کتابهای منتشر شده پژوهشکده در سال 1394 
                
بدعت های بنی امیه در دین
نوشته خدارحم مرادی، 148صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1394
در کتاب حاضر، بعد از بيان معناي بدعت به بدعت‌هاي بني‌اميه در اسلام و مبارزاتي که اهل بيت(ع) با اين پديده شوم کرده‌اند، مي‌پردازد.مجموعه حاضر پاسخگوي چند پرسش اساسي است: بدعت چيست؟ اسباب آن كدامند؟ چه مسائلي زمينه‏هاي بدعت‏گذاري در اسلام را پديد ميآورد؟ سرنخ‏ها و پيشينه بدعت‏گذاري در اسلام چيست؟ بني‏اميه [به ويژه معاويه و يزيد] چه نقشي در بدعت‏گذاري و رواج آن بين مسلمانان داشتند؟
  
  
  
تقابل سلفی گری با شیعه و اهل سنت
نوشته سیدمحمد کثیری، ترجمه علی زمانی، جلد اول، 200صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1394
این کتاب ترجمه کتاب «السلفية بين اهل السنة والاماميه»، تأليف سيد محمد کثيري است. نویسنده با رويکردي تاريخي ـ کلامي که مبتني بر پژوهشي تحليلي و تحقيقي است، عقايد سلفيه حشويه و وهابيت را بررسي و ريشه‌يابي کرده است. وی اطلاعات تاريخي، کلامي، تفسيري، حديث‌شناختي، سياسي و جامعه شناختي ارزشمندي را پيش روي خواننده گرامي قرار مي‌دهد. بخش اول کتاب، به تبيين مفاهيم سلف، حشو، اهل‌سنت و شيعه مي‌پردازد و در ادامه، نقش مذهب حنبلي در پيدايش حشويه و همچنين تلاش ابن تيميه در بازسازي انديشه حشوگرايي را بررسي مي‌کند. بخش دوم آن که جلد دوم کتاب را تشکيل مي‌دهد (در دست چاپ) به بيان تعارض‌‌هاي ميان سلفيه با اهل‌سنت و شيعه اختصاص دارد.
  
  
  
نقد مبانی  و آرای وهابیت (از دیدگاه محمدسعید رمضان البوطی، حسن بن فرحان مالکی، محمد بن علوی مالکی و حسن سقاف)
علی رئیسی، 312صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1394
در پژوهش حاضر که رساله علمي نگارنده در دوره تخصصي سطح سه (کارشناسي ارشد) کلام است، سعي شده است به‌جاي تکرار سخنان ناقداني مانند احمد زيني دحلان، سليمان بن عبدالوهاب و... که بارها در کتب نقد وهابيت بيان شده است، نگاهي به منتقدان معاصر داشته باشد. منتقداني که برخي از آنان، هنوز به روش سلفي‌گري پايبندند و در مدارس و فضاي عربستان سعودي رشد يافته‌اند مانند شيخ حسن بن فرحان مالکي و محمد بن علوي مالکي. دو شخصيت ديگر اين تحقيق، يکي شهید محمد رمضان البوطي است و ديگري حسن بن سقاف اردني است. هر دو از عالمان قابل احترام در مناطق مختلف جهان اسلام و به طور خاص در بلاد شام هستند.
  
  
  
تاریخ نقبای مکه و مدینه
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 156صفحه، رقعی.
نشر: اسفند 1394
در کتاب پيش‌ رو، پس از بيان مختصر درباره تاريخ نقابت سادات و وظايف نقيب، با فهرستي از نقباي مکه مکرمه و مدينه منوره روبه‌رو مي‌شويم که مؤلف محترم، آنها را از منابع نسبي گرد آورده و از آنجا که موضوع کتاب، نقباي حرمين شريفين است، مؤلف خدمات نقباي اشراف را در اين دو حرم بيان کرده است.
  
  
  
پژوهشی پیرامون اقتدای به عامه
حمید کمالی اردکانی، 212صفحه، رقعی.
نشر: بهمن 1394

در این نوشتار، اقتدا به امام جماعت غیرشیعی مورد نقد و بررسی قرار گرفته و فتاوا و دیگاههای فقهای عظام در این باره آمده است. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول به مفاهیم و کلیات اختصاص دارد. در بخش دوم حکم اولی اقتدا به عامه از نظر تکلیفی و وضعی مورد بررسی قرار گرفته است و بخش سوم که مهمترین بخش کتاب است، به بررسی حکم ثانوی اقتدای به عامه می پردازد. در این بخش دو قول عمده، یعنی صحت اقتدای حقیقی و دیگری بطلان اقتدای حقیقی و لزوم قرائت و اقتدای صوری مطرح و روایات هر یک به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
  
  
  
فصلنامه میقات الحج، شماره 44، محرم الحرام 1437ق.
نشر: دی 1394
شماره 44 نشريه عربی ميقات الحج شامل هفت مقاله زیر است:
ذات عرق، ميقات أهل العراق و غيرهم / آية الله جعفر سبحاني؛  موارد عصر الرسالة الغنائم نموذجاً / محسن اسدي؛  فضائل الحرمين الشريفين في تراث أهل البيت / محمدعلي مقدادي؛ شخصيات من الحرمين الشريفين؛ الأنصاريّان: ابناء نجف / حسن الحاج؛  في رحاب سلسلة ذخائر الحرمين الشريفين / محمدحسن واعظ؛  مقتطفات من رحلة الحج لأبي القاسم القندهاري؛ الأماكن المقدسة في المدينة المنورة / احمد خامه يار؛ الحج في الدبي العربي
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 92، تابستان 1394
نشر: دی 1394
شماره 92 نشريه ميقات حج شامل مقالات زير است:
فرآيند انتقال آموزه هاي اخلاقي و تربيتي در حج / شعيب ياري و زهرا معيني؛ بررسي فقهي شرايط نايب در حج (2) / تقي واردي؛ بررسي فقهي حج كودكان / ولي الله ملكوتي فر و اعظم السادات كوشكي و علي حمزه؛ خفتگان در بقيع (21) / علي اكبر نوايي؛ حرم مطهر نبوي: پژوهشي تاريخي اسنادي (بخش دوم) / احمد محمد شعبان و ابراهيم محمد الجهني، ترجمه حامد فقيهي؛ راه عتبات به حج و هزينه هاي آن (بخشي از رساله مسالك السالكين) / كيكاووس ميرزا، فرزند فتحعلي شاه؛ به كوشش رسول جعفريان؛ بررسي تاريخي روابط ايران و عربستان در موضوع حج / پژوهشكده حج و زيارت
  
  
  
حج در آینه تاریخ: مجموعه مقالات تاریخی فصلنامه میقات حج
پژوهشکده حج و زیارت، 2 جلد، وزیری.
نشر: دی 1394
این کتاب، شامل مقالات تاریخی منتشر شده در حدود 90 شماره نشریه میقات حج است. مقالات جلد نخست این کتاب عبارتند از: حج در امتداد زمان؛ حج در رهگذر تمدن­ها؛ سیر تاریخی حج در قرآن؛ انحرافات مناسک حج در عصر جاهلیت؛ حوادث تاریخی مکه ؛ والیان مکه(از صدر اسلام تاکنون)؛ تحقیقی پیرامون شعب ابی طالب؛ فتنه قرامطه در مکه؛ پیشینه تاریخی طواف؛ نبرد بدر؛ جامعه شیعه در مدینه منوره؛ موقعیت یهود در مدینه؛ یهودیان مدینه؛ گروههای عمده یهودی در مدینه؛ بنوقریظه سومین گروه یهودی در مدینه.
  
  
  
بقیع در بستر تاریخ: ترجمه کتاب بقیع الغرقد
محمدامین پورامینی، ترجمه حسن سجادی پور، 352صفحه، وزیری
نشر: دی 1394

متن اصلی و عربی این کتاب در سال 1386 با عنوان «بقیع الغرقد» توسط نشر مشعر منتشر شده است. نویسنده در این کتاب  به بررسي تاريخ بقيع و شخصيت‌شناسي افراد مهم مدفون در آن مي‌پردازد. از ديد نويسنده، هر جامعه‌اي در حفظ آثار و تمدن گذشتگان خود حسّاس است و چنانچه اين آثار و تمدن به عقايد و مذهب آنان مرتبط باشد، سعي آنان در نگهداري آنها فزوني مي‌گيرد. بقيع نيز از مکان‌هاي يادآور تاريخ و تمدن اسلامي است. عنوان‌هاي فصول دوازده گانه کتاب عبارتند از:  دانستنی های بقیع؛ بوستان بقیع یا بقیع الغرقد؛ پیامبر خدا (ص) و بقیع؛ عترت پیامبر (ص) و بقیع؛ صحابه و بقیع؛ مشاهیر مدفون در بقیع؛ امامان بقیع (ع)؛ فضیلت زیارت امامان بقیع (ع)؛ دیگر دفن شدگان در بقیع؛ اماکن موجود در بقیع؛ وقایع بقیع؛ بقیع در شعر عربی.
  
  
  
منشور معنویت: پیام های حضرت آیت الله جوادی آملی به حجاج بیت الله الحرام از سال 1389 تا 1393
تحقیق و پژوهش حسن اردشیری لاجیمی، 144صفحه، پالتویی
نشر: آبان 1394
محقق در این كتاب به جمع‌آوری و تحقیق پیام‌های آیت الله جوادی آملی از سال 1389 تا 1393ه‍ .ش به كنگره حج پرداخته است. همچنین جملات و اصطلاحاتی كه به جهت صبغه عرفانی برای عموم حج‌گزاران و علاقه‌مندان به اسرار حج، نیاز به توضیح داشته است، توسط محقق با استفاده از آثار حضرت آیت‌الله جوادی آملی و دیگر متون عرفانی، توضیح و تفسیری برای آنها آمده است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
تحليل محتوايي زيارتنامه ها: با رويكرد اخلاقي-تربيتي
مجتبي حيدري، 294صفحه، وزیری
نشر: آبان 1394  
در زيارتنامه‌هاي امامان معصوم (ع)، محورهايي وجود دارد كه در بيشتر زيارتنامه‌ها مشترك است. البته محورهايي نيز وجود دارد كه مخصوص زيارتگاه و امام خاص مي‌باشد. نویسنده سعی کرده اين محورها و مفاهيم غني را در پژوهشي با عنوان «تحليل محتوايي زيارتنامه‌ها» شناسايي و با رويكرد اخلاقي ـ تربيتي تبيين كرده و نتيجه آن را پيش‌روي علاقه‌مندان به مكتب اهل بيت (ع) قرار داده است. این کتاب در هشت فصل سامان یافته است.
متن کامل: pdf  
  
  
  
فصلنامه میقات حج، شماره 91، بهار 1394
نشر: مهر 1394
در اين شماره، 9 مقاله در  حوزه هاي اخلاقي، فقهي، تاريخي و جغرافيايي حج آمده است. اطلاعات مقالات اين شماره: «تحليلي معنا‌شناختي از كعبه معظّمه»،  اصغر عزيزي‌پور ؛ «بررسي فقهي شرايط نايب  در حج(بخش اول) »، سيد تقي واردي؛ «چگونگي شستن صورت در وضو نزد فريقين»، علي قمي؛ «طومارِ گواهينامه حج از سده نهم هجري در موزه بريتانيا»، احمد خامه‌يار؛ «حرم مطهر نبوي: پژوهشي تاريخي اسنادي (بخش اول)»ٰ احمد محمد شعبان- ابراهيم محمّد الجهني / حامد فقيهي؛ «درنگي بر كتاب «المكاتَباتُ المكّية»»، حسين واثقي ؛ «دو رساله در حج»، رسول جعفريان ؛ «موقوفات صحابه»، محمد علي چناراني؛ «فن مناظره يا صنعت ششم) (3) »،محمد باقر شريعتي سبزواري  
  
  
  
اصول و روش های تربیت در مناسک حج
حافظ نجفی، 280صفحه، وزیری.
نشر: مهر 1394
این کتاب با هدف بیان بُعد تربیتی حج و نقش این فریضه الهی در سازندگی روح و جان انسان، در سه فصل نگاشته شده است: فصل نخست: کلیات و مفاهیم؛ فصل دوم: مبانی و اصول تربیت دینی؛ فصل سوم: جایگاه تربیت در مناسک حج.
متن کامل:  pdf
  
  
  
بقیع  در آینه تاریخ: مجموعه مقالات فصلنامه میقات حج پیرامون بقیع
جمعی از نویسندگان، 284صفحه، وزیری
نشر: مهر 1394
این کتاب شامل هشت مقاله درباه بقیع و ابعاد آن است که قبلا در فصلنامه «میقات حج» منتشر شده است. اطلاعات مقالات عبارتند از: «مزار بقیع» نوشته علی اکبر حسنی؛ «تخریب بقیع به روایت اسناد» نوشته سیدعلی قاضی عسکر؛ «تاریخ حرم ائمه بقیع» نوشته محمدصادق نجمی؛ «حرم جناب ابراهیم فرزند رسول خدا(ص)» نوشته محمدصادق نجمی؛ «حرم همسران و دختران رسول خدا(ص)» نوشته محمدصادق نجمی؛ «بقعه عقیل بن ابی طالب و ابوسفیان بن حارث» نوشته محمدصادق نجمی؛ «بقعه حلیمه سعدیه و صفیه عمه رسول خدا(ص)» نوشته محمدصادق نجمی؛ «بقعه اسماعیل فرزند امام صادق (ع)» نوشته محمدصادق نجمی.
متن کامل:  pdf
  
  
  
حج 32؛ حج گزاري سال 1432 ق. برابر با سال 1390ش. : روزشمار سفر به سرزمين رازها و رمزها
عبدالرسول هاجري، 867صفحه، وزیری.
نشر: مرداد 1394
‏گزارشي از روند حج گزاري سال ۱۴۳2 قمري/۱۳۹0 شمسي است. نویسنده گزارش خود را در يك مقدمه، پنج فصل، اختتاميه و ملحقات، تنظيم كرده است. در فصل اول كتاب، به تحليل و تبيين مطالبات رهبري در ديدار با حجاج و كارگزاران حج و اخبار و گزارش‌هاي خبري درباره هفته حج و پيش از عزيمت زائران به عربستان پرداخته شده است. فصل دوم به وقايع‌نگاري روزانه حج 90 اختصاص دارد. فصل سوم درباره گزارش گفت‌وگو با گروهي از صاحب‌نظران، پيش‌كسوتان، مديران و كارگزاران حج و آشنايي با ديدگاه‌هاي آنان است. فصل چهارم آشنايي با حجم عظيم فعاليت‌هاي آشكار و پنهان ستاد حج جمهوري اسلامي ايران، براي برگزاري حجي آرام و مطلوب است. در فصل پنجم، با بازنگري در عمليات، عناصر و مؤلفه‌هاي حج، به مهم‌ترين آسيب‌ها و راهكارهاي برون‌رفت از آنها پرداخته شده است.
 
  
  
  
پیش درآمدی بر فرهنگ نامه اسرار و معارف حج [ترجمه ترکی استانبولی]
معاونت امور روحانیون، حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، ترجمه تورگوت اتام، 366ص، وزيري.
نشر: مرداد 1394
اين كتاب متن آموزشي براي روحانيان کاروان‌هاي حج است و به بيان اسرار و معارف حج مي‌پردازد و چنين موضوعاتي در بردارد: تعريف واژه‌ها و اصطلاحات؛ ضرورت طرح مباحث اسرار و فلسفه مناسک حج؛ منطق و روش پرداختن به بحث «فلسفه اسرار حج»؛ منابع و روش قرآن در بيان احکام و فلسفه و اسرار آن؛ روش اهل‌بيت در بيان احکام و فلسفه و اسرار آنها؛ سيره و روش بزرگان مذهب در موضوع اسرار و حکمت‌ها؛ نماي کلي حج در قرآن.
متن کامل:  pdf
  
  
  
فتاوا و نظرات مراجع عظام تقلید و اندیشمندان اسلامی پیرامون حرمت تکفیر مسلمانان و اهانت به مقدسات مذاهب ‏اسلامی [ترجمه ترکی استانبولی]
پژوهشکده حج و زیارت، ترجمه تورگوت آتام، 108 صفحه، پالتویی
نشر: مرداد 1394
اثر حاضر ترجمه ترکی استانبولی از کتاب « فتاوا و نظرات مراجع عظام تقلید و اندیشمندان اسلامی پیرامون حرمت تکفیر مسلمانان و اهانت به مقدسات مذاهب ‏اسلامی » است. در این کتاب علاوه بر فتاوای مراجع معظم تقلید و نظرات برخی از اندیشمندان و علمای اسلام، به بررسی اجمالی فتنه تکفیر اهل قبله از نگاه ‏قرآن، روایات و اندیشمندان اسلامی می‌پردازد. امید که با همّت و مساعدت تمامی علمای جهان اسلام، شاهد نابودی فتنه تکفیر در دو حوزه ‏اندیشه و عمل در جهان اسلام باشیم. گفتنی است این اثر علاوه بر زبان فارسی به زبانهای عربی و اردو نیز ترجمه و منتشر شده است. 
  
  
  
مراجع عظام تقلید اور دانشوران اسلامی کی نظیر میس تکفیر مسلمین و توهین مقدسات اسلامی [ترجمه اردو]
پژوهشکده حج و زیارت، 80 صفحه، پالتویی
نشر: مرداد 1394
اثر حاضر ترجمه اردو از کتاب « فتاوا و نظرات مراجع عظام تقلید و اندیشمندان اسلامی پیرامون حرمت تکفیر مسلمانان و اهانت به مقدسات مذاهب ‏اسلامی » است. در این کتاب علاوه بر فتاوای مراجع معظم تقلید و نظرات برخی از اندیشمندان و علمای اسلام، به بررسی اجمالی فتنه تکفیر اهل قبله از نگاه ‏قرآن، روایات و اندیشمندان اسلامی می‌پردازد. امید که با همّت و مساعدت تمامی علمای جهان اسلام، شاهد نابودی فتنه تکفیر در دو حوزه ‏اندیشه و عمل در جهان اسلام باشیم. گفتنی است این اثر علاوه بر زبان فارسی به زبانهای عربی و اردو نیز ترجمه و منتشر شده است. 
متن کامل:  pdf
  
  
  
نقش شیعه در تاریخ نگاری اسلامی: بررسی و نقد «اثر التشیع على الروایات التاریخیه فی القرن الاول الهجری»
محمد غفوری، 216صفحه، رقعی
 نشر: مرداد 1394
نقد و بررسی کتاب «اثر التشیع على الروایات التاریخیه ...» نوشته عبدالعزیز نورولی است. در این کتاب، که رساله دکترای نورولی در دانشگاه مدینه در سال 1415 است، شیعه به تاریخ سازی، جعل و تحریف گزارش های تاریخی متهم می شود. از نظر نورولی هر گزارش با محتوای شیعی و ذکر نام فردی شیعه یا منتسب به تشیع در سند روایت، نشان دهنده ساختگی بودن آن خبر است و نباید به آن اعتنا کرد. در کتاب «نقش شیعه در تاریخ نگاری اسلامی» نویسنده کوشیده ادعاها و استنادات نورولی را با شیوه های علمی و تاریخی از حیث روش و، اسناد و محتوا بیازماید.
متن کامل:  pdf
  
  
  
توحید افعالی از نگاه مذاهب و فرق اسلامی
حسن ترکاشوند، 208صفحه، رقعی
نشر: مرداد 1394
از اقسام توحيد که انسان موحد در حوزه انديشه و نظر بايد اعتقاد به آن داشته باشد، توحيد افعالي است. هريک از فرق اسلامي و انديشمندان مسلمان، در بيان حقيقت آن و مسائل مربوطه‌اش، مانند رابطه‌ توحيد افعالي با نظام علّيت، اختيار انسان، شرور و... ديدگاه‌هاي متفاوتي مطرح کرده‌اند. در اين نوشتار ضمن گزارش و ارزيابي اجمالي ديدگاه مذاهب اسلامي در اين باره، به ارزيابي ديدگاه فرقه وهابيت نيز پرداخته شده است؛ زيرا مبناي بسياري از تفکرات انحرافي اين جريان، فهم نادرست آنان از اين حقيقت است. 
متن کامل:  pdf 
  
  
  
حج و انقلاب اسلامی (مجموعه مقالات)
به کوشش مسعود معینی ­پور، 580صفحه، وزیری
نشر: مرداد 1394
این کتاب شامل 17 مقاله از نویسندگان مختلف است که به بررسی تأثير و تأثرات متقابل حج و انقلاب اسلامي پرداخته­اند. این مقالا بر حسب موضوع در چهار بخش آمده است. عناوین موضوعات هر بخش اینگونه است: بخش اول: نگاه به انقلاب اسلامي و حج با رويکرد تمدني؛ بخش دوم: واکاوي تأثيرات حج بر انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران؛ بخش سوم: واکاوي تأثيرات انقلاب و جمهوري اسلامي بر حج؛ بخش چهارم: ظرفيت‌هاي کنگره حج براي صدور انقلاب. 
متن کامل:  pdf 
  
  
  
صفات خبری در اندیشه اسلامی (با رویکرد نقد وهابیت)
غلامرضا رضایی، 268صفحه، وزیری
نشر: مرداد 1394
این كتاب به بررسي و نقد ديدگاه وهابيت در مسئله تأويل صفات خداوند مي‌پردازد و از آنجا كه تفكر وهابيت بر مبناي انديشه‌هاي ابن‌تيميه بنا شده است، به آراي ابن‌تيميه توجه بيشتري شده است. نویسنده تلاش کرده به این پرسش ها پاسخ دهد: دلالت صفاتی مثل يد، وجه، استواي بر عرش، آمدن، خنديدن و مانند آن که در قرآن و احادیث به خداي متعال نسبت داده شده و نیز اسما بر خداي متعال چگونه است؟ آيا ظاهر اين الفاظ مراد است، يا معنايي ديگر اراده شده است؟ اگر معاني ديگري اراده شده است، آن معاني كدام‌اند؟
متن کامل:  pdf
  
  
  
فصلنامه فرهنگ زیارت، شماره 22، بهار 1394
نشر: مرداد 1394
شماره بيست و دوم نشريه «فرهنگ زيارت» كه ويژه بهار 1394 است شامل مقالات و گزارشهايي در حوزه هاي  اسرار و معارف زيارت، تاريخ و رجال، اماكن و آثار زيارتي و معرفي كتاب است. عناوين مقالات عبارتند از: پيام هاي منبر امام حسين (ع)؛ عباس (ع) در كربلا؛  فرهنگ نامه زيارت؛  سيره و تفكرات تقريبي آيت الله العظمي بروجردي (ره)؛  ابعاد پيدا و پنهان زيارت در گفتگو با آيت الله ابراهيم اميني؛ حذيفه بن يمان، صحابي بزرگ پيامبر (ص) و اميرالمؤمنين (ع)؛  مباشران و دستياران قتل امير مؤمنان (ع)؛ اولين ها در كربلا؛ حركت فرهنگي و ادبي در كربلا؛  زيارت در نگاه زيديه؛ شعر (زيارت در ادبي فارسي)؛ گذر و نظري بر كتاب «بيوتات كربلا»؛ معرفي بزرگان كوفه در كتاب «اعلام كوفه»
  
  
  
همسفر: ره توشه زائران عتبات عالیات
جمعی از نویسندگان، 420صفحه، وزیری
نشر: مرداد 1394
مجموعه ­ای از برخی نوشته های نویسندگان مختلف درباره ابعاد سفر به عتبات و زیارت قبور ائمه مدفون در این سرزمین است. این کتاب، جهت برآورده کردن نیاز روحانیون کاروان های عتبات تهیه و تدوین شده است. در این کتاب، نخست فصلی درباره «آداب سفر» آمده و آنگاه مطالب، بر اساس شهرهای زیارتی سامان یافته است. 
متن کامل:  pdf
  
  
  
آرامگاه عقیله بنی‌هاشم: پژوهشی تحلیلی ـ تاریخی/ ترجمه:مرقد العقیلة زینب(س) فی میزان الدراسة والتحقیق والتحلیل
نوشته محمد حسنین السابقی، ترجمه حسین طه‌نیا، 320صفحه، وزیری
نشر: مرداد 1394
تحقیق و پژوهشی درباره محل دفن و زیارتگاه بانوی بزرگوار، حضرت زینب کبری (س)، است. این موضوع در قرن اخیر، در نتیجه توجه روزافزون زائران مسلمان به زیارت دو مرقد منسوب به ایشان در حومه دمشق و قاهره، مورد توجه برخی از پژوهشگران بوده است.این تحقیق که برای نخستین بار در سال 1399 قمری منتشر شده است را شاید بتوان گسترده ­ترین پژوهش در این زمینه دانست.
متن کامل:  pdf
  
  
  
فقه الحج: دراسة فقهیة مقارنة بین المذاهب الاسلامیة
شیخ محمدمهدی نجف، 500صفحه، وزیری
نشر: تیر 1394
رویكردی تطبیقی در بیان مسایل فقهی حج، مطابق با نظریه‌های فقهی شیعه امامیه و فقه مذاهب اربعه اهل‌سنت است. نگارنده احکام و مناسک حج را همراه با ادله فقهی آن‎ها بیان داشته و موارد اتفاق و اختلاف نظر فقهای شیعه و اهل‌سنت را منعكس كرده است. وی با رویكردی مقایسه‌ای و با هدف نزدیك كردن دیدگاه‌های مذاهب اسلامی به یكدیگر، به بیان این مسایل همت نموده است.
  
  
  
مناسک همراه: گزیده­ ای از مناسک حج سال 1394
گروه فقه و حقوق پژوهشکده حج و زیارت، 144 صفحه، جیبی
نشر: تیر 1394
این کتابچه، گزیده­ ای از مناسک حج (ویرایش 1394) است که برای روحانیون کاروان­های حج تدوین شده است. در این مناسک همراه، فتاوای 14 تن از مراجع عظام تقلید، آیات عظام: امام خمینی، خویی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، تبریزی، بهجت، سیستانی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، سبحانی، موسوی اردبیلی، نوری هممدانی و مقام معظم رهبری ذکر شده است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
جغرافیای تاریخی مسیر امام علی (ع) به صفّین
احمد خامه یار، 152صفحه، رقعی
نشر: تیر 1394
موضوع این کتاب، بازشناسی مسیر لشکر امیر مؤمنان علی (ع) از کوفه تا صفّین، و مسیر بازگشت آن حضرت و منزلگاه‌های ایشان در طول این مسیرها، و نیز بازشناسی محل دقیق و موقعیت جغرافیایی کنونی منطقه صفّین است. داده‌ها و یافته‌های ارائه شده در قالب این کتاب، از یک سو مبتنی بر پژوهش کتابخانه‌ای و مستند به منابع تاریخی و جغرافیایی کهن و دست اول بوده؛ و از سوی دیگر مبتنی بر تحقیقات میدانی گسترده نگارنده این سطور بوده است که از بخش قابل توجهی از این مسیر، عمدتاً در خاک سوریه و نیز در مناطقی از خاک عراق، بازدید کرده است.
  
  
  
محمد بن زید علوی و فرزندش محمد: بررسی مزارات منسوب به ایشان
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 108 صفحه، رقعی
نشر: تیر 1394
محمد بن زید علوی معروف به محمد الاکبر و مشهور به مؤید بالله، با قیام جاودانه خود، برگی بر صفحات تاریخ شیعه افزود و باعث شگفتی مأمون، خلیفه عباسی شد. در برخی منابع از او به عنوان یکی از ائمه زیدیه یاد شده است.  در این کتاب زندگینامه و مزارات منسوب به او و نیز فرزندش، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
  
مجموعه مقالات اربعین
جمعی از نویسندگان، به کوشش پژوهشکده حج و زیارت، 520صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1394
مجموعه مهمترین مقالات نوشته شده درباره اربعین حسین در نشریات علمی کشور است. این کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش نخست هجده مقاله از مجلات آورده شده و در بخش دوم بیست و دو مقاله مرتبط با اربعین از روزنامه ها انتخاب و منتشر شده است. همچنین «کتابشناسی توصیفی اربعین حسینی» به صورت مستقل در این مجموعه منتشر شده است.
متن کامل:  بخش اول  بخش دوم
  
  
  
مشهد النذور: مقبره عبيدالله از ذريه امام علي (ع) در بغداد
سيدمحمود ساماني، 76صفحه، رقعی.
نشر: تیر 1394
این کتاب درباره زيارتگاه «مشهد النذور» در بغداد، که مدفن عبيدالله بن محمد ابن عمر الاطراف بن علي، از نوادگان امام علي (ع) يا عبيدالله ابن محمد بن عمر الاشراف بن زين العابدين (ع) است، می باشد. هر دوي آنها، محدث و افراد مورد احترام شناسانده شده­اند. نویسنده به اقوال مختلف درباره فرد مدفون در مشهدالنذور پرداخته است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
گل بی­ خار : آسیب ­شناسی کتب اهدایی وهابیان در ایام حج [زبان اردو]
ذاکر عدنان درخشان، ترجمه سید احمدحسین حسینی، 104صفحه، رقعی.
نشر: تیر 1394
نویسنده در این کتاب به نقد کتاب‏هايي مي‌پردازد که وهابي‌ها آنها را به زائران بيت‌الله الحرام اهدا مي‌کنند. نويسنده چهل عنوان را از اين کتب برگزيده و در پنج فصل با عنوان‌هاي توحيد، نبوت، ميراث نبوي، امامت، مسلمانان، آنها را نقد کرده است.
متن فارسی این کتاب در سال 1387 با همین عنوان توسط نشر مشعر منتشر  شده است.
 
  
  
  
طواف نساء و جایگاه آن در فقه
حمید کمالی اردکانی، 248صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1394
بررسی فقهی طواف نساء و جمع آوری مسائل مرتبط با آن، موضوع این نوشتار است. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول مفاهیم و کلیات است. بخش دوم به اصل وجوب طواف نساء در اقسام حج و عمره، و نوع این وجوب و آثار آن پرداخته است. و در بخش سوم، احکام مترتب بر طواف نساء بحث و بررسی شده است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
سلام بر مدینه
مجید ملامحمدی، 144صفحه، جیبی.
نشر: تیر 1394
نویسنده در این کتاب کوشیده به زبان ساده نوجوانان را با برخی از اماکن مقدس و تاریخی مدینه منوره آشنا سازد. در ترتیب مکان هایی که در این کتاب آمده علاوه بر توجه به اهمیت مکان، محل جغرافیایی آن نیز لحاظ شده و تقریبا به ترتیب زیارتهای دوره سامان یافته است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
بقيع كي تخريب اور تعمير نو دستاويزات كي روشني ميس [ترجمه اردو کتاب «تخریب و بازسازی بقیع به روایت اسناد»]
تحرير سيدعلي قاضي عسكر، ترجمه سيد ضغيم عباس همداني، 172صفحه، پالتويی.
نشر: تیر 1394
بررسی وضعیت گذشته و حال قبرستان بقیع با تکیه بر اسناد معتبر است. کتاب حاضر ابتدا شرح حال مختصری از دفن‌شدگان معروف در بقیع ارائه کرده و سپس به تاریخ تخریب بقیع و بقاع متبرکه مدینه و مکه می‌پردازد و آن‌ها را به روایت اسناد تاریخی گزارش می‌کند. گزارش نویسنده بر مبنای واکنش‌های افراد و نهادهای مختلف به تخریب بقیع است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
زیارت از نگاهی دیگر
آیت الله ابراهیم امینی، 84 صفحه، پالتویی.
نشر: تیر 1394
اهميت زيارت آنگاه بيشتر روشن مي‌شود كه زائر پس از زيارت با توبه به درگاه پروردگار از گذشته غلط خود فاصله مي‌گيرد و با رويكردي جديد به زندگي و به دور از آلودگي به وطن بازمي‌گردد تا شرايط جديدي را بر زندگي خود و شعاع پيراموني آن حاكم سازد. در اين كتاب، حضرت آيت الله ابراهيم اميني زيارت را از اين نگاه مورد بررسي قرار داده‌اند. ايشان بخشي از آداب، شرايط و ظرافت هاي حج و زيارت معصومني (عليهم السلام) را بررسي كرده اند.
متن کامل:  pdf
  
  
  
زيارتگاه­های اهل بيت (عليهم السلام) جايگاه تعظيم شعائر الهی (ترجمه کتاب مشاهدنا و قبور اهل البیت (علیهم السلام))
محاضرات آیت الله شیخ محمد سند، نوشته محمد رجب عبدالوهاب، ترجمه مجتبی باقری، 280صفحه، وزیری.
نشر: تیر 1394
در اين كتاب بحثي قرآني، روايي، فقهي در جواز ساختن مشاهد و قبور اهل بيت عليهم السلام مطرح شده است. نويسنده پس از بيان ادله مخالفين در اين باره، ابتدا ادله قرآني و سپس ادله روايي در بناء قبور و ساختن عمارت براي اولياء الله را ذكر كرده است.
متن کامل:  pdf
  
  
  
حج در آینه فقه: مجموعه مقالات فقهی فصلنامه میقات حج از سال 1371 تا 1392
پژوهشکده حج و زیارت، 3 جلد، وزیری
نشر: تیر 1394
اهميت دانش فقه در مباحث مربوط به حج از يك سو و اتقان علمي مقالات نگاشته شده در اين فصلنامه از سوي ديگر گروه فقه و حقوق پژوهشكده را بر آن داشته تا مقالات فقهي اين نشريه را استخراج كرده و به ترتيب اعمال و مناسك حج چينش نمايد و آن را در قالب يك مجموعه سه جلدي با عنوان «حج در آينه فقه» منتشر كند تا پژوهشگران عرصه فقه الحج از مباحث انجام شده در اين رشته، كه پيشينه مباحث پژوهش فقهي و در برخي از موارد نوآوري و توليد علم به شمار مي‌رود آگاه شده و با تحقيقات جديد خود باعث پيشبرد اين دانش غني و كارآمد شوند.
متن کامل:   جلد اول  /   جلد دوم   /   جلد سوم   
  
  
  
پژوهشی فقهی پيرامون نماز زيارت
رضا سلم آبادی، 232صفحه، رقعی.
نشر: خرداد 1394
نماز زيارت، به عنوان يك عمل عبادي، موضوعي فقهي تلقي مي‌شود كه محل ابتلاي هر زائري است. بنابراين پاسخ به مسائل آن راهگشاي همه زائران مؤمن خواهد بود. سؤال اصلي درباره اين موضوع كه نگارنده در پي پاسخ آن بوده است، اين است كه آيا نماز زيارت، مشروعيت دارد؟ البته سؤالات متعدد ديگري نيز درباره اين موضوع، مطرح است؛ از جمله: حكم نماز زيارت از ادله متقن استفاده مي‌شود يا از باب «تسامح در ادله سنن» مي‌باشد؟؛ نماز زيارت براي چه كساني خوانده مي‌شود؟ معصوم يا غيرمعصوم؟!؛ ـ زمان آن چه وقت است؟ قبل از زيارت يا بعد از آن؟ و...
متن کامل:  pdf
  
  
حج در انديشه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري
عبدالناصر خليلي، ناصر سيدابراهيمي و علي خليلي، 308صفحه،‌ رقعی.
نشر: خرداد 1394
حج، يكي از مناسكي است كه امام خميني به عنوان ظرقيتي عظيمي بدان مي نگريست، چرا كه از نظر ايشان، قدرت و وحدت، تعامل و همدلي و آگاهي از اوضاع سرزمين هاي اسلامي، در موسم حج به وقوع مي پيوندد و ديگر ابعاد ظاهري و باطني، در اين مراسم باشكوه نمايان مي شود. مقام معظم رهبري نيز با تمركز بر تعاليم اسلامي و شفاف سازي به روز از مسائل و مشكلات ملت هاي مسلمان، نقش هدايتگري بزرگي را در به ثمر رساندن آرمان هاي حضرت امام داشته اند.
متن کامل:  pdf
  
  
  
سفرنامه عتبات، هند و حج
سيدمحمدحسين تقوي قزويني، 324صفحه، 1394.
نشر: حرداد 1394
گزارش مسافرت هشت ماهه مرحوم ميرزا سيدمحمد تقوي قزويني (1265-1358ش.)، از علماي قزوين، به سه كشور عراق، هند و حجاز مي­باشد. پس از اينكه اين اثر توسط بازماندگان مؤلف به پژوهشكده حج و زيارت ارائه شد، آقاي محمدعلي باقرزاده از سوي گروه تاريخ براي كار تصحيح آن انتخاب شد. سفر قزويني در روز 14 شعبان 1340 آغاز شده و تا 9 ربيع الثاني 1341 قمري به طول انجاميده است.
متن کامل:  pdf 
  
  
  
هدیة الزائرین
نوشته محمدهادی زائر طهرانی(متوفای بعد از 1321ق.)، تصحیح سیدمحمد موسوی نژاد، 216صفحه، رقعی.
نشر: حرداد 1394
رساله حاضر که اثری از مرحوم محمدهادی زائر طهرانی است، در عهد مظفرالدین شاه در سال 1321قمری در کربلا نوشته شده است. در این رساله که مرکب از نثر و نظم است، مشاهدات مؤلف و نیز تحقیقات وی از کتب معتبر تاریخی بیان شده، تاریخ مراکز زیارتی مانند مکه مکرمه و مدینه منوره و بارگاه های امامان و امامزادگان و نیز مدفونین در بارگاه­ها و نسب آنان و همچنین ساختمان­ها و گنبدها و تعمیرات صورت گرفته در آنها به طور مفصل ذکر شده است.
متن کامل:  pdf 
  
  
  
حج  ۳۱:‌ گزارشی از حج گزاری سال ۱۴۳۱ قمری  برابر با ۱۳۸۹ شمسی
به کوشش یعقوب توکلی، 300 صفحه، وزیری.
نشر: حرداد 1394
گزارشي از حج گزاري ايرانيان در سال ۱۴۳۱ قمري (۱۳۸۹ شمسي) است. در اين كتاب كه در پي سلسله گزارشات ساليانه‌اي به نام كتاب حج نگاشته شده، تلاش شده است تا با نگاهي از منظر ثبت وقايع و تأكيد بر تاريخي نمودن عناصر مختلف و بيان حس و حال و معنويت حاكم به فضاي اعمال حج به بيان فعاليتهاي مديريت امور حج و زيارت كشور جمهوري اسلامي بپردازد.
نويسنده در اين نوشتار،  تلاش نموده تا  تلاش ها و فعاليت‌هاي  مسئولين حج جمهوري اسلامي چه در بعثه مقام معظم رهبري و چه در سازمان حج و زيارت را حتي الامكان گزارش و ثبت نمايد.
متن کامل:  pdf 
  
  
  
فرماندهان تکفیر: آشنایی با شخصیت­ها و فتاوای بزرگان وهابیت
حمید محمدی صبور، 456صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1394
این کتاب، مجموعه مقالات نویسنده در سایت مشرق درباره شخصیتهای جریان تکفیری است. البته نویسنده علاوه بر آن مطاللب، مقالات جدیدی درباره ده شخصیت دیگر در کتاب آورده است. وی تلاش کرده با استفاده از منابع جریانهای تکفیری، دیدگاهها و فتاوای آنها را در موضوعات روز و جدید استخراج و نقد و بررسی کند. ابن تیمیه، ان قیم جوزی، محمد بن عبدالوهاب، بن باز، عبدالعزیز آل الشیخ، محمد ناصرالدین البانی، صالح بن فوزان، عبدالله بن جبرین و ابن عثیمین از جمله شخصیتهایی هستند که دیدگاهها و افکارشان در این کتاب بررسی شده است. 
متن کامل:  pdf 
  
  
  
حکیمه دختر امام جواد (علیه السلام) (متوفای پس از سال 274ق.) مدفون در حرم عسکریین
محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 140صفحه، رقعی
نشر: خرداد 1394
حکیمه، دختر امام جواد (علیه السلام)، از بانوان بزرگ و عظیم الشأن شیعه است. او از راویان برجسته شیعه است که محضر چهار تن از ائمه شیعه را درک نموده و به عنوان سفیر امام زمان (عج) در غیبت صغرا، خدمت می کرد. در این کتاب، افزون بر زندگانی حکیمه خاتون (علیها السلام)، به روایات و راویان از او نیز پرداخته شده است.
متن کامل:  pdf 
  
  
  
گاهنامه بینش، شماره 5، زمستان 1393
نشر: خرداد 1394
در پنجمين شماره گاهنامه بينش، پرونده «سلفيت و سلفيان» بررسي شده است. در اين شماره، گزارشي اجمالي از معنا و مفهوم سلف و سلفي گري، معرفي انواع گروههاي سلفي و تفاوت علمي و عملي آنها و نقد و بررسي انديشه سلفي هاي جهادي و نيز گزارشي اجمالي از مقالات ارائه شده در در همايش «السلفيه منهج شرعي و مطلب وطني» است كه در سال 1433 قمري در دانشگاه محمد بن سعود عربستان برگزار شده، به همراه نقد آنها است.
متن کامل:  pdf    
  
  
  
حج و ولایت فقیه
رضا عندلیبی و مهدی درگاهی، 244صفحه، وزیری.
نشر: خرداد 1394
محدوده ولايت فقيه در عرصه حج و زيارت و وظايف حاکم اسلامي در قبال اين مهم، مسئله‌اي است که تاکنون کتاب مستقلي در مورد آن نگاشته نشده است؛ ازاين‌رو نويسندگان تصميم گرفته­اند اين موضوع مهم و کاربردي، به صورت دقيق، بررسي فقهي شود و همه جوانب بحث، فارغ از پيش‌داوري يا گرايش سياسي، مورد بررسي موشکافانه علمي قرار گيرد.  ن.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
فصلنامه ميقات حج، شماره 90، زمستان 1393.
نشر: خرداد 1394.
این شماره شامل هشت مقاله در موضوعات اسرار و معارف حج،‌ فقه حج، تاريخ و رجال و اماكن و آثار است. عناوین مقالات:  معناشناسي محرمات احرام؛  صد و حصر نايب در حج؛ چگونگي انجام وضو نزد فريقين (3): مسح؛  خفتگان در بقيع (20): قله هاي رفيع بقيع: زينت پرستندگان، سجاد اهل بيت (ع)؛ رساله در ذراع مكه (تأليف حوالي سال 980 هجري)؛ مسجد و نقش آن در تأمين امنيت فردي و اجتماعي؛ حج ابراهيمي؛ فن مناظره: صنعت ششم (2)؛ فهرست راهنماي فصلنامه ميقات حج (90-81).
متن كامل:  pdf  
  
  
ابراهیم غمر، نواده امام حسن مجتبی (ع) و جد سادات طباطبایی
سیدمحمود سامانی و محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، 132صفحه، رقعی.
نشر: اردیبهشت 1394

معرفی شخصیت و ابعاد زندگانی ابراهیم غمر، از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) موشضوع این نوشتار است. وی از راویان شیعه و فردی ثقه و در نشر معارف اهل بیت (ع) کوشا معرفی شده است. نویسنده در سه فصل مطالبش را بیان کرده است. در فصل نخست به معرفی پدر ومادر، القاب، اوصاف و برخی ویژگیهای او پرداخته است. در فصل دوم، به چونگی شهادت و معرفی مرقد و بارگاه او شاراه داشته است. در فصل سوم هم نسل ابراهیم، که بیشتر آنان سادات طباطبایی هستند، بررسی شده است.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
ترور و خشونت؛ ويژه نامه گاهنامه بينش-شماره 4
به كوشش علي اصغر رضواني، 304صفحه، وزيري.
نشر: ارديبهشت 1394

گزارشي اجمالی از زمینه هاي تاريخی، سير تطور جريان ترور و نگاهی به عملكرد تكفيريان در بحرانهاي سياسي و اجتماعی امروز مسلمانان است. مطالب در پنج بخش آمده است: بخش نخست: نقد ترور و آدم کشی؛ بخش دوم: نقد خشونت و خشونت طلبی؛ بخش سوم: اخبار ترور و خشونت؛ بخش چهارم: گزارش ها؛ بخش پنجم: کتاب شناسی ترور و خشونت.
متن كامل:  pdf  
  
  
  
تبرک (مجموعه مقالات)
جمعی از نویسندگان، به کوشش گروه کلام پژوهشکده حج و زیارت، 192صفحه، رقعی.
نشر:‌ اردیبهشت 1394

در این مجموعه، هفت مقاله درباره «تبرک» که در نشریات علمی کشور به زبان فارسی منتشر شده است، گردآوری شده است. عناوین مقالات عبارتند از: «جایگاه تبرک در ادیان الهی« نوشته جعفر سبحانی؛ «تبرک» نوشته علی زمانی قمشه ای؛ «جایگاه تبرک در قرآن و روایات» نوشته رضا سلم آبادی؛ «صحابه و تبرک به آثار پیامبر» نوشته محمدطاهر کردی؛ «لزوم حفظ آثار نبوی مدینه منوره و جواز تبرک به آنها» نوشته عبدالعزیز القارنی؛ «احکام و شبهات تبرک» نوشته علی باقر شیخانی.
متن كامل:  pdf 
  
  
  
جایگاه اعتقاد در ارزیابی راویان از دیدگاه اهل سنت
محسن افضل آبادی، 404صفحه،‌وزیری.
نشر: اردیبهشت 1394

این نوشتار به بررسی جایگاه اعتقاد در ارزیابی راویان پرداخته است. از اینرو نویسنده کوشیده معیارهای عدالت راوی از دیدگاه حدیث پژوهان و رجالیون اهل سنت و پذیرش یا عدم پذیرش روایت از راویانی را که گرایشات مذهبی دارند، بررسی کند. در این پژوهش سعی شده است با استفاده از معیارهای رجایون اهل    سنت،‌به تضعیفِ روایات منقول از راویان شیعی، به دلیل تشیع و تمایلات مذهبی خدشه وارد شود.
متن کامل:  pdf 
  
  
  
كتاب‌شناسي كاظمين: فهرستواره آثار منتشر شده درباره امام كاظم و امام جواد (عليهما السلام)
 اباذر نصراصفهاني، 212صفحه، رقعي.
نشر: ارديبهشت 1394

اين كتاب‌شناسي، گزارشي از آثار و منابع منتشره، اعم از كتاب‌ها، مقاله‌ها و پايان‌نامه‌هاي حوزوي ـ دانشگاهي درباره امام كاظم و امام جواد(عليهما السلام) است. همچنين به جهت اهميت شهر «كاظمين»، كه حرم اين دو امام معصوم در آن واقع است و از همين رو به اين نام مشهور شده است، نوشته‌هايي كه درباره اين شهر در حوزه‌هاي تاريخي، جغرافيايي، معماري، مردم‌شناسي، فرهنگي و... منتشر شده نيز معرفي شده اند. 
متن کامل:  pdf 
  
  
  
حج و امت اسلامی
محسن محمدی، 240صفحه، وزیری.
نشر: اردیبهشت 1394

در این کتاب تحليل امت اسلامي و بررسي ارتباط آن با حج به عنوان يكي از مهم‌ترين عبادات اجتماعي اسلام، موضوع بررسي نويسنده قرار گرفته است. مطالب اين كتاب در هفت بخش سامان يافته است كه عبارتند از: آثار و ظرفيت‌هاي حج در تقويت امت اسلامي؛ حج، تبليغ ديني و امت اسلامي؛ ظرفيت‌هاي اقتصادي حج و امت اسلامي؛ مواجهه امت اسلامي و غرب، (بررسي ظرفيت‌هاي برائت از مشركين در انسجام امت اسلامي)؛ حج، فلسطين، بيداري اسلامي؛ نظام ارتباطات امت اسلامي در حج؛ حج و انقلاب اسلامي ايران.
متن کامل: pdf 
  
  
  
فصلنامه ميقات الحج، شماره 43، ويژه جمادي الثاني 1436قمري.
نشر: اردیبهشت 1394.
شماره چهل و سوم مجله «ميقات الحج»،شامل شش مقاله در موضوعات مرتبط با حج و حرمين شريفين است. عناوین مقالات: خلاصة المنهاج في مناسك الحاج، للعلامة الشيخ  حسن بن يوسف بن المطهر الحلي /تحقيق محمدجواد حسن زاده؛  رسالة المرجع الديني آية الله الشيخ جعفر السبحاني إلي أحد علماء السعودية حول عصمة أهل البيت (عليهم السلام)؛ «والبدن جعلناها لكم من شعائر الله»/ محسن الأسدي؛  حديث الغدير: مقاربة و دراسة لطرفة و سنده و دلاللته عند علماء أهل السنة (نقد لابن حزم و ابن تيميه) /يحيي عبد الحسن الدوخي؛  فضائل الحرمين الشريفين في تراث أهل البيت عليهم السلام (7) /محمدعلي المقدادي؛ الملك عبدالعزيز في الوثائق الإيرانية /رسول جعفريان.
متن کامل: pdf  
  
  
  
أصل التوحيد في مدرسة أهل البيت (عليهم السلام)
شاكر الساعدي، 232صفحه، وزيري
نشر: فروردين 1394

کتابی است که به تبیین معنای صحیح توحید می‌پردازد و نقش توحید در رسیدن به مراتب عالی کمال را مورد اشاره قرار می‌دهد. نویسنده بعد از مباحث مقدماتی و فطری خواندن توحید به مراتب توحید ذاتی، افعالی و صفاتی پرداخته است. سپس صفات ثبوتیه، صفات خبریه و دیدگاههای مختلف را در صفات خبریه بیان کرده است و بحث را با بیان نظر اهل بیت (علیهم السلام) و دانشمندان امامیه در مورد صفات سلبیه ادامه داده است. در پایان نیز شبهاتی که دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) برای تخریب عقاتید امامیه مطرح کرده‌اند، پاسخ داده است.
متن کامل:  pdf  
  
  
  
امامت و دلایل انتصابی بودن آن
سلیمان امیری، ۳۷۶صفحه، وزیری. 
نشر: فروردین ۱۳۹۴

این نوشتار با استناد به دلایل عقلی و منابع نقلی، مبحث جدید نصب امام را در چهار فصل عرضه می‌کند: ۱. معناى لغوى و اصطلاحى امام، تشابه و تمایزهاى آن، پیشینه و نظام جانشینی در ادیان، سازوکار تعیین آن و تطورات تاریخى نظریه نصب؛ ۲. بررسی و نقد نظریه دوم درباره انتخاب امام؛ ۳. بررسی دلایل عقلی نصب امام (امامت عامه)، همچون قاعده لطف، برهان عنایت، ضرورت حجت و جامعیت دین و دلایل نقلی نصب (امامت عامه) از دیدگاه قرآن و سنت و پاسخ‌گویی به شبهات در این زمینه؛ ۴. بررسی دلایل نقلی امامت خاصه در قالب گفتاری درباره آیات قرآن (آیه ولایت و آیه صادقین)، گفتاری درباره هفت حدیث مثبت امام خاص و تعیین جانشینان پیامبر(ص)، و شمار آنان از دید سنت به صورت تطبیقی.
متن کامل: pdf  
  
  
  
حج و حقوق بشر
مسعود راعی، 212صفحه، وزیری.
نشر: فروردین 1394

آموزه‌هاي حقوق بشري حج، در چند لايه، حمايت‌هاي خاصي را از حجاج به عمل آورده‌اند. شناسايي حقوق حجاج در منابع مختلف فقهي، وضع احكام خاص حمايتي در سرزمين وحي، امن دانستن حرم الهي، تعقيب و مجازات نقض‌كنندگان حريم الهي و حريم مؤمنان و تعيين سازوكار‌هاي خاص حمايتي، ابعاد اين حمايت را نشان مي‌دهند. اين پژوهش در سه فصل سامان يافته است: در فصل نخست كليات و مفاهيم بحث شده است. فصل دوم با عنوان «آموزه‌هاي حقوق بشري حج» شامل سه بخش است كه عبارتند از: ابعاد مختلف حمايتي؛ حقوق حمايتي حجاج؛ ساز و كارهاي حمايتي. نويسنده در فصل سوم «نظام بين المللي حقوق بشر» را مورد بررسي و تحليل قرار داده است. 
متن کامل:  pdf  
  
  
 
 
 تفکیک بر اساس زمان انتشار
۱۳۷۱۱۳۷۲۱۳۷۳۱۳۷۴۱۳۷۵۱۳۷۶
۱۳۷۷۱۳۷۸۱۳۷۹۱۳۸۰۱۳۸۱۱۳۸۲
۱۳۸۳۱۳۸۴۱۳۸۵۱۳۸۶۱۳۸۷۱۳۸۸
۱۳۸۹۱۳۹۰۱۳۹۱۱۳۹۲۱۳۹۳۱۳۹۴