درجه و مى‌پذيرد شفاعت او را دربارۀ ۷۰ هزار خانواده و قضا مى‌كند براى او ۷۰ هزار حاجت و مى‌نويسد براى او ثواب آزاد ساختن ۷۰ هزار بنده كه قيمت هر بنده‌اى ۱۰ هزار درهم باشد. 
البته بايد متوجّه بود كه ترتّب اين همه فضيلت و ثواب بر حج، مشروط به شرايطى است كه بايد فرد حج گزار به تمامي آن‌ها عمل كرده و پايبند باشد.

✍حجت الاسلام و المسلمين روزبه بركت رضايي/مسئول پايگاه اطلاع رساني حج